kao sto sam naslov kaze nakon vise od 30 god se nakupio kamenac u gusanim cijevima odvoda kanalizacije,pa onda u kombinaciji sa nasim KVALITETNIM toalet papirima dolazi do tezeg odlaska niz cijev i zacepljavanja istih,pa me zanima kojim sredstvom mogu da"otopim" taj isti kamenac ,jer po onom sto sam mogao da vidim kroz rupu za otcepljivanje,ima vise od 1cm debljine kamenca koji naravno nije gladak vec kao ispucao te onda toalet papir teze odlazi niz cijev pa se nakupi i zacepi,pa ako neko ima neki prijedlog neka iznese...hvala
kamenac u kanalizacionim odvodnim cijevima-problem
Pre će biti da su to naslage masti, a one se jako teško skidaju. Ako ti nije neophodno, bolje ništa ne diraj.
Eto, problem je detektovan i bez kamera i bez opreme.Znači to su naslage masti.
zasto mislite da su masti?odvojene su cijevi kanalizacije od odvoda sudopera i kupatila,ako mislite na to?!kuca je u pitanju i cijevi su odvojene,znaci samo odvod iz solje je u pitanju...i cini mi se da je kamenac jer tako vizuelno izgleda,i cijev nije zacepljena vec se izgleda vise zaustavlja papir i ostalo zbog tog kamenca jer zapinje,kada procepim sve je ok a onda nakon nekog vremena se opet zacepi a cijevi su u podrumu ispod plafona vise...
Sva kanalizacija se na kraju nadje u istoj vertikali, a ja sumnjam da nije pad u toj horizontali izveden kako treba pa zato dolazi do zagušenja, a sem toga u pitanju je i prečnik horizontalnog dela cevi, ako je isti kao i u vertikalnom delu onda to nije dobro uradjeno.Vertikala je obično 110, a pošto je kuća u pitanju, a ne zgrada onda ta horizontala treba da bude najmanje 125 ili još bolje 160.
zasto mislite da su masti?...
Masti su glavni i najčešći sastojak naslaga u kanalizacionim cevima i kolektorima. Vremenom postanu tvrde kao kamen i tako nekako i izgledaju. U uličnoj mreži se hvataju uglavnom oko kineta, a laik kada gleda kako ih razbijaju, teško da će da pomisli da se radi o mastima. Ne znam kako bi se tako nešto skinulo sa cevi u kući bez rizika od njihovog probijanja.
Da budemo precizni te " masti " su u stvari stearati , a ispiranje pod pritiskom ih lako razbija i skida .
jbg,zvukoljube,davno zavrsih skolu pa se ne sjecam cega je to formula?
pa ne znam da li je do pada,jer odvod stoji vec 35 godina isto a tek poslednjih pola godine se desavaju ta zacepljenja,a koji je profil cijevi ne znam,jedino da izmjerim mada ne znam da bi ista pomoglo,to su one stare gusane cijevi sto su se na sastavima lemile...mislio sam da li postoji neko sredstvo(hemijsko) za koja vi vodoinstalateri znate da bi mozda to moglo skinuti a da ne utice na cijev...
@darko_bl
Nema tu hemije, samo, čišćenje mehaničko i pod pritiskom, rekoh već ima servisa koji su opremljeni potrebnim alatom i uspešno to rešavaju.Drugo rešenje skinuti te gusane cevi (nisu se lemile nego zalivale topljenim olovom) i ugraditi nove PVC cevi i rešiti problem na taj način.Treba videti šta je isplativije.
A formula je stearinske kiseline.
@darko_bl
Nema tu hemije, samo, čišćenje mehaničko i pod pritiskom, rekoh već ima servisa koji su opremljeni potrebnim alatom i uspešno to rešavaju.Drugo rešenje skinuti te gusane cevi (nisu se lemile nego zalivale topljenim olovom) i ugraditi nove PVC cevi i rešiti problem na taj način.Treba videti šta je isplativije.
A formula je stearinske kiseline.
Može se koristiti i hakan plastika od koje se proizvode bešumne kanalizacione cevi, tj. tačnije prigušena je buka za 13 dB.
ne postoji "hakan plastika"
hakan je Turska fabrika plastičnih cevi
http://www.hakan.com.tr/product/48/silenta-premium-low-noise-pipes-and-f...
prigušenje buke se postiže dodavanjem barijum sulfata koji utiče na masu cevi
osnovni materijal je i dalje standardan PP
ja sam mislio da mozda ima neko hemijsko sredstvo za skidanje tog kamenca ili kako vi kazete masti ali ok,hvala u svakom slucaju vidjecu sta da radim dalje,mijenjati cijevi ili nesto drugo.
@rotoks
Ja prepisah sa sajta:
"Specijalno patentirani proizvod Hakan Plastike su Silenta cevi za otpadne vode i spojnice, prvi i jedini zvučno izolovani sistemi polipropilenskih cevi. Silenta, ima potpun 13 dB prenos zvuka u 4 lt, tako da nastavlja da bude najtiša proizvedena cev."itd.itd.
Ne sumnjam da si apsolutno u pravu, jer nije prvi put da naziv nekog proizvoda potiče od firme proizvodjača, a ne od hemijskog sastav ili nečeg drugog.No, kako bilo da bilo hteo sam samo da ukažem da postoji još što šta na tržištu osim poznatih cevi, sa kojima se, sigurno, svako već sretao.
Prvo treba se ustanoviti da li je u pitanju vertikala sudopere ili wc-a (u zgradama su najcesce ova dva odvoda razdvojena). Ukoliko je je u pitanju sudopera tu je problem manji i bilo koja profesinalana masina visokog pritiska u kombinaciji sa spiralama za masinsko odgusenje sa lancanim glavama resava problem.
Ukoliko je u pitanju vertikala wc-a problem je kamenac koji nastaje usled dugotrajnog curenja neke cesme, vodokotlica, ispiraca, ... i tada se javlja tvrdokorni kamenac slican stlaktitima u pecini. On se najbolje cisti visokim pritiskom i specijalizovanim diznama kao sto je RootRanger u kombinaciji sa kamerama. I to tako sto se uz pomoc kamere mlaznica dizne navodi na kamenac.
Bilo koje kiseline, narocite kiseline tipa luzine itd, mogu samo da naskode instalacijama jer ce vise ostetiti zid cevi nego sto ce skinuti kamenac jer ce samo skliznuti sa njega.
Nadam se da sam ti malo razjasnio, sve u svemu poszovi neki ozbiljniji specijalizovani servis i insistiraj na ispitivanju cevi kamerom nakon zavrsetka posla makar te i vise kostalo, jer jedino tako mozes biti siguran da je posao uradjen kvalitetno.
Postoje mašine i servisi za čišćenje kanalizacionih cevi.To nije posao za ssm.I ove na forumu ima servisa koji oglašavaju svoje uluge za tu vrstu posla, čak su opremljeni i kamerama tako da se može tačno utvrditi koji je problem u pitanju.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..