Pozdrav drugari. Posećujem ovaj forum već dugo, čitam razne savete pa reko da i ja postavim jedno pitanje u vezi dileme što me muči a to je fasada :roll
O čemu se radi ? Imam jednu vikend kuću gradjenu sredinom 80-tih, kada je uradjena i fasada, po onom klasičnom sistemu kako je radjeno u to vreme. Znači izmalterisana ( dodavanjem nekakvog prelita zbog bolje izolacije) i preko toga isprskana "ježom" a kako sam uspeo da shvatim zahvaljujući postovima na ovom forumu, to se zove hifora
E šta me sad muči ? Pa, zub vremena i naročito udari vetra,kiše, pogotovo sa severne strane, tu su hiforu počeli da ispiraju i moram da priznam da na pojedinim mestima izgleda prilično jadno, gotovo da je i nema, goli malter. E sad se ja nosim mišlju, da ovoga leta nešto preduzmem na sanaciji i u dilemi sam da li na hiforu može opet hifora, i da se nanese novi sloj ili može neka druga fasada ili recimo da se lepi stiropor, pa ona mrežica, mislim da se to zove demit fasada. Ili možda postoji neko treće efikasno rešenje, da se nanese jednostavno neka smesa. Pretpostavljam da može taj demit,da bi najbolje bilo zbog izolacije,da se uradi tako, mada mi je i sada izolacija,moram priznati, odlična ali me buni, da se na toj malerisanoj fasadi, gde je isprana hifora,pogotovo kada je vlažno,kiša, vide,ocrtavaju linije koje predstavljaju neke buduće pukotine (za sada ništa zabrinjavujuće), pa sam u dilemi da li, pod uslovom kada bi se odlučio za demit moram da "otucam" svu svu malterisanu fasadu i koliko je pametno, preporučljivo raditi nešto preko toga ? Eto toliko..baš g azakomplikovah pitanjem
Da uprostim, jednostavno ako možda neko da mi predloži šta je najbolje,najoptimalnije rešenje, za sanaciju fasade od hifore. Ponavljam, izolacija je odlična. Unapred zahvalan !
Potreban savet u vezi fasade
Hvala drug na ažurnom odgovoru i ispravci.
Hirofa, imaš pravo,moja grešaka.
Znači postoje ti fasadni premazi koji mogu da se direktno nanesu na hirofu,bez potrebe da se ona prethodno ukloni ? Da li bi mogao negde da me uputiš nekim linkom da se informišem malko o tim premazima, tehnici rada, kako, čime, koji je postupak, cena i sl., ... ili možda ti znaš nešto više o tome ?
p.s. da ne ostanem nedorečen, malter se uopšte ne kruni, dobar je, već perfekcionista po prirodi pa uočim po koju liniju a i problem, gde možda i ne postoji :tup
Još jednom hvala na odgovru,uklonio si mi deo nedoumica
Mislim da ti najviše može pomoći u izboriu materijala za radove koji te očekuju, naš počasni član Cereman.Obtai mu mu se na pp., ili ovako preko foruma.
Molim za pomoć.Zid od šupe je rađen običnim krečnim malterom i pošto nema oluke donji deo zida spira kiša i stalno dolazi do pucanja.Neki put je potrebno dva puta
godišnje da se krpi i zakreči.Moje pitanje glasi da li je takva oštećenja pogodno krpiti lepkom za pločice ili za stiropor.Čini mi se da je to mnogo čvršća varijanta
a pošto pojma nemam treba mi savet.takođe mi je bitno da li se taj lepak može premazati, zakrečiti to jest zafarbati fasadnom bojom ili je potreban neki sloj između.
Hvala majstori!
bilo šta da se odradi nebi bilo loše staviti oluk
Taj problematični zid se može omalterisati produžnim malterom, a kad se osuši malter premazati nekim od hidoizolacionih premaza i nakon toga okrečiti vodoodbojnom bojom.A oluk pod obavezno, što reče peradetlic
Hvala vam obojici,znam da je oluk preko potreban ali teško će stići na red, za premaz i boju ću konsultovati farbaru a produženi malter ? Kako ga napraviti koja je razmera.
Hvala još jednom.
produžni malter (lopata je mera)
3x pesak
1x kreč
sve to puta 4 i na to jedan cement ili dva ako želiš da bude još jači
ili sa multibatom
on se meša u odnosu 1:4 ili 1:3
hvala probaćemo pozdrav!
produžni malter (lopata je mera)
3x pesak
1x kreč
sve to puta 4 i na to jedan cement ili dva ako želiš da bude još jači
Tu meru ne znam, ali znam da je produžni malter 1 lopata (cement) 2 lopate (kreč) i 6 lopata pesak ili 1:3:9, ja tako radim i bude odličan malter.
Prica mi majstor, bio u Rusiji umesto stiropora koriste neku smesu koja je u raznim bojama i premazuje se preko fasade. Navodno menja stiropor debljine 5 centimetar, navodno premazu pola ringle sa tim i na jednu i drugu stranu ringle stave kocku leda. Led na strani koja nije premazana se istopi u delicu sekunde dok ovaj na drugoj traje dosta dugo i topi se polako.
supersonicniе
У Русији се стиропор не користи. Руси користе камену вуну у систему контакт фасаде и стаклену вуну у систему вентилисаних фасада. Који је назив те "смесе у разним бојама"?
Pitacu majstora pa ti javlajm, kaze cudo nevidjeno!
Iskoristicu temu da ne otvaram novu, nadam se da mi necete zameriti.
Imamo staru kucu od naboja na kojoj je vec bila hirofa. Sada smo uradili izolaciju stiroporom i stirodurom i preko stavili mrezicu i lepak. Moje pitanje je vezano za izbor fasade. Planirali smo da na delu do komsije i u hodniku uradimo hirofu a celo kuce da radimo demit fasadu sa kulirom. Da li ima da se kupi hirofa u boji ili bilo sta slicno jer radili bi fasadu jezom jer rodjak koji nam radi sam ne moze sam uraditi ovu vecu povrsinu do komsije koja je sama 60 m2. Da li se pokaze razlika izmedju hirofe i ove fasade? Svaki savet je dobrodosao i mozda neke nove ideje. Povrsina cele kuce je 140 m2, prizemna kuca je u pitanju.
Taj tip fasade se zove hirofa, a na hifora.Ukoliko malter nije oštećen dejstvom kiše i mraza može da se radi preko toga drugi tip fasadnog premaza.
Demit je po mom mišljenju nepotreban za vikendicu, jer se tu ne boravi svaki dan i po gotovu zimi, pa da je neophodna dobra termoizolacija.
Treba malo pregledati ponudu fasadnih premaza sa uputstvima proizvodjača pa odabrati ono što se čoveku svidja i po izgledu i po finansijskoj mogućnosti.
Ukoliko jke deo maltera oštećen od mraza, pa se kruni i osipa na dodir to treba skinuti i izlmaterisati ponovo.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..