Mozda naslov nije bas najprecizniji.. ali cete shvatiti o cemu se radi..
U kuci imam instaliranu gasnu instalaciju ( Srbija gas )... istu koristim i za grejanje i za toplu vodu.. Obzirom da gas placam previse, a struju premalo ( radno vreme ) te uzevsi u obzir cene struje i gasa, koji je upravo poskupeo.. Dosao sam na revolucionarnu ideju da uradim nesto u kapailu.. Ali nisam siguran u neke stvari.. Moja ideja je da posle glavnog vodovodnog ventila , napravim racvanje vode u 2 pravca.. Prvi pravac bi isao kroz gasni kotao i voda bi mogla da se koristi i za grejanje i za kupanje.. Drugi pravac bi isao do kade i tu bih ugradio protocni bojler na struju.. Taj drugi pravac bi se koristio po zelji a hteo bih da imam mogucnost da koristim obe varijante..
Ne ulazeci u diskusiju oko cene energenata ( odlucio sam da mi je tako jeftinije i odlucio sam da ako moze, upravo tako i uradim ), interesuje me...
1. Da li je ovo moguce ? Da li moguce da povezivanjem protocnog biojlera na struju, ne uskratim zadovoljstvo da se topla voda u kadi dobija i putem gasa ? Da li postoji mogucnost da se protocni bojler iskljuci i da koristim gas i da ga ukljucim a da ne koristim gas?
2. Da li na spomenutom racvanju treba da ugradim neki specijalni ventil, klapnu, rucku, polugu, ..... i koji ?
3. osim protocnog bojlera, potrebne su mi i neke cevi ( bakarne kao za grejanje ili plasticne kao za vodu ) ?
Dajte mi sve negativne strane ove ideje jer ja vidim samo pozitivno ( bez diskusije oko cene energenata ) i njenu izvodljivost
Protocni bojler i gasna instalacija..
Mada ne mora da sa radi racvanje jos kod sata , moze i negde unutra u objektu . A za protocni bojler je neki optimum 18 kW pa treba povesti racuna i o struji .
Ventilima je mnozina .. Treba ih nekoliko ?? Nisam mislio kod sata kad sam spomenuo glavni ventil, mislio sam na glavni ventil u kupatilu.. kad cev udje iy dvorista u kupatilo, tu imam jedan ventil..posle njega.. A koji ventil da idem da trayim po prodavnicama ? Ima li ta naprava posebno ime ili da objanjavam bas ovako kao vama ( nasiroko i mlataranjem rukama )
Jel ti imas gotovo kupatilo pa radis preradu ili radis sve novo ??
Ajd da nesto lupim i ostanem ziv....
Zasto bi pravio dvije linije? jel nebi to moglo se napraviti na jednoj.... Iz gasnog bojlera ide topla voda u protocni.... I kad bi grijao vodu na struju, ugasis plinski, protocni ce grijati vodu.... Kad je upaljen plinski, elektricni se nece ni paliti jer je voda topla, a mozes i njega ugasiti da ti se slucajno ne upali...
Nisam te struke, ali evo na glas razmisljam, pa nemoj moj savjet uzeti zdravo za gotovo....
Pozdrav...
Ako sam dobro razumeno ti vec imas instaliran gasni kotao sa sanitarnom vodom. Sada bi paralelno sa tim da postavis protocni elektricni bojler. Tehnicki gledano to nije nikakav problem i nisi prvi koji hoce da ima mogucnost grejanja sanitarne vode na vise nacina. Jednu svar netreba zaboraviti a to je da svaki uredjaj, ako ih ima vise, teba obezbetiti ventilima ina hladnoj i na toploj vodi. Razlog je eventualni kvar i skidanje nekog od uredjaja, za to vreme se moze koristiti onaj koji je u funkciji. Dovod struje na protocni bojler koji se koristi za tusiranje je posebna tematika i zahteva pravog majstora. Ako taj bojler napaja vise tocecih mesta koji se mogu koristiti istovremeno mislim da je 18 KW malo treba ici na 22KW ili vise.
Nedostatak protocnog principa grejanja vode jeste slabost kod napajanja vise tocecih mesta koja se mogu koristiti istovremeno. Drugih nedostataka nema. Znaci ako se tusiras a neko pusti toplu vodu u kuhinji ti moras osetiti razliku temperature vode u trenutku prelaska urecaja na visi rezim rada. Takodje kod zatvaranja te iste vode osetices malo topliju vodu. Kazem malo topliju ili malo hladniju to zavisi od kvaliteta uredjaja.
