Poštovanje, bagerom su mi iskrivili pocinkovanu cev od 1 cola stavljenu pre 30 godina (ko nova je), pa je i propišala na ovom suženju. Hoću da isečem to oštećenje (ne znam u kojoj dužini najbolje?) ali voleo bih da čujem stručne šta je najtrajnija varijanta. Hteo bih da izbegnem kliznu spojku kao nepouzdanu.
Da li je bolje staviti pocinkovanu cev ili nešto modernije? Cilj mi je najtrajnija i najotpornija varijanta pošto će se nad cevi parkirati auti najverovatnije. Da li rezati navoj pa neka kombinacija sa okitenom i holenderom?
Iskrivljena cev u zemlji-zamena
U ovom slucaju mislim da je najbolje uzeti dvije okiten spojke, izrezati ovaj osteceni dio, narezati dva navoja i spojiti okiten cijev, stim da obavezno uzeti plasticne spojke, posto mesingane imaju ne bas dobru reputaciju. i posto je u zemlji, a kvalitetna je pocinkovana cijev, kad se postavi okiten spojka, moze da se zalije silikonom, bitmenom ili vec nekim izolatorom, kako bi se sputala vlaga iz zemlje da dolazi do navoja na cijevi sa strane zemlje. Svakako ce ostecenje pocinkovanog dijela unutrasnjojsti cijevi i navoja imati kraci vijek od ostatka cijevi, ali mislm da ce to da potraje jako dugo.
Zahvaljujem, eto kvalitetnih saveta. Da li savetujete na spojki tjs navoju da obomatam kučinu ili teflonsku traku?
Postoje tu malo oprecna misljenja, neki savetuju da se nista ne namotava jer ide na plastiku pa kad se dobro zategne sama plastika se deformise po navoju pa navodno ne pusta, ja nemam dobra iskustva sa tim, pa se ipak opredeljujem za teflonsku traku, ali neku deblju i kvalitetniju, nikako one ko flis papir, ono nije ni za sta, ili uzeti teflon konac, koji je po meni najbolje rjesenje. Kucinu na plastiku je suludo probavati jer osteti navoje na plasticnim spojkama, posto je tvrdja od meke plastike pa osteti navoje.
Pod uslovom da imate alata i znanja ,narezati navoje ,pa dva mufa ppr UN i parče PPR cevi . Za dihtovanje spojeva kudelja i firnajz ili tečni teflon ,ili konac +tečni teflon . Iseći bar 1 m stare cevi . I obavezno zatrpati peskom bar 20 cm debljine .
Upotreba okitenskih poluspojki bez dihtovanja je jedna od glupljih stvari koja se može primeniti . A "autodihtovanje " je i tehnički nemoguće jer su u pitanju dva tipa navoja istog koraka .
Pod uslovom da imate alata i znanja ,narezati navoje ,pa dva mufa ppr UN i parče PPR cevi . Za dihtovanje spojeva kudelja i firnajz ili tečni teflon ,ili konac +tečni teflon . Iseći bar 1 m stare cevi . I obavezno zatrpati peskom bar 20 cm debljine .
Upotreba okitenskih poluspojki bez dihtovanja je jedna od glupljih stvari koja se može primeniti . A "autodihtovanje " je i tehnički nemoguće jer su u pitanju dva tipa navoja istog koraka .
Znači Tenzore vi ipak preporučujete ppr cevi i varenje u odnosu na okiten?
Imam nareznice (doduše zadnji put sam narezivao negde 1995 pa ću malo vežbati prvo.., imam peglu, imam čak i originalnu pocinkovanu cev..ali gledam da bude što manje komplikacija i trajno.
Ako budem vario..kako najbolje da izvedem spajanje(varenje) drugog kraja ppr cevi (prvi ću zavariti na UN muf) na drugi muf, uvek mi je to bio problem,pošto moram ujedno da grejem i cev i muf.. kako da ubacim onda ugrejanu cev u ugrejani muf kad nema lufta? da savijem ppr cev koliko može, a opet mi sve rizično to..pa moguće onda sužavanje promera cevi zbog otopljene plastike (ako se ne izvede dobro grejanje)
Zato sam mislio da je okiten taktika jednostavnija za rad.
Pesak ne bih zbog smrzavanja zato što je i onako plitko zakopana cev.
Pa ja nisam ni pomenuo plasticne cijevi bas iz razloga jer je jako tesko izvesti varenje drugog spoja, dok je prvi postavljen. pogotvo colovnu cijev grijati sa dvije pegle ili prvo jedan pa drugi kraj. A i kad zagrijes, nategnuti da se ubaci cijev u muf je sizifov posao, i vrlo lako moze da nesto podjepo zlu, zalijepi, iskrivi, pusta vodu....
