Imam dva Schiedel dimnjaka Uniplus koji na dnu imaju posudu za kondenzat i iz nje izlazi cev promera nekih 20 mm.
Pošto ovih dana završavam sa kanalizacijom, moram da spojim i njih na kanalizacionu mrežu.
Pitanje je kakav sifon da upotrebim.
- Ako upotrebim sifon sa kuglicom za sprečavanje prolaska "mirisa" iz kanalizacije, da li ću imati problema sa tim rešenjem. ‚Odnosno da li pored kiše, kad počnem da koristim dimnjak, mogu da očekujem neke od materija na dnu dimnjaka koje bi mogle da začepe sifon.
- Ako upotrebim klasičan sifon, da li mogu očekivati problem sa mirisima iz kanalizacije, pošto su padavine ređe i verovatno će sifon vremenom da ostane bez vode.
Odvod kondenzata iz dimnjaka
Hteo bih da izbegnem penjanje po krovu, a kanalizacija mi je kod oba dimnjaka na 1m udaljenosti i najednostavnije mi je da to spojim na kanalizaciju.
Verovatno ću korititi neki od HL-ovih sifona za odvod kondenzata sa kuglicom, pošto sam ih već koristio za odvod kondenzata za fan coile.
Koristit ću drva i pelet.
Schiedel Absolut ima već ugrađen sifon, ali se u tehničkoj dokumentaciji ne vidi kakva je konstrukcija. Vidi se samo izlazna kanalizaciona cev.
Objasni mi samo kako ces da namestis kapu protiv padavina u letnjem periodu osim direktnim penjanjem na dimnjak?
Absolut moze da se se koristi za niskotemperaturna i kondenzaciona lozista gde je temperatura dimnih gasova ispod 65 stepeni a drva i pelet nisu za takva lozista i kotlove.
I ja sam smatrao, pre nego sam ozidao Uniplus i pre nego sam poceo da ga koristim, da cu imati kondenzata a praksa je pokazala sasvim suprotno.
Cak i kada, radi probe, ubacim potpuno sirova drva kondenzata ima jedva u tragovima, dimnjak mi je dvostruko izolovan (4 cm vune fabricki i jos 5 cm vune sam dodao) i jednostavno ne moze da kondenzuje i da lepi smolu osim na samom vrhu dimnjaka gde poslednjih 30 cm nema izolaciju - tu se nalepi garez jer je cev uvek hladna ali zato prilikom svakog podlaganja ta se garez sama odlepi i padne dole u kondenzacionu posudu.
Ako spojim odvod na kanalizaciju, kapa mi i ne treba.
Absolut sam spomenuo zbog toga što ima sifon, ali u tehničkoj dokumentaciji ne mogu da vidim kakav.
Dimnjaci su davno ozidani, ali još uvek je objekat u izgradnji pa ih nisam koristio i nisam prisutan kad su veće padavine.
Ove zime sam počeo da koristim ugradni kamin na jednom od dimnjaka, ali ložim samo ponekad.
Plasticna cev koja izlazi iz kondenzacione posude je 30 mm. Tu cev ne bi trebalo da direktno spajas sa kanalizacionim sistemom jer po propisima koji vaze u EU (a verovatno ce uskoro i kod nas) kondenzat prvo mora da se neutralise pa tek onda da se izlije u kanalizaciju.
S druge strane, prema mom iskustvu, nema ni poitrebe za tim. Ja "uspem" iz dimnjaka 180 mm i visine 10.5 metara da skupim za celu jednu zimu 2-2.5 litara kondenzata a i to jednostavno skupim u jednom balonu za vodu od 5 litara. Sve zavisi sta i kako lozis.
Ako lozis drva, ugalj, pelet pa cak i loz-ulje ocekuj da ce na dnu kondenzacione posude da se talozi garez koja ce da upija kondenzat tako da kroz cev nece da prodje nista. S vremena na vreme treba samo da pokupis tu garez.
Kisa, osim kada su pljuskovi ekstremnih kolicina i dugotrajne visednevne padavine nece ni uspeti da stigne do dna dimnjaka. Ipak, nije lose preko leta - samo kada dimnjak nije u funkciji - drzati na vrhu neku zastitu od padavina. Tu zastitu svakako treba skinuti tokom grejne sezone.
Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari