Skinuo sam rucnu pumpu za navodnjavanje i zeleo bi da postavim i kupim elektricnu, koja bi izvlacila vodu iz cevi na kojoj je bila postavljena rucna pumpa. Precnik otvora cevi je otprilike fi 25 mm, dovoljno da se unutra ubaci tanko crevo za zalivanje. Koju pumpu da kupim? Centrifugalnu, rusku? Gde kupiti i dali je uopste moguce montirati? Potapajuca ne dolazi u obzir, jer nemam gde da je potopim, mozda zupcasta? Da li je ovo neko radio i koju je pumpu stavio?
Pumpa za navodnjavanje baste
Nivo vode do povrsine ne prelazi 5-6 m. Da ostavim i rucnu pumpu? Mislis da postoje i rucna i elektricna? Da li je moguce izvesti samo da bude elektricna?
Moguće je naročito ako je statički nivo blizu...
Imam jednu pumpu verujem da je centrifugalna, e sad da li moze sama da povuce vodu sa 4-5 m visine, ipak dole u crevu je vazduh? Kako bi izgledala ta instalacija ukratko?
Ako me sjecanje sluzi kod mog komsije bilo kao na slici (davno skinuto pa ne mogu sikati). Rucnom pumpom povuces vodu da krene pa onda upalis elektricnu.
Da bi se zaobisla rucna pumpa ja mislim da je bolje resenje sa injektorom koji se postavlja ispred same pumpe i sluzi da obezbedi pritisak i dovoljnu kolicinu vode pumpi, e sad teze ga je naci. Ako neko ima drugo resenje neka pise.
Ne treba ti ni ručna pumpa ni injektor.Poslaži to kako sam ti kazo,iz nekoliko zalivanja podigni stub i peglaj...
Injektor pomaže kad su veće dubine bunara - do 30 metara.
Sta je sa ruskom pumpom Kama 5? Cuo sam da ona direktno izvlaci vodu iz bunara ili cevi rucne pumpe i da te pumpe dobro rade, da li postoji mogucnost da se stavi ta pumpa a stara rucna skine? Moze li ona da povuce vodu? Neznam sta da radim jer je rucna pumpa stara i jednom zavarivna tako da moze u staro gvozdje. Porebno mi je resenje samo sa elektricnom pumpom.
Na bušenom bunaru hteo sam da ugradim električnu pumpu za zalivanje bašte,mislim da je KAMA 10 (ona najveća).
Probao sam sve kombinacije sa svim mogućim nepovratnim ventilima ali od vode ni kap.
Da li neko ima neki savet ??
Ako ne dobijem vodu dižem bunar u vazduh............
Verujem da ste mi vi poslednja šansa
Hvala unapred na svim pametnim a bogami i onim drugim odgovorima
@zeljkove
Jesi resio problem? Pitam jer imam istu izvedenu pumpu. Pa cemo na prolece nesto slicno da uradimo.
Da me ne bi zadesio slican problem, posto lako moze da bude da ne moze sa te dubine da izvlaci vodu, kako da se izmeri i sazna dubina bunara? Da li to busaci bunara imaju neki instrument kako bi tacno izmerili? Bitno bi da bi znao koju el. pumpu i koje snage da kupim.
I koju pumpu savetujete? Treba zalivati oko 700m2.
Ništa još nisam rešio.
Izgleda da je jedino rešenje kopanje šahta i ugradnja hidropak pumpe.
Dubinu sam merio kanapom i viskom,skineš pumpu pa gurneš direktno u matičnu cev.
Ovo resenje sa T racvama i ventilima ne pomaze bas puno.
Resenje je ugradnja usisne korpe ako je moguce, ili ugradnja klipne pumpe od traktora ili neke druge pumpe visokog pritiska usisavanja.
Поздрав људи!
Овако, имате два решења: да купите самоусисну пумпу или да раскопате око црева(цеви) и да поставите неповратни вентил на дубину од 1,5-2 м. У првом случају, ручна пумпа вам уопште не треба а, у другом је потребна само да се навуче ниво воде и после не треба (ако је добар вентил, држаће ниво цело лето).
