Da ne bih lupao pločice postaviću spoljnu instalaciju vodovoda. Koristiću Peštan cevi. Nisam majstor al mislim da ću se snaći. Ipak, imam par pitanja:
1. Povezaću se na ovaj ventil koji je na slici, pa se pitam da li je bolje sa "SN mufom", ili sa holenderom "metal-plastika-UN"? Da li ovaj holender znači da ću moći da na miru završim celu instalaciju i na kraju samo ušrafim u ovaj ventil. I u čemu je razlika između običnog i univerzalnog holendera kod Peštana (videti sliku)?
2. Da ne bih stavljao ventil na instalaciji za zatvaranje bojlera, da li je ok da stavim samo EK ventil na izlazu za hladnu vodu i onda odgovarajućom cevi spojim sa bojlerom?
3. Da li je potrebno da EK ventil stavim i na toplu vodu za izlaz iz bojlera? Pitam se jer ne znam da li voda može da potekne kroz tu cev kad se pusti voda na bateriji (pa se tu mešaju topla i hladna) a bojler skinut, pa da voda ne krene da curi kroz cev tople vode.
4. Da li su bolji EK ventili sa kuglom ili sa virblom?
5. Čime se još mogu seći cevi ako ne nađem specijalna klješta?
6. Zašto su na česmi koja se fiksira na zid priključci za vodu sa 3/4" a instalacija je 1/2"? Zašto kad se ne dobija ništa u protoku.
Veza počinje SN mufom od tog propusnog ventila na slici-Ako je to ventil od 1/2", što vidim na slici, ta će instalacija raditi loše, jer je to nedovoljan presek za celo kupatilo.Treba imati u vidu da je (d) manje kod plastičnih nego kod metalnih cevi.
Za bojler se uvek postavlja jedan propusni ventil pre sigurnosnog.EK ventili se ne koriste za bojler.
Kvalitet EK ventila zavisi od proizvodjača.Tako da su dobri i jedni i drugi ako je proizvod solidnog kvaliteta.
Najbolje je koristiti specijalne makaze za sečenje plastičnih cevi, jer rez mora da bude bez otpadaka, čist, da bi spoj bio kvalitetan.Temperatura i vreme grejanja su veoma važne komponente za kvalitetan spoj.
Ekscentri se rade na 3/4" prema standardu i zbog redukcija unutar samog escentra.Kad bi bilo izvedeno sa 1/2" bio bi nedovoljan protok vode na tom točećem mestu.
Moj savet je da pre početka bilo kakvih radova malo pogledaš kod nekog majstora kako se šta radi, da ne bi posle bilo kasno.Naravno, ako već nemaš neka predhodna iskustva.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..