Treba mi pomoć nekoga ko zna i ko se razume!
Arhitrkta mi savetuje za spoljni zid : gitr blok 19+10 santimetara stiropora
da li je dosta za dobru izolaciju .
Debljina zidova i jos po nesto
Sve si mu dobro rekao i slažem se sa tvojim stavom . Ali zidanje sa blokom nije sporo ako je alternativa cigla , takođe je i potrošnja maltera znatno veče .
Sve što je gore napisano važi za "siporeks "( Ytong) blokove , i oni su po meni bolja varijanta za zidanje od klasičnog giter bloka . Ali na sve to računaj dobru izolaciju kuće , uložen dinar se brzo vrati kroz grejanje i hlađenje istog .
to moze biti ok resenje ako je objekat vec uradjen!
umesto obicnog stiropora bolje uzmi stirodur bolji je izolator i otporniji!
preko rabic mreza se lepi i preko bavalit fasada koja je otporna na vlagu,moze se oprati naj obicnijim mlazom vode.
izvini jos jedan savet ako nisi odradio podove u objektu,uradi izolaciju poda.
tako sto naj prostije! na plocu lepis ter papir na to postavis najlon,stirodur 4 santimetra il 2 santimetra,neku reflektnu foliju mozes iskoristiti bilo sta sto ima alu foliju na sebi da odbija toplotne zrake i vraca u prostoriju!preko toga stavi najlon obican,potom postavi armaturnu mrezu i na to ravnjajuci sloj.
mozda ti izgleda smesno al pod je veliki upijac toplote!
po mom vec uradjenom planu cele kuce od 70 kvadrata,kuca je montazna od velikog dnevnog boravka,dve sobe honika kupatila ceo prostor za ne poverovati moze se grejati sa dva kilovata i to obicnom kalorifer grejalicom!
sve naj bolje i znaj sve kosta al dobra izolacija stedi vec u prvoj godini koriscenja,bilo zima il leto.
ratko totalno si u pravu a ja sam napravio omasku u pisanju
naravno za ciglu ide vise maltera
ali nemojte mi zameriti ja da sam neka vlast ja bih zabranio proizvodnju svih vrsta giter blokova
jer nema losijeg materijala za zidanje od giter blokova
Nedavno sam zavrsio "projekat" tj. crtanje plana kuce sa svojom zenom, a obzirom da ne znam mnogo o zidanju i gradnji kuce( zapravo skoro nista precizno) zanima me sledece:
1. Da li je tacno da je najbolje zidati ciglom, i koja je najbolja debljina spoljnih zidova, a kolika unutrasnjih?
2. Da li je pametno i kakvu vrstu stolarije da stavim, obzirom da su mi u nekim prostorijama(dnevna soba i kuhinja) dve strane od stakla, da li ide klasicna PVC stolarija ili neka posebna, sa mozda nekom izolacijom?
3. I evo trece pitanje..onako najkomlikovanije...kako bih mogao i da li je to izvodljivo bar preliminarno, da napravim predracun za kuca, koliko bi me kostao materijal po kvadratnom metru i ruke? Koliko se krece stolarija i kako se naplacuje po povrsini ili? Jer imamo ogranicen budzet, a kuca je dosta kompleksna.
Hvala unapred na pomoci svima!
Pozdrav
P.S: Gotovo da zaboravim, kucu zelim da pravim u Srbiji, tacnije Sapcu!
Posto verovatno cene nisu iste svugde, iako se nadam da su manje vise slicne!
U tvom postu postoje dve stvari koje se međusobno isključuju.Pitaš koja je najbolja debljina zida, najbolja stolarija, a posle kažeš da ti je budžet ograničen.Na takvo pitanje je nemoguće dati odgovor, jer ono što je najbolje to je po pravilu najskuplje, a za sve ostalo kako se čovek snađe.Kad je budžet ograničen onda je to igra kompromisa.
