Pozdrav svima nakon malo duze pauze,
poslednjih par dana sam prelistavao forume i dosao do zakljucka da se sve svelo na savetodavanje u vidu "ja bih nesto da uradim, zna li neko kako?" pa resih da dam svoj skromni doprinos sa nekim radovima koje sam izveo. Posto sam u proteklom periodu imao jako neprijatna iskustva sa majstorima dosao sam do zakljucka da sam ja, ustvari, SAM SVOJ MAJSTOR jer vise ne postoje nikakve prepreke za mene u smislu izvodjenja bilo kojih radova, pa mogu slobodno reci, i bolje od mnogih koji sebe nazivaju majstorima. Jedino sto je bitno je skupiti hrabrosti i upustiti se u nesto sto je nepoznato. Ali da ne duzim... ovde cu postaviti malo slika nekih sitnih radova koje sam uradio u poslednjih godinu dve a opet u svrhu kurazenja SAMOVACA koji se libe da samostalno urade neke poslove. Voleo bih da to bude u vidu nekog laickog tutorijala ali za neke stvari nemam dovoljno slika a i proslo je dosta vremena pa ce mozda biti malo sturo ali je bitna sustina koju sam malo pre pomenuo.
Nakon sto sam se pre dve godine odlucio da neke stvari u svojoj buducoj kucici uradim sam ( http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/gradjevinarstvo/vodovod-i-ka... ) ovo sto cu sada okaciti je dosta jednostavnije.
1. Gradnja nadstresnice
2. Zidanje zidica
3. Izrada bastenske ljuljske
Posto sam pre odprilike 3 godine resio da adaptiram jedan objekat od 30 m2 (gore pomenuti link se tice izvodjenja radova na vodovodnoj i kanalizacionoj instalaciji za taj objekat) shvatio sam da mi je jako neophona nadstersnica jer kada god bi padala malo jaca kisa ulazna vrata bi bila nalivena vodom. Posto je proces adaptacije u tom trenutku bio jos u toku imao sam punu slobodu kako da to uradim.
Konstrukcija je napravljena od camovih gredica dimenzija 3x5cm. Kupio sam neobradjene gredice, koje su bile jeftinije od obradjenih, i samo malo ih izabrihtovao kod komsije. Naravno, ko nema komsiju sa abrihterom moze kupiti i vec obradjene gredice. Predhodno sam resio kako zelim da nadstresnica izgleda, zahvaljujuci pregledanom gomilom slika sa interneta. Ideja je bila da se naprave dva roga koja ce sa potpornim delom formirati trouglove. Uz elementarno znanje geometrije sve sam lepo obelezio i isekao.
Konstrukcija je povezana torban srafovima od 8mm. Konstrukciju sam, naravno, napravio na podu pa mi je za montiranje bio potreban extra par ruku. Predhodno sam izbusio 6 rupa na konstrukciji kroz koje ce prolaziti brezoni koji ce je pricvrstiti za zid. Uz pomoc drugara sam je podigao, postavio na mesto i kroz pomenute rupe obelezio pozicije na zidu kroz koje, kad ih budem probusio, cu postaviti brezone. Na brezone sam sa zadnje strane (iz nutra kuce) postavio dve navrtke i pritegao jednu za drugu a zatim ih zamalterisao, tako sam dobio stabilnost brezona da se ne okrecu kada budem sa navrtkama pritezao konstrukciju. Kada je sve bilo gotovo, testirao sam napravljeno tako sto sam se okacio na konstrukciju .
Sledece sto je usledilo je bilo postavljanje lamperije sa gornje strane rogova. Lamperija je mozda los izbor jer bi sa nekim malo debljim daskama dobio vecu cvrstinu same nadstresnice ali je i ovo ok obzirom da je bez problema izdrzala pola metra snega. Postavio sam lamperiju uz pomoc eksera i premazao gornju stranu sadolinom a zatiom presao na tegolu.
Moram da napomenem da tegolu nikada pre nisam postavljao i da je neophodno malo iskustva za to ali posle dva tri reda to ide. Uz tegolu ide i lepak koji prema nekima treba postavit sa cele donje strane tegole a po nekima samo na odredjenim tackama. Ja sam sharao, malo bih sasuo lepak u krug po donjoj strani a malo po tim tackama pa sam na taj nacin ispostovao i jedne i druge. Pritom sam ih ekserima dodatno ucvrstio.
A onda je palo mackanje, sadolin bor, 2 ruke. Takodje sam sa gornje strane rogova postavio komad presavijenog lima koji sluzi kao kapica jer nisam mogao da nadjem takav komad koji je bas predvidjen za tegolu. Ispalo je i lepse.