@ zeljkove
Јел можеш поставити слику те каме 10? И ја користим неку руску (украјинску) пумпу. Код мене је вентил укопан у земљи на 2 метра. Окитен црево је од 5/4 цола у земљи. Бунар 27 м. У пролеће узмем пумпу за дување гуме на мотору, окренем гумицу наопачке, набијем на црево и довучем воду. Поставим пумпу. На потисном воду иде Т рачва и на горњем делу рачве иде кугласти или обичан вентил и на њега наврнута расечена флаша (одсечено дно) кроз коју се сипа вода у пумпу. И то ради већ годинама.
kama10
zeljkove
Јеси ли средио бунар с обзиром да је ваш последњи пост од септембра?
malo sam pretrcao po ovoj temi i nesto mi nije jasno-zasto bi se mucio sa injektorima i raznim kombinacijama kad postoje potapajuce pumpe za razne dubine i razlicite protoke naprimer evo linka sa prvog sajta koji sam otvorio
http://www.akvasan.com/stranice/pumpe__potapajuce.html
Ако имате бунар чији промер цеви задовољава неку од ових пумпи са линка, онда вам не треба инјектор. Проблем је кад пумпа не може физички да стане у цев бунара.
Nisam brate ništa uradio ostavio sam za proleće,a dotle ću valjda da smislim nešto
što će da šljaka a da me ne košta više od celog bunara.
На колико метара ти се налази вода у цеви? Ако је испод 7-8 метара, не гине копање шахта. Ако није, онда нема проблема!
Tačno na osam
E ovako sto se tice pumpi.
Da bi imali sigurno snabdevanje vodom sa pumpe morate u njenoj tehnickoj tablici naci QH krivu. Kriva oznacava kapacitet pumpe i visinu vodenog stuba koju moze da savlada.
Vodene pumpe moraju imati jedan uslov da bi radile a to je da usisni cevovod i radno kolo budu stalno potopljeni. Znaci usisni cevovod sa sitom i klapnom na pocetku cevovoda moraju biti stalno potopljeni u vodi,cev do usisa pumpe puna vode, radno kolo pumpe puno vode samo tako pumpa moze da radi. Ukoliko pocne negde fals vazduh da dolazi u usisni cevovod ili radno kolo pumpa postepeno gubi vodu na potisu u na kraju ostaje da radi bez vode.
Prvo morate znati sta hocete da zalivate i koliko vode ce vam biti potrebno, koliko je pumpa udaljena od mesta zalivanja, sa koje dubine treba vodu da izvuce kada sve to imate kupujete odgovarajucu pumpu.
U principu znajuci zasta ljudi koriste te pumpe uglavno bilo koju pumpu da uzmete zadovoljice sve potrebe. Samo je bitno da usisni cevovod i radno kolo uvek budu puni vode bez vazduha.
Слажем се са Максом. Додао бих још да је теоретска висина усисавања 10 м али кад се додају отпори та висина је мања. За пумпање воде околне температуре из отвореног резервоара, вредност висине усисавања је од 2-6 м, а најчешће 3-4 м.
зељкове
Можеш да купиш инјектор. Око 2500 динара је али опет мора да се копа.
Vidim da je tem od prosle godine, ali da pitam bez obzira. Planiram da u basti postavim pocinkovanu cev u zemlju za polivanje, dakle ne kopanje bunara vec dodje covek, iskopa burgijom rupu i onda se nabije cev na koju se na vrhu navari spic i izbuse rupe nekih metar do dva. Prvi komsija do mene tako poliva bastu, cev u zemlji je 2cola pa gore reducirano na 1 col, na to povezana pumpa vrelo 2 trofazna i ima nepovratni ventil, sklopku i hidrofor( ne kupljen vec sam nesto pravio). Dubina cevi kod njega je 10m, racunam da ce i kod mene biti toliko. Dvoumim se oko sledeceg:
Koja i kakva pumpa ce mi biti potrebna da bi sa te dubine vukla vodu i bacala nekih 50m duz baste, da je monofazna i bez hidrofora, dakle upalim i gura vodu? U drugoj basti imam benzinsku vakum pumpu DMB Slap 250 kome samo nalijem vodu, upalim i posle oko minut vremena bioje voda, ali u toj basti je voda na dubini od 6 metara, a i kosta mnogo vise polivanje na benzin. Svaki predlog je dobrodosao, pozdrav
Moraš da znaš kakav sistem navodnjavanja planiraš da koristiš i prema tome i bušiš i bunar i odabiraš odgovarajuću pumpu.Nije isto za sistem kap po kap ili rasprskivače a i to zavisi od kultura koje navodnjavaš..Dubina bunara nije bitna već visina statičkog nivoa vode.