Pa pre ce biti da se nismo razumeli, nije mi bitno koliko cu novaca da ulozim u te neke osnovne stvari ako cu nesto da uradim kvalitetno, budzet mi je ogranicen u smislu da mozda ako uradim nesto kvalitetnije(skuplje) necu moci u startu da odradim grejanje, tarket i slicne stvari...mozda kroz neki period.Ili da umesto mermera koji bih stavio u hodnik budem morao da stavim plocice itd....
U sustini moje pitanje bi glasilo ovako...koja je cena zidanja(i sa kojim materijalom), cene materijala i koliko bi me mozda kostalo po kvadratu, gradnja...
Nadam se da sam ovoga puta bio malo jasniji...
Hvala unapred
Pozdrav svima
Pa pre ce biti da se nismo razumeli, nije mi bitno koliko cu novaca da ulozim u te neke osnovne stvari ako cu nesto da uradim kvalitetno, budzet mi je ogranicen u smislu da mozda ako uradim nesto kvalitetnije(skuplje) necu moci u startu da odradim grejanje, tarket i slicne stvari...mozda kroz neki period.Ili da umesto mermera koji bih stavio u hodnik budem morao da stavim plocice itd....
E na ovo moram da ti odgovorim - OVOGA SE PAZI, to je meni doslo glave, krenuo sam siroko(rusenje 800E, kosuljica 1100E, malterisanje 1000E...+...+...+...+...+.............ma ne znam cega nije bilo)da bih na kraju morao da stedim na enterijeru stana. Sada me to toliko nervira da cu da poludim :tup :tup Jer npr da sam znao da necu imati pare za parket i da cu morati da radim laminat, nisam onda morao uopste raditi kosuljicu (ovakvih uporednih primera u mom stanu imam koliko hoces). Zato, moj ti je savet da kad sve lepo stavis na papir(uzmes vise ponuda), slobodno na konacnu cifru dodaj 50% i dobices pravu cenu radova :tup
U principu prilikom gradnje kuće treba posebno obratiti pažnju na termoizolaciju, jer će kasniji troškovi biti značajni ako se taj deo ne uradi u startu kako treba, pogotovu kako energenti svakog dana poslupljuju.To je ulaganje koje će se isplatiti kroz eksploataciju.Puna cigla ima svoje prednosti, velika masa zida što znači da će zid obezbediti dobre termičke uslove, ali je sporija i skuplja gradnja, treba više maltera.Kad imaš zid od cigle i omalterisan sa unutrašnje strane onda je lako na takav zid kačiti sve što god čovek poželi od bojlera do kuhinjsklih elemenata, polica itd.Što reče djuma papir, digitron u ruke i polako stavku po stavku.
Uf...ovo sam vec jednom procitao: Moj racun + 50% = Stvarna cena
I to me zestoko brine, nadam se da nece biti bas toliko. Upravo zato sam i postavio ovih par pitanja, da bih realno mogu da izvedem predracun.
Ako ima neko neku konkretnu informaciju....neka iznosi..
Pozdrav
pa retko ko ce moci da ti odgovori pojedinacnu cenu radova .jer tu ima gomila problema .
ali da bi ti imao neku predstavu evo nekih cena (informativnog tipa )
cena za ruke
iskop i livenej temelja od 10 e/dm
livenje 0 ploce od 3 e/m2
zidanje od 6e/m2
livenje 1ploce 5 e/m2
e sad ovo su cene za ruke ali se u praxi ovi radovi pogadjaju u djuture
od tebe zavisi vrsta materijala kao i tip gradnje
recimo za kucu pod krov ti treba oko 3000 -3500 e za stavlanje kuce pod krov
e sad dolazimo do onih cuvenih +50 % cesto se desava da covek prilikom izgradnje menja plan i povecava kolicinu materijala i radova
pod tim se podrazumevaju razni estetske promene tipa "ovde jedan polukruzni zid " ovde dodaj jos jednu terasu itd
inace je kod nas jako tesko napraviti neku preciznu racunicu pogotovo zbog cene materijala koja raste iz dana u dan
e sad cu navesti par stvari koji postoje kao troskovi a retko ko ih uzima u obzir
ovo je jedna od najcescih situacija (ne znam dali je tako kod tebe )
investitor odluci da zida kucu od recimo 120 m2 na placu koji je samo isparcelisan .posle gomile peripetija oko resenja prikjljucenja na struju i vodu ,covek se odluci za klasicnu gradnju recim cigla ili blok .