I veliki problem je sta ako nije dobro zadihtovan neki navoj pa ajmo sijeci pa ponovo. moze da se uradi izvod pod 90 stepeni na oba kraja sa nekih 10-20 cm pa opet koljeno pod 90, pa da se dobije prostora da moze da se povari sve kako treba, ali ipak zasto komplikovati, mislim da je okiten mnogo lakse i bolje rjesenje.
A rekao sam da je okiten bez dihtunga, iako sam gledao da neki tako rade po meni lose resenje, mada bez obzira sto su isti koraci navoja, kad navijes do kraja i zategnes domacinski, navoji se ostete jer su mekani i zadihtuju, a cijev se zarije u spojku, jer je u pitanju mekana plastika....vidio sam da moze, ali mi je suludo i pokusavati tako nesto bez teflon trake.
Teško je onome ko ne zna ,zato sam i napisao ako ima znanja i alata
Na metar dužine nije problem saviti ppr i za jednu i za dve pegle . Može se dihtovati kudeljom i plastični UN sa cevkom ,ako se zna .
Evo na slici možda i teža situacija jer je fi 90 okiten a januar mesec
Biće cev i duža do 2 m (ppr ili okiten,šta rešim)
Zar je moguće da ne postoji neka štelujuća spojka ppr za ove situacije bez lufta?
Šta mislite da ako radim okitenom ipak stavim mesingane poluspojke, koje ću zaliti prvo debelim slojem silikona, a zatim to mesto betonirati kako bi beton čuvao taj silikon (silikon koji čuva navoj trebalo bi da je večan u tom kovčegu od betona) plus bih beton premazao bitumenom)
Pada mi na pamet i ovo starinsko rešenje. Da jedan kraj ppr zavarim u muf a na drugi kraj prethodno zavarim muf sa nekim produženim navojem, zatim bih ppr i pocinkovanu povezao dugačkim metalnim mufom (samo ga odvrnem na ppr muf navoj, prethodno sve dobro s kučinom i firnajzom obmotam sve to..
Plastična poluspojka za okiten mi ne deluje od poverenja iskreno.
ps. večeras sam se malo igrao sa poluspojkama za okiten (imam od ranije) nije mi jasan ovaj sistem stezanja sa unutrašnjim prstenom (deo poluspojke što ide na okiten)
Koliko je ovo trajno? Da ne bude slaba tačka celog sistema?
Izvinite na komplikovanju ali ima zanimljivih ideja.
Ok, nakon gledanja Tenzorovog videa da ppr var izdržava 40 bara pritiska i vaše ideje Bosske da se prave krivine da bi se dobila komocija za varenje, odlučio sam se za tu kombinaciju. Mislim da je prerizično variti sa jednom peglom i natezanjem cevi..obično tada cev udje krivo u muf i to nije to..
Izmedju ostalog i što imam iskustva u varenju. Doduše u varenju pola cola..Plus ću zaliti silikonom muf i pocinkovani navoj da čuva od vlage navoj i kučinu. Iskreno, okiten poluspojke mi ne ulivaju poverenje. Ovde kod varenja sam ipak na poznatom terenu..čak se nadam da će i narezivanje ići ok..imam iskustva..davnog doduše. Ide beše ulje na cev pre narezivanja?
Jedno važno pitanje, da neće ove krivine praviti neki kovitlac vodotoka i razne nelagodnosti u pritisku ili tresanje instalacije i slično? Šta mislite?
I ako može jedno stručno mišljenje, pošto je bager kašikom povukao i iskrivio cev, šta mislite, na koliko je dužinski ta sila delovala na druge delove cevi pod zemljom?
Iskopao sam da vidim dokle ide luk iskrivljenja, oko 2.5 dužine rova, i cev je i dalje blago u zakrivljenju.
Da li je moglo doći do oštećenja na delu cevi ili spoja recimo na deset metara od mesta havarije?
SIlikon po meni nije uopste dobro rjesenje da ide na metal direktno, jer ispod silikona korodira kao blesav, nisam zalazio u istrazivanje zasto se to desava, ali desava se. To sam vidio mnogo puta da ispod silikona zardja metal samo tako.