Napisao sam vec da ne planiram busenje bunara gde se stavljaju betonski elementi, vec samo cev u zemlju. Takodje, ne planiram kap po kap vec zalivanje iz ruke, dakle uzmem creco i redom zalivam jednom nedeljno, ima tu vocaka, bice nesto kupina i malina i povrca. Po netu sam gledao, ima razlicitih pumpi, dubinske (sto ne planiram), pa jednostepene, visestepene, centrifugalne, horizontalne, vertikalne....Mislim da ova pumpa koju moj komsija koristi Vrelo 2 je petostepena trofazna, ali mislim da nije samousisna jer mi je rekao da dok nije ugradio nepovratni ventil imao je muke dok pumpa povuce. Kao sto sam napisao on ima i hidrofor, ja bih to za pocetak da izbegnem ako moze, mada imam neki metalni bojler iz kotla za cent. grejanje koji bih mozda mogao da iskoristim. Sta je tacno visina statickog nivoa vode ?
Sve zavisi i sa kolko para raspolažeš.Moje subjektivno mišljenje je da nađeš Severovu 8 ili9(novih nema) pumpu koju poslije možešda povežeš na bilo koji ekspanzioni sud.Visina statičkog nivoa vode je laički rečeno nivo vode u bunaru koji ti vidiš pre pokretanja pumpe.Mjeri se u metrima.Sve što je preko 7 m od nivoa zemlje bez injektora neće crpit vodu.
neko spomenu od predhodnika sistem kap po kap za istu kvadraturu bašte ili voćnaka potrošićeš 30% vode manje nego kantom a nemožeš tako zaliti kantom crevom ili na drugi način investicija kap po kap ne košta više od 1500 d a za takvo zalivanje može da posluži i obično bure od 200 l i da crevo staviš na dno bureta i voda će prirodnim padom zalivati kap po kap i još možeš u to bureda ubaciš i nešto za prehranu malina i sl. I ne moraš da budeš ni u bašti svaki dan da bi zalivao samo treba bure da napuniš i to je to a za pumpunetreba nešto jako ako ćeš samo zalivati. Što ne vidiš sa komšijom ako nije daleko da podelite troškove pa zajedno koristite vodu. Pozdrav
ja bastu zalivam sa pumpom od hidrofora i odlicno radi.cak i previse vode gura za moje potrebe.buna4 busen prosle godine i ima nepovratni ventil blizu povrsine,kao neka kugla
ja bastu zalivam sa pumpom od hidrofora i odlicno radi.cak i previse vode gura za moje potrebe.buna4 busen prosle godine i ima nepovratni ventil blizu povrsine,kao neka kugla
Koja je pumpa kod tebe u pitanju, da li je i hidrofor instaliran i na kojoj dubini ti je voda?
Koliki je statički nivo vode u zemlji?Ako nije preko 6-7 m može centrifugalna pumpa na T-komad bočno,ispod njega ostaviš međašni ventil prema zemlji a gore ostaviš tu ručnu(poželjno je da između nje i T-komada bude neki mehanički ventil).Ručna pumpa će ti služiti za inicijalno podizanje vodenog stuba...
Ve-ka majstor, popravlja sve osim karaktera-nema delova(Ve-ka nije kvalifikacija nego skraćeno ime)
https://www.facebook.com/cepacizadrva1/