e sad prvo i pre svega treba napraviti jedan privremeni objekat od minimum 30 m2 (uglavnom se radi od drveta ) taj objekat sluzi za odlaganje materijala (cement ,krec i sl ali i alata ) .zatim je preporucljivo ograditi jedan deo prostora za odlaganje materijala koji se da kisne (armatura drvena gradja i sl ) .potrebno je uraditi razvodni strujni orman (privremen ) kao i priklucak za vodu (privremen ) . naravno sve se ovo radi da nepozvani gosti lepo ne natovare sav dovezeni materijal ali i alat , a posle toga qq i lele
e sad ako se naprimer odlucis za gradnju u Ytong sistemu ( siporex ) ima nekih stvari koje smanjuju potreban prostor ( nema peska ,kreca i cementa u velikim kolicinama )
naravno sto je nacin gradnje prostiji smanjuje se i kolicina skela i vreme potrebno za zavrsetak objekta
eto toliko za pocetak
Apollo, kao što rekoše forumaši, digitron u ruke... a moj ti je savet iz ličnog iskustva da koristiš ytong sistem. Kao izolator ytong(siporeks) je odličan, lak za gradnju, brzo se zida. Sa ytong blokovima izbegavaš šalovanje (višestruka ušteda), zidovi su tako urađeni da ne treba unutrašnje malterisanje -ko je malo spretniji i uporniji to odradi po sistemu ssm (radila, veruj mi da nije ni teško ni zahtevno). Što se tiče kačenja bojlera, kuhinjskih delova i sl - bez problema, sve stoji na svom mestu, uostalom što su smislili tiplove za siporeks? Kuća mi je od siporeksa, nije još omalterisana spolja, a blokove smo čak okretali na užu stranu. Stolarija? Naša je PVC, mada vidim da ima dosta protivnika, ali mi smo zadovoljni. Dobro dihtuje, nema kondenza,nije se deformisala (9 godina), lako se čisti - veoma bitno za nas ženski svet. Pažljivo osmisli unutrašnji raspored, mesta kuhinjskih aparata i slično, zbog utičnica i prekidača (što reče moj drugar-kad budem pravio sledeću kuću staviću na svaki zid utikač na svako pola metra). DakleM, digitron u šake, olovku i papir, crtaj, ispravljaj, seci tu slamaricu i vadi jevriće, saberi se (ako se pre toga ne oduzmeš) i puuuno sreće!
Hmmm...evo vec dva dana citam sadrzaj oficijalnog sajta za ytong...da ne navodim koji je i ne reklamiram, nekako me sve vise upravo to ubedjuje da se odlucim za njega...cini mi se da je bolji(savremeniji) od cigle, da je u svakom smislu bolji, od gradnje pa na dalje, sta vi mislite o tome?
Mada citajuci sajt zapitao sam se, znaju li nasi "strucnjaci" da rade sa ytong-blokovima, meni licno ne deluje tesko i komlikovano, ali ima dosta zavrzlama za nase majstore, znajuci kakvi su...samo da ozidaju(sto vecu kvadraturu) i da uzmu novac, a sve ostalo nije bitno(mislim na ankere, horizontalno armiranje oko otvora(prozora) itd...
