Znam da je dosta pisano o debljini košiljice i košuljici uopšte ali mene konkretno interesuju vaši predlozi odnosno iskustva u vezi mog poda.
da opišem ukratko kuću:
prizemna kuća 120m2, podignuta na 50cm od nivoa puta,sendvič zidovi(blok,min.vuna,puna cigla), između nearmirane tanke(5cm) i ab ploče(oko12cm) je zavaren kondor 4...
e sad, ja bih hteo odnosno plan je da postavim podno grejanje sa ker.pločicama po celoj kući pa me interesuje :
1. kolika debljina termoizolacije/stirodura je dovoljna 2,3 ili 5cm?
2. da li treba da radim hidroizolaciju ponovo (izuzev u kupatilu)?
3. do koje visine košuljicu ( na slici da mi bude linija- vagres) ?
izvinjavam se zbog kvaliteta slika , kriv je mobilni
debljina košuljice?
sa desne strane su mere u cm znači ima 14-15cm sigurno
1. Sloj broj 1 - Hidroizolacija
2. Sloj broj 2 - Termoizolacija - Za podno grejanje minimum 5 cm, a ako ima mesta ssto vise to bolje.
3. Sloj broj 3 - Betonska kosuljica (sa cevima za razvod podnog grejanja strogo po projektu za grejanje) - 45-50 mm - ni manje ni vise od toga!!! Ne sme manje jer ce da puca beton, a ne sme vise jer onda kompletna betonska masa postaje mnogo inertna i grejanje nema efekta. Beton za kosljicu moira da bude aditiviran i obavezno sa polipropilenskim vlaknima. Ako je veca povrsina nije lose staviti i pravilno pozicionirano sulc pletivo 3 mm. Kosuljica mora da bude izvedena ravno!
4- Fleksibilni lepak za keramiku cca. 5 mm
5. Zavrsna obloga - keramicke ili presovane ploce 8 -10 mm ili ploce od prirodnog kamena 12-18 mm.
Betonska kosuljica, kjao i svi ravnajuci slojevi, mora da bude odvojena od zidova najmanje 5 mm. Kada se izvodi cokla lepiti je za zid a izmedju cokle i poda stavljati poliuretansko lepilo predvidjeno za tu namenu a nikako lepak!!!
Podno grerjanje je vrlo inertan sistem, trazi da da bude izveden strogo po pravilima i trazi da ima konstatntan priliv toplotne energije. To se prilicno tesko postize u uslovima kucnog grejanja osim ako se ne grejemo na tecno/gasovito gorivo ili struju. Zidovi i plafoni takodje moraju da budu propisno izolovani a temelji posebno da toplota ne bi odlazila u nista.
Buni me jedino hidroizolacija jer sam je već stavio pa sad opet kao da živim na splavu šalim se
Koji stirodur da stavim?Onaj rozi austrotermov 5cm debljine?
Iako sam dipl. građ. inž. nemam položeno za licencu za energetsku efikasnost te sam morao za svoju kuću da platim taj elaborat. Danas sam ga dobio. Ja sam u projektu za moju kuću predvideo 5 cm stirodura,međutim, elaborat o EE je pokazao da jedva prolazi sa 7 cm. Zvao sam projektanta (lično se znamo od ranije) da mi to pojasni pošto je moja logika da je zemlja relativno topla te da nema smisla tu preterivati sa debljinom izolacije. On mi je objasnio da po Pravilniku o EE bi trebalo čak 10 cm ali je on vodeći se mojom logikom,malo tražio po SRPS - ovima i našao neke stvari na osnovu kojih je prošao sa 7 cm. Meni je to sve vrlo čudno ali kakvo sam objašnjenje dobio takvo sam ovde preneo. Nisam hteo da ulazim u preveliku polemiku sa njim pošto kažem nisam položio taj ispit i ne znam dovoljno o toj temi.
Iz ovog što sam ti napisao proizilazi da 2, 3 ne dolazi u obzir a takođe ni 5 cm po novim propisima. Ja lično ću sad izmeniti projekat pošto ga još nisam upakovao ali kada budem radio,ne verujem da ću preko 5 cm stavljati.
Nadam se da sam pomogao.
То су новине о ЕЕ и о томе се мора водити рачуна, јер ће од тога зависити колико ће нас коштати енергетика у будућности. Сем тога биће проблема и са купо-продајом објеката који не испуњавају услове.
