Hajde da podsetim starije SAM-ovce.
Plivajući pod se radi prilikom izgradnje nove kuće. Pre izlivanja košuljice se postavlja stiropor po podu i sa strane, po zidu, do visine novog sloja betona.
Time se postiže bolja termička, a isto tako bitna, i zvučna izolacija jer podloga nije u direktnoj vezi sa zidovima.
Tema je bila dosta davno, pre 30-ak godina, u nekom broju časopisa SAM.
Želeo bih da majstori prokomentarišu ovaj način rada, a i ako neko zna detalje, da ih postavi.
uf tesko pitanje
ali ajde da probam da objasnim
Plivajuci podovi se koriste za zvucnu i toplotnu izolaciju podova u kucama i stanivima .
od materijala koji se koriste za taj izolacioni sloj su perlit,stiropor ,mineralna vuna i stirodur ,kao i novi "blister" materijali
ono sto se kroz praksu pokazalo kao lose resenje su perlit i stiropor .
e sad izrada kosuljica sa plivajucim slojem spada u vrlo kompleksne poslove i tu nema mesta za gresku .jer se svaka greska kasnije se manifestuje pucanjem i drobljenjem kosuljice .
i postoji jos jedan problem kod debljih kosuljica u kucama se efekat toplotne izolacije se gubi zbog debljine same kosuljice .
kao sto je vec spomenuto kosuljica se odvaja od zidova trakama od stirodura ili stiropora . ovo ima efekat prekidanja prenosa zvuka a kod prizemnih objekata ima i efekat sprecavanja pojave "mostova " kod hidroizolacije
posle polaganja izolacionog sloja i odredjivanja debljine kosuljice vrsi se odabir aramature , kod kosuljica tanjih od 4 cm klasnicne armaturne mreze nisu bas najbolji izbor .tu bi se trebale koristiti "sulc " mreze koje imaju sitnije "oko"
https://www.facebook.com/tenzor1/
https://tenzorisanje.wordpress.com/
https://www.youtube.com/channel/UCHEOtDmyQYSMVXVjjyVsWkw