Plasim se da se ne odlucim za ovu vrstu gradnje, dovedem majstore i oni mi upropaste, jer kao i svi ne planiram za to da angazujem sad neku prestiznu firmu koja ce da me odere, svi gledamo da to odradi neki majstor sa par pomocnika...a bice malo ludacki sa moje strane da lepo odstampam sav ovaj info materijal sa sajta i da ga dam majstoru. Sta da mu kazem: "Evo prouci ovo, moras raditi ovako"? Verovatno bi me svaki oterao u p.m. i rekao da nisam bas normalan! U sustini mozda i gresim, mozda nasi majstori znaju da rade sa ytong blokom, ali nekako sam skeptican...sta vi mislite o tome.
I sto je najbitnije koja cena i kja je razlika u ceni gradnje(mislim na ruke) cigla vs. ytong?
Apollo
bas me nasmeja covece
pa ytong (siporex) je na trzistu kod nas bar 30 godina
e sad sto se tice majstora to je vec na tebi
i da samo sracunaj koliko ljudi treba kad se zida ciglom i koliko ti treba materijala (pesak ,krec ,cement ) pa daske za salovanje venaca i greda.
a pritome treba i o zbiljna skela i mesalica za beton
kod ytong sistema ako angazujes dobre majstore objekat moze biti ozidan za 7 dana .i posle toga struju i vodu ces raditi mnogo lakse zbog stemovanja zidova .i kod ytonga gotovo da nema otpada
moji majstori i ja kad radimo objekat od ytonga sav alat stavimo u putnicki automobil .
po preporuci ytong -a 30 cm blok je dovoljan za termoizolaciju ali ako imas finansijskog prostora uradi sendvic zid .spolja itong pa izolacija pa untra zid od pola cigle .naravno uradi i hidro i trmo izolaciju podova i termo izolaciju tavanske ploce .i grejaces se sto ljudi kazu na jednu svecu
neka cena od prosle sezone za zidanje zidova je bila 6e/m2
znam
Ali nekako nemam u glavi sliku da nasi majstori rade sa ytong blokovima, profi i kvalitetno. To mi dodje kao neko budzenje sta rade, pogotovo sto sam ima prilike da vidim nekoliko radova od siporexa, skroz unakazeno i iskrivljeno i to se vidi golim okom...zato sam "malo" skeptican.
I jos uvek ne znam, kakav je odnos kvaliteta u odnosu na ciglu?
apollo
reci mi konkrtetno na kakvu razliku u kvalitetu mislis
ytong je bolji izolator
jeftinija i brza gradnja
mnogo manje dodatnog materijala treba za ytong
nema potrebe za dodatnim salovanjem postoje ytong elementi za to
nema gotovo nikakvog otpada
e sad sto se tice unakazenosti i krivosti zidova .pa ti koji iskrive ili unakaza zid ce to uraditi sa bilo kojim materijalom . ne postoji carobna cigla koja se sama zida pravo
to su vec neka opsta pravila struke za zidanje
pa konkretno ovo sto si mi rekao, da se vise isplati gradnja, da je bolji izolator, itd...jednostavno receno da je bolji od cigle. Kad smo vec god Ytong-a, a koliko vidim radis te stvari, mozes li mi reci, gledajuci na sajtu, da ima dve vrste bloka TZB30(jer po svemu sudeci, zidacu sa njima), jedan je manje, a drugi vece pritisne crvstoce. Da li je to bitno, s obzirom da zelim da gradim kucu sa jednim spratom bez potkrovlja!
