Krenuo sam da sredjujem dvoriste oko zgrade i naleteo na ove metalne kutije koje vire u ukopanom delu zgrade uz sam temelj (ima ih 5 koje tako idu iz ukopan zid duzine 5-6m), Moze li mi neko objasniti koja je njihova namena?
Moze li mi neko objasniti cemu ovo sluzi?
Očigledno da niko ne zna. Da neko zna ne vidim razlog da vam ne odgovori. Šta je sa druge strane zida da li idu neke instalacije tu? Ako vas baš interessuje šta je. Probajte da oštemate beton okolo ili zid sa druge strane pa da vidite šta je ispod, koliko duboko ide,... Ovo može da bude svašta nešto....
То су специјални контејнери у које се ставља отров за мишеве.
На каснијим сликама се види боље и нису контејнеро за отров .
Dosta je loše uslikano i štur je opis zgrade . Najverovatnije se radi o Knapenovim sifonima ,odnosno o ventilaciji sistema za sprečavanje i/ili sanaciju kapilarne vlage.
Dosta je loše uslikano i štur je opis zgrade . Najverovatnije se radi o Knapenovim sifonima ,odnosno o ventilaciji sistema za sprečavanje i/ili sanaciju kapilarne vlage.
Uslikao sam krupan kadar jedne od tih kutija.
Neke od njih su u krajnje losem stnju, izgazene/presavijene sta god. Da li mi se moze ukratko objasniti njihova namena, sta je predvidjeno da se nalazi ispod njih i da li je potrebno cistiti nesto iznutra?
Inace do tog zida se nalazi polusuterenski, nekada majstorski stan, u pitanju je stara zgrada iz 40ih.
p.s. probao sam da googlam knapen sifon ali nisam pronasao nikakav rezultat.
probao sam da googlam knapen sifon ali nisam pronasao nikakav rezultat.
psychoanima wrote:kako niste našli? Većina linkova vodi ka objašnjenju Knapen sistema. Ovo na slici su najverovatnije ventilacioni otvori (kutija je perforirana) koji služe da ventiliraju šuplji zid koji se na starim zgradama koristio kao vid vertikalne HI na zidovima u podrumskim prostorijama. Objašnjenje primene šupljih zidova dato je u knjigama o građevinskim konstrukcijama pisanim između dva svetska rata i u nekima iz 50-tih i 60-tih godina. Ovaj način HI podrumskih prostorija je prevaziđen primenom savremenih materijala za HI. Inače šuplji zidovi su primenjivani kao vid toplotne izolacije na spoljnim zidovima i za stvaranje ventilacionog sistema kupatila.probao sam da googlam knapen sifon ali nisam pronasao nikakav rezultat.
Verovatno me je zbunilo sto na netu sistemi nisu imali ovakve ventilacione kutije vec samo cevi/rupe koje su u zidu.
Hvala za graficki prikaz, ovo mi daje jasniju sliku sta se desava u zidu.
Crtez 8 mi je privukao paznju. Tu se nalaze dva ventilaciona otvora: spoljni ka samom vrhu/izvoru vazduha, i drugi, sa unutrasnje strane - u podnozju prostorije.
Za podrumske prostorije ovakav vid ventilacije bi mi mozda imao smisla za taj period gradnje, da se obavlja cirkulacija vazduha, ali da li se zaista tako nesto praktikovalo ako je u pitanju prostorija za zivot? Strujanje hladnog vazduha od spolja prolazi kroz gornji otvor, struji kroz zid i izlazi/rashladjuje prostoriju iznutra? Da li je u tom slucaju donji ventilacioni otvor neophodan ako se tu zivi?
S obzirom da su kutije, a ima ih vise duz celog zida, u perforiranom stanju, da li savetujete njihovo dovodjenje u originalni oblik? Cak sta vise, da li treba necime procistiti te otvore od silnih kisa, prljavstine i cega sve ne koja se decenijama tu talozila?