I posle nekoliko meseci (godina ) resih da dovrsavam polako svoju nadstresnicu. Kupio sam letvice i srafove. Letvice su dimenzija 1x2cm. I krenuh da ih ukrstam. Predhodno sam na trouglu prednjeg roga pricvrstio komade te iste letvice po celom unutrasnjem obimu trougla a onda na njih vezivao unakrsne letvice, umesto srafova, naravno, mozete koristiti i eksere, ja sam se resio na srafove tek onako. Za razmak izmedju letvica sam koristio komad grede (mislim da je oko 6,5cm), naslanjao na predhodnu i letvicu i olovkom obelezava gde treba seci. I na kraju takodje Sadolin-Bor.
Ima jos nekih sitnih stavki da se rese oko nadstresnice ali u principu za sada je to to.
Zakljucak:
Prednosti: Zadovoljan sam kako je nadstresnica na kraju ispala, obzirom na to da ne posedujem nikakav poseban alat, imao sam rucnu testeru, uglomer, cekic, srafilicu i kljuceve, naravno metar i to je to. Lepo sam se zabavio i uradio nesto korisno. Ustedeo sam novac. I hvalio se da sam to ja uradio
Nedostaci: Obzirom da je meko drvo u pitanju mozda povremeno treba malo dotezati navrtke na srafovima, ja za sada nisam. Umesto lamperije sam mozda trebao koristiti malo deblje daske.
Druga stavka na mom spisku je zidic ispred vrata. Da sam to radim opredelio sam se posto sam zimus nasao majstora da mi ozida odzak i to me je kostalo kao da je bio visok 200 metara, ostalo mi je gomila materijala jer mi je majstor predhodno "napravio proracun". Taj odzak sa spoljne strane izgleda tako lose da sam rekao sebi da zidic koliko god lose uradim nece biti tako kriv kao odzak. I tako ja krenem. Zidici su u obliku cirilicnog slova G i nalazae se ispred ulaznih vrata moje kucice. dimenzija su 110cm duza strana i 50cm kraca strana. Od alata sam koristio visak, cekic, mistriju, celicnu cetku, malu brusilicu sa kamenom za cigle, libelu, a najvaznije od svega, barem meni, je bilo nekoliko komada celicne zice, cetvrtastog poprecnog preseka (cetvrtke), stranica recimo 0,5cm. Ovu zicu sam koristio za ujednacene dimenzije fuga izmedju cigala.
Prvo sam naslagao cigle, onako jednu na drugu, kako sam zamislio da zid treba da izgleda, cisto da steknem utisak o visini, izgledu i broju cigala. Zatim sam spustio visak sa nadstresnice, sa kljucnih tacaka i obelezio to na betonu, izvukao linije, zasekao stiropor na fasadi i poceo zidanje. Pesak koji sam koristio je jedinica a malter je bio odnosa 3:1. Nisam koristio krec jer sam cuo od majstora koji mi je zidao odzak da hoce od kreca da se pojavi salitra iz cigle...mada mi se pojavila na odzaku i bez kreca.
Prvo bih cigle natopio vodom, ako je trebalo da se sece sekao bih ih brusilicom na meru. Postavljao bih cetvrtke po gornjim ivicama cigala a zatim nalivao malter malo vise nego sto su one, spustao ciglu, namestio je vizuelno i sa libelom a zatim bih izvadio cetvrteke i jos malo doterao i cekicem nabio cigle. Sto se tice vertikalnih fuga i za to sam koristio metalne cetvrtke samo dosta krace nego za horizontalne fuge a zatim nalivao malter izmedju cigala i popravljao fuge. I tako red za redom.
Treba povremeno kontrolisati libelom da nema nezeljenih nagiba i da je sve u vertikali, tj. horizontali dok je malter svez. Imao sam problem sto mi je malter ludacki brzo povlacio pe se desavalo da se, predhodno prilicno retka malter masa, posle minut-dva stegne i izgubi plasticnost. Nisam siguran zasto se ovo desavalo.
Na isti nacin sam uradio i drugi zid. Ostalo je da se poploca prag i da se postavi nesto na gornje strane zidica, mermer ili neka lepa daska. I to cu ubaciti kad dodje vreme.
Zakljucak:
Prednosti: Obzirom da nikada pre nisam nista zidao ja sam prezadovoljan, ustedeo sam novac a i pitanje gde bih nasao nekoga da uradi ovako malo. Osetio sam i sta je zidanje.
Nedostaci: Oblik cigle je bio veoma los, svaka cigla se po dimenzijama i obliku razlikovala od druge a posto sam hteo da izgleda rusticno odlucio sam se za ovu ciglu a ne neku drugu (fasadnu, silikatnu, ...). Druga stavka je vreme. Za ovaj nacin zidanja treba dosta vremena, za jednu stranu mi je trebalo oko 5-6 sati, delimicno i zbog nedostatka iskustva. Nisam koristio kanap jer sa ovim oblikom cigle to je bilo besmisleno.