Apollo, ne boj se da ćeš ispasti smešan ili lud što za svoje pare tražiš da se radi onako kako treba. Zašto da ne odštampaš uputstvo za gradnju ytong blokovima? Ako majstori znaju, neće im trebati (trebaće tebi da vidiš da li rade po PS-u),a ako ne znaju neka pročitaju i pošteno kažu da li mogu i hoće tako ili ne. Da su postojali kad smo mi zidali ne bih se razmišljala 5 minuta. Gledali su nas kao ludake što zidamo siporeksom,znaš koja je priča bila za njega (ma to bre 'ladno, zrači-pomrećete od raka za godinu dana :hh , "jede" eksere i tiplove?!?!) i slične nebuloze. Pošto smo jaš fala na pitanju zdravi i živi, moj ti je drugarski savet : ytong. Ako se nešto nije drastično promenilo, zidanje ide dnevnicom, pa ti vidi koliko blokova a koliko cigle može da se ugradi dnevno. A za majstore - ima ovde jedan tip koji je do podne menjao po tri majstora (ili po tri ekipe, zavisi šta je trenutno radio na kući). Ko nije pravio kuću smatrao ga je kretenom, a ko jeste.... eeeee. Čovek je samo hteo da mu se odradi posao po dogovoru i kvalitetno, pošteno plaćao i davao i bonus za kvalitet i rokove! Pa šta ćeš više?! Druga je stvar što većina nas trpi (majstor valjda zna kako to treba) a pogotovo me nervira što se beče k'o pečen brav ako im žensko da neku primedbu &%#$!!! Eh, puuusti Balkan! Zato, drugar, radi onako kako ti želiš, pa kuću pravimo jednom u životu. Izračunaj koliko ti kubika treba i poruči na vreme, čini mi se da elemente za stubove i nadvratnike (nadprozornike) treba poručiti malo ranije da ne bi posle čekao. Držim ti palčeve, samo hrabro!
I ja se slazem sa y-tong blokom iz vise razloga, ponavljacu ostale ali ako nisam zakasnio mogu i nesto pametno da kazem...
Usteda vremena, sam po sebi izolacija, nema unutrasnjeg malterisanja, reseni hladni mostovi. Usteda u prostoru: za pesak, cemenat, krec...
Ja sam u fazi zavrsavanja kuce i cena po m2 je blizu 200 evra.
Ok. bilo je malo i preterivanja, sendvic zid giter pa 5cm stiropor pa opeka. Zid je debeo oko 38 cm.
Ako se radi klasicno sa giter blokom da finisiras kucu ide od 150-200 evra bez preterivanja, posto vidim da ne radis sa zvanicnom firmom to znaci da te ceka i legalizacija...
Opet kad bi bio u situaciji da pocinjem iz pocetka stvari koje bi OBAVEZNO radio su sledece: arhitekta kosta oko 300-500 evra, to NEMOZES da preskocis, kasnije nema glavobolje gde i kako provoditi instalaciju, voda struja i odvodi i dovodi... ako nisi jos radio temelj OBAVEZNO izvuci odvodne cevi, ako to ne uradis kasnije ako okrenes glavu majstori prostemuju coklu i statika kuce ode, ne postoji. Ne vidi se nista ali temelj koji je debeo 20-25 cm oni ustemuju za pola i ubace odvodnu cev, jevtinije od kopanja i brze.
Umesto sprata bi odmah isao na visoko potkrovlje. uradi takozvane badze na prozorima, jedna je oko 100-250 evra. Visoko potkrovlje iz razloga sto ti je sam krov na najvisoj tacki oko 5 metara. dodaj jos 140 cm plus vencanica i dobija se potkrovlje sa visinom od 160cm bocno a na ceonim delovima imas normalnu visinu. Ono sto si zamislio to isteraj do kraja, uvek ces imati saveta kako treba i kako je bolje kako se drugom vise svidja, da ne bi napravio karambol idi po tvojim skicama do kraja.
Pvc je jevtiniji od drveta, skoro po pravilu ako nadjes povoljan prozor od drveta to znaci da nije dobro osuseno drvo, Imas garanciju na pvc i do 10 godina, a najveci problem je kondez koji se u glavnom resava sa pravim vakumiranim staklom. Tu se desava najcesci problem kod njih. Sad je cena pala na 100 evra sa 5-6 komora.Naravno ako hoces i sve ostale dodatke sa prozormo roletne, komarnici termo-vakum staklo itd izadje to i na 300-400 evra po kvadratnom metru... I naravno to nije REHAU prozor, ipak ima razlike u zavrsnoj obradi.