Mnogo hvala na objasnjenju, svakog dana naucim nesto novo od vas profesionalaca u gradjevini.
Ja prvi put vidim te kutije i da su one upotrebljene u ovu svrhu. Obično ti otvori za ventilaciju izgledaju sasvim drugačije. Obično su to otvori na soklenom zidu. Zgrade sa takvim sistemom HI a da je očuvan nisu baš česte kod nas. Kod nas ih nema mnogo. Po inostransvu sam viđao na mnogim mestima. Obično su otvori za ventilaciju ispod praga vrata ili solbanka na prozorima suterena jer je lak pristup za intervencije da se otvori očisti i ponovo sve vrati na mesto. Meni je to bilo simpatično pa sam slikao otvore gde god sam putovao. Naročito po mediteranskim krajevima. U Rimu na primer svaka druga treća zgrada a da je malo starija ima takav sistem zaštite. kod njih je blaga klima pa to dobro funkcioniše. U kontinentalnim krajevima ovo je polovično i totalno nepouzdano rešenje.
Da, na Vasim fotografijama otvori su dosta siri i smislenije pozicionirani. Interesantno da sam zaintrigiran ovom temom setao po kraju (stari deo Beograda) i nailazio na jos starih zgrada gde kod polu-ukopanih stanova ove kutije, identicne kao sa moje fotografije, vire iz betona.
Sistemi sa "limenim cevima" je dosta primenjivan u Bg i Zemunu . Inače je razlog primene toga što je "vazdušni dzep " van gabarita objekta . Inače postoji i još jedan razlog za postavku takvih cevi a to je sanacija postojećeg sistema ili izrada novog . U svakom slučaju te cevi bi trebalo obnoviti i sanirati . Ideja oko primene ventilisanih zidova pa i primena "knapena " je samo jedan od metoda borbe ili preventive kapilarne vlage. Osnovna ideja kod primene ovih sistema je povećanje zone isparavanja sa spolnje strane zida , i zamišljeno je da će vlaga ići tim putem . No sistem je nepouzdan i manjkav . Najnovije "uskrsnuće " knapen sifona je bila ideja da se prave keramičke ampule koje se ugradjuju u zid i tako omogućavaju vetrenje kapilarne vlage . Kod nas je sredinom 1970- ih bilo pokušaja da se kod masivnih neizolovanih objekata uštemavaju kanali dubine 30 cm po celom obimu objekta a onda se ti kanali oblažu spolja i na svakih par metara se postavljali otvori za ventilaciju . Pozitivnog efekta nije bilo ,ali se često dešavalo da povećanjem zone evaporacije dodje do katastrofalnog povećanja količine i dejstva kapilarne vlage . Dobar primer za to je recimo katolička crkva u Zrenjaninu
hvala na dodatnom objasnjenju tenzor. Verovatno cu morati kod limara u tom slucaju posto su neke od tih kutija odozgo nagnjecene i time je onemogucen bilo kakav protok vazduha. A sta me tek ceka kada ih otvorim saznacu ovih dana. Kada budem otvorio poslacu fotografije cisto ako je neko znatizeljan kako je sistem takve gradnje funkcionisao 40ih godina proslog veka.
Vezano za knapen, trazio sam dosta informacije po stranim sajtovima jer je kod nas ova tema jako stura, kako za njih tako i za Schrijver sistem koji je meni laiku identican. Uglavnom se danas tretira kao prevara/zabluda i to najvise zbog samog materijala tih cevi koje zapravo odbijaju kondenz od seba a nikako ga ne sprovode kroz taj otvor jer vlaga ne moze da pridje unutar tih cevi.
Te "sifone" možete zameniti i kvalitetniji pvc cevima npr Peštan S line . Postavite npr cev fi 75 i čep a na čepu izbušite rupe
Ja se izvinjavam, da li je moguće da niko ne zna?