Pozdrav svima na forumu! Planiram neko preuređenje tavanskog prostora u potkrovlje pa me interesuje čime zidati pregradne zidove ytong ili klasičan blok? kao i dali je potrebno sa ytong blokovima na delu ploče gde nema u prizemlju potpornih zidova a to je neka površina 4 x 6m liti na ploči neke armirane grede gde bi došao zid ili ne? Zid bi išao negde na sredini ove ploče a zidao bi se po širini od 4m .ovo mi je bitno jer će jedan deo ostati tavanski prostor tako da mora biti zid nemogu raditi zidove gipsanim pločama.
hvala unapred.
pregradni zidovi u potkrovlju
nekako sam više za zidanje, ali nemam iskustva oko potkrovlja i neznam dali i kakva vrsta ojačanja treba da ide preko ploče da nebi slučajno došlo do pucanja.
Ukoliko hoces da imas u potkrovlju stambeni prostor u kome mozes da zivis normalno i onda kada su spoljne temperature preko 30 stepeni tada se mani lakih materijala vec se okreni sto tezim materijalima. Razlog je u tome sto treba imati sto vecu masu zida koja se tesko greje. Postoji literatura na tu temu a i dosta je i ovde pisano. Dalje, zaboravi da postoji staklena vuna za poktovlje vec koristi iskljucivo kamenu vunu preko 100 kg po kubnom metru ili trsku.
Da li ploca ili druga konstrukcija koja nosi potkrovlje moze sve to da izdrzi je vec neko drugo pitanje.
hvala za savet u vezi izolacije. nadziđivanje i zidove koij imaju noseće zidove ispod sam i planirao da radim teškim materijalima ali me brine taj prostor između. ti zidovi bi bili unutra pa sam to planirao da uradim nekim lakšim materijalom da nebi napravio veliko opterećenje na ploču. ploča i sve ostalo je ok a krovna konstrukcija bi morala da se radi ponovo.
nisam neki strucnjak da sada ja pametujem i dajem savjete ali od kako sam uradio balkonsku pregradu ytong blokom...za mene ne postoji drugi materijal s kojim bi radio...tako da bi ja na tvom mjestu radio ytong blokom 15 cm. Ili mozda cak i 12 cm zbog tezine ako ti nije bitna debljina pregrade.
Ja bih radio sto laksim materijalom jer tvoja ploca nije predvidjena da nosi neke pregradne zidove. Sto se tice tezine tj termalne mase sama ploca ima termalnu masu dosta vecu od zidova.
Termalna masa je i dobro i lose u zavisnosti sta zelis.
@Astrea Koji je razlog zbog cega si preporucio da se iskljucivo koristi kamena vuna a staklena izbegava?
Gledam preporuke proizvodjaca i svi preporucuju kombinaciju. Priblizno su jednaki izolatori i staklena i kamena vuna i priblizno imaju jednaku paropropustnost i trajnost.
Jedina razlika je sto kamena vuna gori na visoj temepraturi ali mislim da je i staklena vuna dovoljna u tom pogledu.
Da li ima neki drugi razlog?
Ja sam planirao kombinaciju da stavljam ali vrlo lako mogu da se predomislim ako mi neko preporuci drugacije.
Staklena vuna je losa, ocajno losa u letnjem periodu. Imas dosta na tu temu i na ovom forumu.
Можда може још лакши материјал да се употреби. Гипс картон плоче, са одговарајућом конструкцијом и испуном за спречавање буке.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..