Kupatilo i instalacija su vec postojeci. Uradio bih nadogradnju. Ideja sa nekom duplom linijom je samo iz razloga grejanja.. Sta ako zimi radi grejanje ( na gas ) a ja bih bas u tom trenu da koristim kadu i toplu vodu.. Ako bi postojala jedna linija, onda bih moao da ugasim plinski kotao a onda ne bih imao grejanje... Taj protocni bojler bi sluzio samo i iskljucivo za kadu.. Ne kuhinja... Ona nije povezana ni na gas.. Dakle, ako sam razumeo, to je izvodljivo.. Potrebno mi je da nabavim protocni bojler, nekoliko metara cevi, ventili na toploj i hladnoj cevi kod protocnog bojlera..... nesto drugo ?? Postavljam ovako laicka pitanja iz prostog razloga sto ne razumem bas sve to a ne bih da me majstor navlaci da mi treba, ovo, ono...pa radim i ugradjujem i sta mi ne treba..
koji gasni kotao imaš
EVE 05 ? Unical ? Ovo su jedine 2 oznake na masci.... I da se razumemo.. gas, plin.. Srbijagas je u pitanju, ne toplana ili neki kotao iz podruma..
ma ok misliosam da je tako i ja imam isto ali nikad nebi stavio protočni na struju
nećeš ništa uštedeti postavljanjem protočnog na struju al ajde svako zna svoje
Što se majstora tiče, raspitaj se i angažuj čoveka u kojeg imaš poverenje, koji je to već dokazao na predhodnim poslovima.Ovako, ako se informišeš da bi bio islednik, radiš, po meni uzaludan posao. Angažušeš majstora i pustiš čoveka da ti uradi posao kako treba, a od prevaranata beži, koji bi da ti uzmu pare i za ono što ne treba.
Ne radi toga da bih bio islednik, vec da znam sta me ceka.. Takav sam, volim da isplaniram unapred.. da znam koliko novca ce to da iznese u materijalu, pa da vidim kog majstora da uzmem..i da sve to lepo upakujem.. Ok, znaci izvodljivo je. Trazio sam protocne bojlere po netu .. 15-ak hiljada dinara.. Ima li neki od kojeg treba da bezim ? Ili ima li neki koji bi trebalo da uzmem ? Neka posebna marka na koju treba da obratim paznju.. Neka karakteristika ( lupam: voltaza, protok vode.. ) na koju treba da obratim paznju ?
Ja kad bih kupovao protočni bojler, dolazi u obzir samo Siemens, to sam montirao i rade savršeno.Ono što je dobro ja ne menjam.
Ok. I mislio sam da cu dobiti kao odgovor bas tu marku. Sta je sa tim Kw ? Nekolicina je to spomenula... 18, 22 , 24 ?? Meni bi taj protocni bojler sluzio iskljucivo za kadu ( tusiranje i kupanje ) i eventualno lavabo..
kao što je gore napisano 18kw je neki minimum za protočni bojler
za jednu slavinu je sasvim OK ako ne očekuješ baš veliku količinu vrele vode
višak snage ne škodi, ali komplikuje (čitaj poskupljuje) odgovarajući dovod struje
Protocni bojler zahteva bar kod nas uslove i to bas skupe.
-Struja mora da bude trofazna.
-Kabal direkt od fidove sklopke koja je namjenjena samo za njega.
-Pritisak preko 3 bara.
-Elektricno brojilo sa vise am.h
Ako to ispunjavas mozes misliti o protocnom bojleru Simens 18 kw.
A se tice seriskog vezivanja sto ga nestavis kod kotla , a ne u kupatilu i napravis kombinaciju.
Dali ima tih uslova da se ugradi kod kotla ?
Jel moze pojasnjenje za sledece
"kabala direkt od fidove sklopke koja je namenjena samo za njega "
" elektricno brojilo sa vise am.h "
FID (fidova) sklopka je zastita za bojler . I od nje se vuce kabal 4 x 6 za bojler 18 kw. Znam napamet jel ih je dosta odustalo od bojlera je nisu imali zadovoljavajuci precnik od brojila do table sa osiguracima.
To je pitanje za elektrcare ali svaki ce dati isti odgovor .
A sto se tice brojila naravno ako nije zadovoljavajuce mora se zameniti.
Ajd sad polako
Jel ti poznajes to o cemu pises ili je to onako " sac metoda "
Cemu ce da sluzi ta fidovka .
A sta je problem sa brojilom sto ne bi bilo odgovarajuce ??
Ja samo iz prakse kazem sta je druge sprecilo da ga ugrade.
Mal precnik dovodnog napojnog kabla i brojilo. Sada kazem nisam elektricar ,voleo bi da se oni ovde umesaju u temu i da objasne to sto sam napisao.
Samo sam naveo sta sam ja prosao kroz posao i sta su mi drugovi elektricari pricali za te bojlere.
Ja sam samo skreno paznju ,a nije tesko da se proveri .Nebi bilo dobro da kupi bojler a kabal mu nije zadovoljavajuci ili to brojilo.
