Jutros je počela da mi kapa voda baš polako ispod one kutijice na vrhu bojlera gde se nalazi kazaljka koja pokazuje koliko je voda ugrejana...Nedugo zatim je počela da kapa i na dnu samog bojlera na dva mesta gde se podešava zagrejanost bojlera od nula do maximum i onda je počelo i da kapa na mestu gde ulazi hladna voda... Popodne je prestalo da kapa ispod te kutijice (verovatno se nivo vode u bojleru ispraznio), a kada sam zavrnuo ventil za bojler i na ovim ostalim mestima je sve sporije i sporije kapalo i sad jedva da kapa samo na mestu gde se podesava ugrejanost bojlera... Da li mislite da je otišao kazan ili možda termostat ili nešto peto? Postaviću i slike, redom kako sam pisao i text da bi bilo možda jasnije malo...
Busan kazan ili nesto drugo?
Kao sto je rekao Zvukoljub menjas kazan pod hitno.
Evo i sa donje strane kako izgleda sad kad sam skinuo donji poklopac...
Kazan mislim da je pocinkovani i ima podosta godina od kad sam stavio bojler...
Ali sam mislio da je možda neki manji problem, pa da izgura jos koju godinu...
Ajde onda pomoc i oko bojlera, vodoinstalater mi je preko telefona rekao da je Elit prohrom extra bojler... Uspeo sam da nadjem Elit XX80 bojler posto mi on odgovara, po dimenzijama je isti kao i stari... Ali me zanima ako je toliko dobar, sto je slabo zastupljen po Beogradu, ni jedna veca prodavnica koja se bavi sanitarijama ga ne prodaje, sve neke manje sztr radnje sto su i uglavnom servisi...
Вероватно је разлог у маржи. Сигурно немају рачуна, јер су то изузетно добро бојлери, произвођач даје гаранцију 15 година на бојлер, наравно не и на грејач. Ја га имам у стану и ради савршено, а и где год сам их монтирао нисам имао поновних позива ни притужби да није добро ово или оно. На крају крајева и уклапа се у ону максиму: "Купујмо домаће".
Da pitam i ja nesto slicno vezano za ovaj problem. S vremena na vreme i moj bojler curi. Evo ima vec godinu kako se to ponavlja, nekad dva tri puta mesecno nekad ni po dva meseca, jednostavno sakupi se voda dole na dnu bojlera i krene da kapa gde nadje prolaz, vec je citavo dno zardjalo. Primetio sam da narocito kapa kad je stavljen poklopac odozdo, cim njega skinem, otece sve sto se nakupilo, osusi se pa nema ni traga od kapljenja, retko kad prokapa kad je bojler bez poklopca, jer sad tako stoji nezasticen iz spomenutog kapanja. Sumnjam na kondenzaciju, dali je to moguce? Bojler je najlosijeg i najjeftinijeg kvaliteta, kupljen pre 11 godina i do sad se nije ni pokvario ni probusio, smatram da sam mu produzio vek smanjenjem pritiska na sigurnosnom ventilu, sto se pokazalo i kod prvog bojlera koji je trajao punih 20 godina. Izolacija mu je od stiropora tankog oko 1cm i verujem da od njega tesko sta ostalo citavo. Ne drzi ni toplu vodu ni nista, ali eto drzimo ga dok mu ne izvadimo dusu, mada smo ga natplatili strujom sto se brzo hladi. Dakle dali je kondenzacija u pitanju? Jer da je probusen ne bi stajalo to curenje, sta ja znam.
Elit inox bojlere prodaju svi prodavnice koje se bave "vodovodzijskim " materijalom i to od velikih pa do onih najmanjih ...A i oni koji ga ne prodaju će vam nabaviti .
Ako vam se u nadimku krije toponim otidite u Mimaks na NBG ili u Zemun i naćete taj bojler
@trofrtaljac kako ste samnjili pritisak na sigurnosnom ventilu i kakve to veze ima sa vekom trajanja bojlera ?
@tenzor e hvala, extra mi ovde sve odgovara...
