Poštovani potrebno mi je mišljenje građevinske struke. Ja živim u zgradi sa prizemljem,tri sptara i potkrovljem. Komšija ispod mene u prizemlju je zagradio terasu sa obije strane jer je terasa na sjevernoj strani i bez neke upotrebne vrijednosti pa je bolje koristiti kao neku prostoriju. Elem on je zagradio terasu sa ciglom i blokom. Prednja strana mislim fasadna sa jednim prozorom a preostala bočna blokom. Kako sam i ja htio pametnije iskoristiti terasu uradio sam isto kao i on (prednja strana fasadna sa prozorom a bočna blokom pa smo tu bočnu stranu obojica izolovali stiroporom i fasadirali kulirom. Elem ja sam odlučio da tu terasu iskoristim kao dio postojeće kuhinje pa mi se na tom putu ispriječio vanjski zid između kuhinje i bivše terase. Taj zid poslije ovog zidanja nije više vanjski već unutrašnji . E sad od starta je bilo pitanje jel noseći zid, smije li se dirati,ima li greda u zidu ili serklaž šta i kako pa sam dobio više nezavisnih mišljenja da ga mogu srušiti bez problema ako ima greda ili serklaž između nosećih stubova da se ne naruši statika zgrade. Zid je širine 1,8m. Kada smo ga razbili bila je situacija sa slike 01. Zid je bio od one fasadne rupičaste cigle od 12,7cm pa je u konačici jedna ta cigla i napola druga dala tih 25cm sa melterom. Normalno da noseća dva stuba između kao i gredu (ili serklaž) nisam dirao. Samo ciglu sam dirao. Šta više ostavio sam jedan red i cigle "u gredi". Da napomenem da je zgrada rađena 1984 ultra kvalitetno i bez i jedne vidljive grede u stanu a ploču u plafone možeš jedino probušiti sa hilti bušilicom (za luster i plafonjer kada sam bušio). S obzirom na to ploča je vjerovatno puna armirana kao i noseći stubovi. Moje pitanje je sledeće da li ima mjesta za neku brigu u vezi ovog mog poduhvata iako je prošlo 8g od kada sam ovo radio a na toj "gredi/serklažu" ispod kog je bio zid nema ni poslije 8g nikakvih pukotina ili ulegnuća i sl. U prilogu su vam prostorni plan (crvena- srušen zid a plava-ozidane strane terase), situacija poslije rušenja zida i poslije malterisanja.Pozdrav.
Treba li da se zabrinem
Poštovani djwhite, Poželjno je da slikate sa strane celu zgradu pa da se vidi kako taj zid ide do prizemlja a sliku osnove dajte malo šire da može da se zaključi koji je noseći sistem.
Najverovatnije da je zidani (jer je iz 84. zgrada) danas i skeletni sistem mnogi zidaju što ne bi trebalo. Koliko sam zaključio vi ste ili na drugom ili na trećem spratu tako da to što ste srušili nije dobro al nije ni neka naročita šteta (da je u prizemlju pa da se zabrinete). Kad je stojalo do sad stojaće i od sad. Na gravitaciono opterećenje nema nikakvih problema. Kod seizmike može da bude neki problem ali ništa katastrofalno. Dajte više slika spolja i osnove pa da komentarišemo.
Ja sam na prvom spratu. Slikaću zgradu spolja kao i širu sliku postavnog plana pa da vidite kako to izgleda spolja. Po meni sada bolje izgleda zgrada od prizemlja do prvog sprata nego iznad prvog sprata . Da li je to što sam zazidao dva zida terase kompenzovalo statički rušenje tog zida?
Mislim da se ne vidi dobro sa slike ali ovo je bio mislim noseći stub i prije rušenja jer je desno od stuba (dimenzije stuba otprilike55cmx35cm ali izmjeriću tačno danas) ulaz u kuhinju sa otvorom od poda do ploče. Takođe mislim da se ne vidi dobro ali slikaću i sa te strane od ovog nosećeg stuba ima greda koja se prostire do drugog stuba jer je ispod grede bio prozor (slika) i ulazna vrata na terasu. U prilogu zgrada spolja u toku radova. Širu sliku postavnog plana ću slikati pa poslati pa da vidite kako to izgleda spolja.
PS. U prilogu slike u toku izgradnje.