Dobro ko priznaje pola mu se dodaje .
Za protocne bojlere , a pogotovo za Simensa od 18-22 Kw Fid sklopka nema funckiju , jer on radi u medjufazom naponu tj nema "nulu " 3/PE~400V/30.3A to za 18 kW
Drugo sto se tice povezivanja bilo koji vod se povezuje na osigurac , ane na fid sklopku osim ako nije u pitanju zastita bojlera kod monofazne struje a ceo sistem je nulovan . Tu se koristi tzv certus .
Tacno je da ide precnik 4x6
Brojila trofazna su uglavnom od 40 A a ne A/h tako da ona nemaju veze mnogo , ali nesto drugo ima veze a to su " limitatori " tj maksimalna odobrena snaga prema kojoj se placa angazovana snaga .
Jesi ti nesto upamtio od tih drugara al ne bas sve
Vazno je da smo napravili temu i raspravu da zna sta ga ceka.Al ubedjen sam i dalje da ta FID sklopka kupovana, bas skoro sam jedan bojler montirao mislim samo ga fiksirao i spojio na vodu ,ostalo su elektricari zavrsavali . Provericu sa njima u ponedeljak pa cu pisati sta kazu strucnjaci koji su radili struju
Ne cackaj mnogo majstore , mozda su namontirali Fid sklopku na nulovan sistem , vezali je ko Aftomatski osigurac i terajjjjjj
Odustao sam zbog finansija odredjeni period ali se opet vracam na ovu temu i cupam je iz pepela Kad god dodje zima i problemi sa gasom ( nema isporuke iz nekog razloga s vremena na vreme ) , setim se protocnog bojlera. Dakle odogovor na ovo pitanje u vezi kotla i kupatila.. Moj gasni kotao i jeste u kupatilu.. Sam protocni bojerl mogu da ugradim i pored gasnog i pored kade.. pitanje estetike .. Opet iscitao sam do kraja ove razgovore i vi odoste u neke teme koje ja ne razumem.. FID i ostalo.. Serijsko vezivanje ili kombinacija ? Taj detalj ne razumem.. Moja je zelja da kao i do sada koristim gasni kotao za grejanje i toplu vodu u kupatilu, s tim sto bih voleo da imam protocni bojler koji ce da , kad pozelim, iskljuci ulogu gasnog kotla i ja na tusiranje odem sa protocnim bojlerom i trosim struju umesto gasa. Kad se istusiram vratim neki prekidac i sve je po starom...
То се баш не може решити само прекидачем, мало је сложенији проблем и није за самовско решавање. То је ипак посао за професионалца.
Dobro ko priznaje pola mu se dodaje .
Za protocne bojlere , a pogotovo za Simensa od 18-22 Kw Fid sklopka nema funckiju , jer on radi u medjufazom naponu tj nema "nulu " 3/PE~400V/30.3A to za 18 kW
Ovo NIJE tačno.
FI-sklopka ''meri'' razliku ulaznih i izlaznih struja koje teku kroz nju . A to nema veze sa fazom i nulom. I (prvi) Kirhofov zakon.
Ok. Ako nije prekidac.. Da li moze ovo resenje koje je neko vec spomenuo. Ako iskljucim bojler, voda se ne zagreva i prolazi tako hladna kroz protocni gde se greje ... ? Ako kojim slucajem, ne iskljucim gas, onda se ona zagreje i takva prodje kroz protocni i nikom nista... ? Je l to resenje moguce ? I sta vi predlazete.. da mozda gas skroz iskljucim za kupanje a da kao posebnu instalaciju ugradim protocni ?
Baš me čudi da se tenzor ne oglašava.
Inače ume da bude vrlo uporan u traženju odgovora od drugih članova foruma.
Не могу се једноставно повезати два бојлера на ред, на начин како се захтева, да из једног бојлера топла вода пролази кроз други који не ради, тј. који не греје воду. Потребно је урадити преправке инсталације и вентилима одвојити активан од пасивног бојлера. Урадио сам нешто слично, само није у питању проточни електрични бојлер, него Протермов гасни бојклер и класичан електрични бојлер. У току лета ради електрични бојлер за санитарне потребе, а заими гасни јер уједно греје кућу, а има и део за санитарну воду.
Склопка " мери " равнотежу струје која уђе и која изађе из ње .... И ако негде дође до разлике " цурења " струје или ти диференције " делта И " она реагује . Али која би функција била те посебне фид склопке за поменути бојлер . А још повезати трофазни бојлер бојлер без осигурача ...
Фид склопка има смисла ако је везана у ГРО на целу инсталацију
Može se to izvesti, upravo kako si zamislio, vetilima kojima ćeš regulisati koji će sistem biti aktivan.Za razvod vode predlažem Aquatherm fazer cevi, jer su namenjene razvodu tople vode.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..