Smanjio sam zavrtanjem onog srafa u sredini koji se vidi kad se odvrne brinox crevo, u kom smeru sam vrteo ne secam se, uglavnom na toploj slavini voda za nijansu slabije tece. Mozda i nema blage veze sa vekom trajanja po nijednom principu ni pravilu ali eto praksa mi ovako govori i ja samo prenosim svoje iskustvo. A sad kako sam dosao do zakljucka da ipak nesto lezi u pritisku. Moram malo na dugacko ali... Prvi 20 godisnji bojler mi je isto radio sa slabijim pritiskom a ko je petljao oko pritiska ne znamo i nismo obracali paznju jer smo ga nasledili od prethodnih vlasnika stana. ali probusio se najzad pa smo ga zamenili. Kad je namontiran novi, sa novim sigurnosnim ventilom goreg kvaliteta nego bojler, pritisak na toploj slavini je bio identican kao i na hladnoj, ali primetili smo jednu stvar, kad se zavrne topla slavina nakon upotrebe, i dalje se cujalo sustanje u bojleru par sekundi nakon zatvaranja, kao da se dopunjava vodom. Pratio sam vodomer i bio sam u pravu, on se okrece i dalje nakon zatvaranja, smanjujuci se intenzitet da bi najzad stao. Takodje nisam obracao paznju ni na to, ali nakon nepunu godinu od montaze kazan se probusio, sreca jos je bio u garanciji pa su dosli iz servisa i zamenili samo kazan, naravno vracajuci isti sigurnjak. Pa su i sa novim kazanom simptomi bili isti, i on se nakon zatvaranja dopunjavao, cak jos vise, duze je trajalo dopunjavanje. Resio sam da malo procackam, skinuo sigurnosni i ispostavilo se da je onaj mali pleh koji drzi oprugu skroz iskrivljen i ne smanjuje pririsak uopste, vec je bojler radio punim pritiskom iz gradske mreze. dali su ga iskrivili demontazom sa starog i montazom na novog ili je bio jadnog kvaliteta, ne znam. Stavio sam tada drugi sigurnosni, smanjio mu pritisak kako sam opisao na pocetku i evo ga radi i nakon 11 godina. A nisam cuo da neko tolko dugo koristi bojler iz ove marke uglavnom par godina pa propadne. Samo ovo sto je pocelo da se voda sleva i kaplje s vremena na vreme, pa stane.
Сигурносни вентил је фабрички подешен да обезебеди сигурност кориснику и спречи експлозију бојлера у случају повећања притиска због неисправног термостата. То што сте ви радили није баш за препоруку,а и не бих вам био у комшилуку. Свашта људима падне на памет. То се једноставно не ради јер може бити опасно.
То што вам бојер капље није кондензација него има негде рупу довољно малу да не цури јаче. То је иначе лако установити.
Jeste sigurnosni podesen fabricki ali kakvo je vreme doslo, vreme masovne serijske proizvodnje sa ciljem da se dobije veci ucinak sa manjim kvalitetom, kuku nama ako se oslanjamo i slepo verujemo namerama fabrike koje je proizvela prvobitni sigurnosni koji nije uopste obavljao funkciju t.j. smanjivao pritisak na propisanoj vrednosti, sto se i pokazalo busenjem kazana nakon godinu, uz simptome koje sam opisao. Najljubaznije vas molim da mi objasnite kako moze biti opasno smanjivanje pritiska na sigurnosnom ventilu? Opasno je valjda ako se poveca pritisak. Kolko se ja razumem u sigurnosne ventile, one se sastoje iz dva sklopa, jedan deo koji regulise pritisak i sprecava vracanje vode is bojlera u mrezu, i drugi deo, ispusni koji oslobadja pritisak ispustanjem vode kroz onu malu rupicu sa strane. Taj deo koji je zaduzen da se aktivira i spreci eksploziju nisam ni pipnuo, vec sam dirao ovaj prvi deo, koji je zaduzen za pritisak vode i sprecava vracanje vode u mrezu. Koliko god bio on podesen u slucaju povecanje pritiska u bojleru on ne igra ulogu jer je nepovratni i preko njega se pritisak ne oslobadja. Znam da nije po propisima i ne savetujem nikom da radi ovo ukoliko nije siguran sta radi, ali molim vas pojasnite mi sta je opasno u mom slucaju
Vi ste očogledno pobrkali lončiće . Uloga sigurnosnog ventila nije smanjivanje pritiska na "propisanu " vrednost . Kao što mu i samo ime kaže sigurnosni ventil , ima zaštitnu ulogu i da na propisanoj vrednosti ispusti pritisak koji se evntualno stvori u samom kazanu . Dakle ukoliko zakažu termostati odreaguje sigurnosni ventil . Bilo kakvo prepravljanje ili čačkanje po sigurnosnim elementima je radnja koja se jednostavno ne radi . U vašem slučaju je i bezefektna .