Ne znam zasto imate toliku fobiju od plasticnih spojki za okiten, to je jednostavno naprednija opcija od mesinganih spojki, kod mene je sve uradjeno prvo sa mesinganim, prije 15tak godina, i posle par godina kad sam prepakivao vodovod do kuce, vidio sam da su u ocajnom stanju, ni jedna se nije mogla skinuti da nije polomljena kapa, koliko je zapeklo, em komplikovano nabadanje cijevi u spojku sa onim prstenom i gumicom, em ne mozes ljudski da uhvatis i stegnes, a vrlo lako pusti vodu, onda sam presao na plasticne spojke i evo preko 10 godina nema nikakvih problema.
Ako bi ste zalili betonom, koji je odlican provodnik toplote, imali bi zimi potencijalo mjesto mrznjenja vode, jer koliko vidim jako je plitko, a voda treba bar 60cm duboko u zemlji da bude, bas zbog mrznjenja.
Na poslu su mijenjali komplet instalaciju vode, posto je isla sa onim starim cijevima sa azbestom, i sve je uradjeno okitenom, razvedeno par kilometara cijevi 2 i 3 cola, i tad sam vidio da su radili bez dihtovanja i bemliga nikad nije pustilo nigdje.
Nemojte se toliko uzrujavati oko toga, nije to smak svijeta, samo jedna mala cjevka koja je ostecena, to se desava svaki dan na svakom koraku. Evo sad nam kopaju za novu kanalizaciju u ulici i nema dana da ne prekinu neku cijev, posto je vodio ko je kako stigao i pojma niko nema kuda sve ide voda, ispod puta.
Rdja ispod silikona se javlja zbog sircetne kiseline, na cijoj je bazi silikon. Ili da budemo precizniji silicijum acetat. I zato silikon mirise kao sirce.
Ako se vec zaliva necim, to je katran.
A sto se tice izbegavanja plasticnih spojki, mislim da je greska. Ja sam kod mene stavio na 3 mesta mesingane polu spojke.
Rezultat je bio 40m3 isteklo u zemlju u 3 navrata. Prvo je pukla kod vodomera, nije mrzla, nego je zid na jednom mestu bio ispod pola mm. Zatim je propisala druga. A treca se svukla sa okiten creva jer je na nju spojena masina za ves bila. I od udara pri zatvaraju ventila spala.
Sad su sve plasticne i nikakvih problema.
Ja meni to da radim isao bi okitenom i plasticnim poiluspojkama..
Ok gledao sam u radnji plastične su korektne, ali svlačenje što pomenu kolega me plaši zato ne bih okiten Druga stvar otkrio sam juče da plastična poluspojka sužava promer za nekoliko mm a to bih obavezno da izbegnem, zato je i pun col stavljen zbog dobrog protoka.
Ipak ću ići ppr sa krivinama i varenje na un, koji ću zaliti katranom onda.
Čekamo samo Tenzor ako hoće da da mišljenje, da li će te krivine remetiti tok vode i izazivati tresenje cevi, lupanje itd
Inače vrhunskih saveta ovde ste mi dali, hvala svima!
Neće ništa lupati i slično ,to što izvedete se zove kompenzacina petlja . Silikona u bilo kom obliku se manite ,nije za tu namenu.
Što se tiče okitena i spojki i poluspojki sve su sklone svlačenju ,osim zupčastih ,ali se one montiraju zagrevanjem na 80 stepeni . Ja lično uvek izbegavam postavku bilo kakvih rastavljih spojeva pod zemljom . A ako već mora onda se postavljaju podmetači i zatrpava se peskom inače se sve vrste podzemnih instalacija postavljaju u pesak ,obavezna je postavka trake i koruba . Jedan od boljih načina da zaštite od rdjanja je upotreba samovulkanizirajućih traka ili dobro i debelo namotane kvalitetne izolir trake . U vašem slucaju je obavezno radkopati cev dok god ne nadjete neoštećen deo cevi .
Ok, hvala. Sutra krećem u akciju pa ako nešto bude nejasno ne zamerite ako pitam opet. Specifična je situacija na terenu, pa sam zato preuzeo u svoje ruke ovo.
U ovom slucaju mislim da je najbolje uzeti dvije okiten spojke, izrezati ovaj osteceni dio, narezati dva navoja i spojiti okiten cijev, stim da obavezno uzeti plasticne spojke, posto mesingane imaju ne bas dobru reputaciju. i posto je u zemlji, a kvalitetna je pocinkovana cijev, kad se postavi okiten spojka, moze da se zalije silikonom, bitmenom ili vec nekim izolatorom, kako bi se sputala vlaga iz zemlje da dolazi do navoja na cijevi sa strane zemlje. Svakako ce ostecenje pocinkovanog dijela unutrasnjojsti cijevi i navoja imati kraci vijek od ostatka cijevi, ali mislm da ce to da potraje jako dugo.