Cisterna 9 kubika, u nju se skuplja kishnica sa krova i ta se voda koristi u kuci kao tehnicka. Zanima me kako je dezinfikovati, jer se oseca na ustajalost, i bojim se da ne izazove neku koznu bolest, jer se koristi i za tusiranje.Sta se, u stvari, sme raditi s tom vodom, da li se sme prati povrce pre spremanja, prati sudove, zube?
Cime je dezinfikovati toliko da bude za sve osim za pice i kuvanje, a da nije stetno za ljude?
Dezinfekcija cisterne sa kisnicom
Obavezno, ali OBAVEZNO, dezinfikovati tu vodu i nikako je ne koristiti za pranje zuba i sl. Prosle godine su na Kipar dosli ljudi iz Bgd. Ovde inace svaki stan ima tank na krovu sa vodom zbog nestasica u toku leta. Tip se zarazio sa legionarskom bolescu. Napala ga neka bakterija od ustajale vode. Zaglavio je bolnicu i jedva ziv ostao. Ako cete je vec koristiti za kuvanje i pranje posudja, mozda da pored dezinfekcije ugradite i neki od ovih novih filtera koji ubijaju sve i svasta pa eventualno... Moj savet je da se ne igrate sa tim, sto kaze Zvukoljub bolje doneti vodu za takvu namenu.
A tusiranje i pranje sudova? Mislim, posle dezinfekcije?
Posle dezinfekcije naravno... Mada opet bibilo dobro ako imas mogucnosti postaviti filter. Najbolji sistem je Reverzna Osmoza i Destilacija. Oni su malo skuplji ali su jako efikasni. Proguglaj malo Reverse Osmosis.
Ma to mi je prekomplikovano, vodu za pice i kuvanje ionako kupujem, nego sam se samo uplasila zbog tusiranja i pranja sudova. Hvala svima, malo mi je jasnije sad.
Ako nije kasno (u svakom slucaju moze nekom valjati)
U poljoprivrednim apotekama ima da se kupi sredstvo za dezinfekciju vode na bazi hlora GALISEPT. Ja ga koristim vec nekoliko godina za dezinfekciju bunara u vikendici i zadovoljan sam. Kazu da poslije tretmana njime voda moze i da se pije.
A ima i ovo:
SKRAĆENO UPUTSTVO ZA ODRŽAVANJE VODE HEMIKALIJAMA U MANJIM BAZENIMA
Prilikom prvog punjenja bazena neophodno je uvek uraditi šok tretman vode da bi doveli nivo hlora na potrebnu visinu. Šok tretman se obavlja hlornim granulatom koji je brzo rastvorljiv, delovanje je trenutačno. Doziranje prvog dana 50gr do 250gr na 10m3 vode. HLOR NE SME DA DOĐE U KONTAKT SA OBLOGOM BAZENA zato se prvo rastopi u kanti pa tek onda doda bazenskoj vodi.
Posle odrađenog šok tretmana neophodno je održavati vodu sa sporo rastvorljivim hlornim, Maxi Combi kombinovanim tabletama koje u sebi osim hlora sadrže u tragovima sredstva: za snižavanje pH vrednosti, sredstvo za bistrenje vode i sredstvo protiv algi. Sporo rastvorljive tablete hlora doziraju se po režimu 1 tableta na 20m3 vode svakih 5-7 dana sa tim da na trećinu otopljene tablete dodajete novu količinu. Ove tablete stoje u plovku.
Osim Maxi Combi sporo rastvorljivih tableta vodu održavamo i Algicidom koji se dozira po režimu 1 dl na 10m3 na svakih 7-14 dana. Jednom nedeljno treba izmeriti pH vrednost i vrednost hlora u bazenskoj vodi.
Merenje se vrši sa DpD/pH metrom. Rezultati na testeru će vas uputiti kojim sredstvima treba tretirati vodu. pH vrednost na testeru mora da je u intervalu 7,2-7,6 a sadržaj rezidualnog hlora 0,4-0,8mg/l. Ako rezultati nisu u datim granicama hlor pojačavamo sa hlornim granulatom, a pH vrednost snižavamo sa pH minusom. pH minus je izuzetno agresivno sredstvo koje se prvo rastvara u kanti vode ili se direktno sipa u skimer.
UPOZORENJE: Hemiju držati na sigurnom, dalje od dece! Kantice dobro zatvarati i čuvati na suvom i hladnom mestu! Hemiju ne mešati sa drugim hemikalijama! Čuvati odeću od hemije!
Potraži u poljoprivrednoj apoteci Jodogal na primer ili neko drugo sredstvo za dezinfekciju, hlor bi bio najbolji.Predhodno treba isprazni tu kišničaru i dobro je oprati iznutra i ukloniti talog organskog porekla, pa tek onda skupljati novu kišnicu sa dodatkom sredstva za dezinfekciju vode.Inače takva voda nije za ličnu higijenu, mislim pranje zuba, pranje povrća itd.To je samo sanitarna voda a sve ostalo je veliki rizik.Najbolje doneti jednu količinu pijaće vode za pripremu hrane i pranje posudja.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..