Vaše saznanje o sigurnosnim ventilima je delimično , ali to je sad neka druga priča .
Smanjio si pritisak u bojleru, tako sto si vrteo sraf?
Ti cak ne znas ni na koju si stranu ,vrteo, ali znas da si smanjio pritisak?!
Pa normalno da ne znam sta sam precizno radio pre 11 godina, kao da nemam drugog posla pa cu pamtiti i sta sam jeo pre 11 godina, a ne cackam sigurnosne ventile svaki dan pa da mi predje u rutinu. Ja sam samo rekao da mi je pritisak na toploj vodi slabiji nakon pomenutog okretanja srafa i evo radi 11 godina. Ja sam samo hteo da iznesem svoje iskustvo i postavio pitanje oko kapljenja/ curenja bojlera s vremena na vreme, jer je bas cudno, evo vec dva meseca nema ni kapi, a pre je podosta kapalo, i tako vise puta. Vidim da vas je vecina koji smatrate mene ludjakom koji cacka sigurnosne sisteme i tvrdi da je nebo zeleno, pa vas molim da obrisete poslednje poruke koje sam ja zapoceo pa da ne dovodimo druge u zabludu. To je najmanje sto mozete a mene se okanite.
Ne možete da iznosite tvrdnje koje em nisu tačne , još manje realne , a posle da se ljutite kad vam neko odgovori . Nekome se može učiniti da mu voda za kafu brže provri ako je u zelenim pantalonama . Kapanje bojlera koje je bilo pa se smanjilo ili prestalo je samo ozbiljno upozorenje da nešto nije u redi da će se neka havarija desiti . A ne postoji ventil sigurnosti kojim vi možete redukovati ulazni pritisak iz mreže . Za tu namenu se koriste redukcioni ventili .
Ne ljutim se na vas tenzore, vama, zvukoljubu i ostalim ljudima punim znanja i iskustva koje prenose ovde, svaka cast, zato sam i izneo svoje iskustvo, bas zato da me neko potvrdi ili demantuje, ali nekonstruktivnim kritikama i ismejavanju necu da cutim. Jer ja za cetiri i vise godina koliko sam prisutan na forumu, nikoga nisam ismejao ni uvredio, a nacitao sam se raznorazne gluposti. Mozda taj sraf i nema veze mozda lezi nesto drugo u ventilu zbog slabijeg pritiska, ali meni sa tim ventilom bojleri traju vise nego sto je predvidjeno, a znam kako se bojler mucio sa neispravnim ventilom, pa sam to hteo da iznesem ovde. I nema veze vise nista, rasprava je otisla u neocekivanom pravcu i zato nema vise svrhe da se komentarise.
Ama ne podsmevam se ni ja. Ali zar ti mislis da i bojler kao i bilo sta drugo sme da traje samo onoliko koliko pise u uputstvu. Mozda si jednostavno imao srecu da traje duze, a mozda je voda kod tebe meksa pa se izdvaja manje kamrnca, ili si mozda grejao do do nize temperature
Казан плаче за новим, још ако је поцинковани или пластифицирани, нема дилеме. С обзиром колико има посла око замене можда је боље да планирате куповину новог.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..