@ IvanBP
O tome sam ja pisao jos odavno ovde na forumu. Srpski propisi su se još 2012 promenili stupanjem na snagu zakona o EE, koji i u ostalom propisuje minimalnu izolaciju na novim objektima i onim koji se rekonstruisu. Nigde se ne kaze eksplicitno koju vrstu izolacije i kako treba primeniti, ali racunicom se dobija da ako izolujete sa stiroporom ne mozete da prodjete ispod 10cm, generalno. Staklena vuna oko 8-9 cm, prozori sestokomorni itd...
Hvala Ivane, svaka informacija mi dobro dođe pogotovo danas kad se propisi,pravilnici ,zakoni ... menjaju iz časa u čas
I meni drugar radi EE projekte i kad sam ga pitao (informativno) za ter.izolaciju fasade i potkrovlja slošilo mi se tako da ga za pod nisam smeo ni pitati
izolacija fasade će zavisiti od 101 faktora (koji zid,materijal...) meni je konkretno rekao za moju "demit" fasadu da treba min. 10 cm stiropora i pored sendvič zida sa min.vuna5cm, a za potkrovlje minimum 20cm e sad to je po nekim novousvojenim propisima a kad će to zaživeti u zemlji Srbiji ne znam mislim za privatne kuće jer za zgrade već sad traže EE projekat.
Свашта ће лопови да измисле од наплате " рупе на саксији " па до наплате " ниске ЕЕ " . У једно сам сигуран кад се дође до неког високог нивоа у грађевини у смислу поштовања тих правила ЕЕ , онда ће цена енергенета бити на таквом нивоу да ће нам се вртети у глави . Пре само 25 година плин је у многим местима у северном и средњем Банату био за џабе , па се онда плаћао паушално , чак није било ни мерних сатова по кућама , већ само један за цело место . А тада је вађење и испорука плина била вишеструко скупља него данас . А данас је плин један од најскупљих енергената . А зашто је то тако , ту долазимо до сржи проблема , зато што у цени плина преко 60 посто чине акцизе . ЕЕ је само још једна фора богатих да нас још мало опљачкају .
О законској регулативи ЕЕ тек не вреди расправљати тамо пишу такве глупости да то није нормално . Законодавац прогласи по свом нахођењу , а као аргумент користи предиктабилена истраживања и на основу њих изводи предпоставке и ладно проглашава неки објекат као енергетски неефикасан и то је то .
Апсолутна истина је да су гитер блокови лош материјал за градњу и да су врло енергетски неефикасни тј хладни , али уместо да сузбију градњу том врстом материјала , измишља се " топла вода " у виду стиренских изолација , које су релативно скупе и временски ограничене .... А природних и јефтиних материјала имамо у изобиљу .
На жалост нисмо страна која се пита, ми смо у оном тору који се шиша, а онај ко држи маказе стално усавршава технику шишања.
Hoćeš reći u odnosu ludog i zbunjenog mi smo zbunjeni
Meni je sve to jasno,međutim,cena energenata će svakako ići gore jer je to globalni trend. Onaj ko ne bude to pratio sa ugradnjom izolacije, doći će do tačke da toliko puno troši na grejanje da to neće moći da plati i onda će mu preostati da daje i dalje velike pare a da mu u kući bude 15 stepeni. Verujte,ja znam primer iz moje okoline gde ljudi imaju kuću neizolovanu, dosta loši prozori, suviše velika kvadratura za njih, celo potkrovlje im je neiskorišteno, nekoliko propusta u izgradnji koji uzrokuju ogromnom rasipu energije itd. Oni upale gasno centralno,potroše 10-15000 u najhladnijim mesecima a ne ugreju se,stalno im je 15-16 stepeni. Naravno oni su u čudu jer kad su ložili drva i ugalj bilo im je toplo. Drva su nabavljali skoro džabe tako što su išli posle seče da raskrčuju šumu i dobijali jeftino granjevinu. Tada nisu razmišljali koliko tog drveta troše i koliko to košta. Sada nemaju mogućnost za tako nešto i sada izlazi na videlo energetska efikasnost kuće. Kada gas ode duplo gore oni ga neće smeti upaliti.
O globalnim muvanjima oko cene energenata ne vredi ovde.
Ако је на располагању само тих 4 цм, онда ту нема места за термоизолацију, подно грејање, кошуљицу и плочице.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..