Cao svima.Interesuje me na nabijenicu da li je preporucljivo staviti stiropor ili samo malterisanje,ZA FASADU
jel tanka nabijenica pa hoćeš izolaciju :nes
@lescanin,
u mnogo cemu se slazem sa tobom.
Ono sto mene konkretno zanima je ta cena od 200eu po m2. Odnosno sta je sve uslo u tu cenu i na koji nacin si gradio kucu, Kolika je kvadratura u pitanju i kakva kuca? Takodje u kom mestu je gradjena?
To me interesuje iz razloga sto mi to deluje prilicno prihvatljivo kao cena gradnje a ja sam jos uvek u dilemi da li da krenem sa gradnjom nove kuce ili da adaptiram potkrovlje.
Svaka informacija mi je dobrodosla, pocev od cena materijala, kostanja pojedinih radova itd.
Pozdrav i unapred hvala.
Pošto vidim da monogo polažeš na termo izolaciju zidova, pa shodno tome
to bi isto trebalo da radiš i sa spoljnom stolarijom, ako staviš lošu stolariju
džaba ti termo zid džaba uložene pare,
ovo ti govorim iz iskustva, cena kavlitetnog pvc i drveta je manje više ista
ako ideš na pvc uzimaj samo od proverenih proizvođača izbegavaj garaža-proizvodnju pokazuje ti jedan profil sa brdo komora a pravi ti od nekog drugog i glavni problem kod PVC je dihtung guma ako je loša vemoa brzo će da ispadne iz falca. Termo staklo od 12 mm izbegavaj ona od 9 mm.
Kod drveta stolatija sa duplim falcom i isto važi za dihtung i termo staklo.
ja sam se lično odlučijo za drvenu iz razloga što sam video da su ljudi više
skidali i bacali pvc od i malo solidne drvene stolarije.
I još jedna sitnica sirovina za pvc profile se prodaje na kilogram
manje kilograma-manje para-jeftiniji prozor ali i tanji zidovi na profilu.
Pozdrav
Mada je malo stara tema nadam se da nije kasno da kažemo par reči o važnom segmentu tj. stolariji. Sve što je do sada rečeno o PVC-u je manje više tačno. Ako ste se odlučili za PVC onda obratite pažnju na nekoliko bitnih stvari. Svakako za početak renomirana firma i renomirani proizvođač i provereni profili, REHAU ili u toj klasi. Za porodične stambene objekte dovoljan je trokomorni profil ali.... Debljina profila 60mm, ojačan pocinkovanim čeličnim limom 3mm, kvalitetan okov, dve zaptivajuće gume, duplo staklo termopan flot 4mm, sa komorom od 16mm (4+16+4) i još par stvari. Ako nekoga interesuju detalji neka pita...radim u firmi koja je ugradila na hiljade kvadrate PVC-a, drveta i aluminijuma po celoj zemlji i regionu i to radi već 17 godina skoro bez reklamacije.
aleksandar
pitanje je vrlo komplikovano mada deluje jednostavno .
ali iznecu cu ti kako to ja vidim
prvo zidanje bilo kakvog stambenog objekta od giter blokova je je lose resenje iz vise razloga
1 zid je dosta tanak i vrl losih termickih karakateristika pa se mora dodatno izolovati
2 potrebna je velika kolicina maltera za zidanje i to poskupljuje gradnju
3 generalno su blokovi svih proizvodjaca loseg kvaliteta pa se unutra il mora malterisati ili raditi rigips sto opet poskupljuje gradnju
4 na svim coskovima objekata se moraju izlivati betonski stubovi koji moraju biti izolovani zbog " hladnih mostova"
5 zidanje je dosta sporo pa to opet poskupljuje gradnju
e sad ako imas bilo kakvu mogucnost preorujentisi se ili na Ytong blokove ili na klasicnu ciglu
https://www.facebook.com/tenzor1/
https://tenzorisanje.wordpress.com/
https://www.youtube.com/channel/UCHEOtDmyQYSMVXVjjyVsWkw