Ne, novo sazidani zidovi nose isključivo samo sebe. Ono što je svaki element prihvatio od opterećenje u trenutku kada je zgrada sazidana i i izvršio neku deformaciju je ostalo "zamrznuto" u tom elementu. Udeo korisnog opterećenja u ukupnom je malo tako da ni to ne utiče u nekoj značajnijoj meri. A za angažovanje pri seizmici ne postoji "intimna veza" između starog i novog pa da se ti zidovi angažuju nešto naročito.
Ово је сад, већ ко зна по који пут изведена варијанта. Прво се уради, па се онда тражи савет. Не знам када ће се људи научити да прво траже савет па тек онда нешто ураде. Најтрагичније је то што се упуштају у потенцијално опасне послове, било да је реч о грађевинским интервенцијама или интервенцијама на електро инсталацијама.
Konsultovao sam se ja naravski sa građevinskim inžinjerima prije "lupanja". Isto im predočio plan zgrade pa su mi rekli što sam i rekao u prvom postu. Ako ima greda između nosećih stubova i ploče oni će preuzeti sve i možeš lupati samo ciglu. Čak mi je jedan od njih rekao da je zbog dužine od samo 1.80m rizik mnogo manji nego de je zid znatno duži i noseći negdje u sredini stana jer bi moglo doći poslije rušenja tog zida do ulegnuća ploče ako je raspon između preostalih nosećih stubov/zidova 6m i više. Mene drugari samo interesuje, na osnovu ovoga što sam Vam predočio, ako mi komšija nije propao kroz tu ploču/gredu ispod koje je bio zid poslije 8g da li sam ja miran . A ako sam dobro shvatio Histerezisa nema opasnosti od sile gravitacije (vertikalne sile) već samo od eventualnog zemljotresa (sreća nisam na trusnom području tj. dovoljno sam daleko od seizmičkih ploča). Hvala za komentare. Posebno Histerezisu. Poslaću slike kako to izgleda danas 8g poslije.
Djwhite, pošaljite osnovu (što vi krstiste prostorni plan) ili barem njen veći deo izcela ili parciajlno na više slika. Slike kako izgleda nisu bitne.
Izvinjavam se na izrazu jer kod nas u elektrotehnici/telekomunikacije kod projektovanja se između ostalog u prilogu crta i postavni plan (pored šeme veze, popunjensti u uređajima i ostalog). Nego evo ti u prilogu osnova za moj ulaz (zgrada ima dva ulaza) jer je veliko da bih slikao sve. Na toj šemi tj. osnovi piše osnova za II i III sprat pa je valjda to isto i za prvi i prizemlje. Jedino za potkrovlje mislim da nije isto. Vidjećeš na ovim slikama to potkrovlje je već ozidano tako kako sam ja ozidao to prije 8g tj terasa je zagrađena po projektu na potkrovlju. U prilogu su ti i slike kako to izgleda spolja sada (poslije 8g). Nemoj mi samo reći da imam razlog za brigu iako je prošlo 8g i sve stoji i nema nikakvih pukotina na toj gredi/stubovima kao i prvog dana od rušenja i gradnje tih zidova. I ako ima mjesta za brigu šta se može dogoditi i šta se može preduzeti ako se nešto dogodi u budućnosti.
Zgrada je skoro sigurno urađena u zidanom sistemu. Rađena je posle 81. godine tako da je urađena po pravilniku o izgradnji objekata u seizmičkim područjima koji i dan danas važi. Rađena je u sendvič zidu sa 5cm izolacije (za tadašnje uslove izuzetno za današnje malo) + fasadna opeka. Tako su se radili uglavnom stanovi za vojsku ali zgrade malo veće spratnosti. Ti stanovi su i dan danas sinonim za kvalitet i drže veliku cenu na tržištu. Osnova nije cela ali se i ovako vidi da je zgrada projektovana školski manje više dobro (nevidi se cela osnova da bi se reklo da je regularna u osnovi - izgleda da je malo razuđena al dobro šta sad, po vertikali je regularna). U pravcu u kome je zid koji ste srušili ima veliki broj zidova tako da ima ko će da preuzme seizmičke sile (tu nema bruge nikakve) (udeo seizmičkih sila koje je nosio taj mali zid je zanemarljiv u odnosu na sve ostale). Generalno ima malo nosećih zidova u drugom pravcu (obično se projektuje da se to ujednači za oba pravca). To što je taj VS sad prešao u stub generalno nesme da se radi i da se kombinuju zidovi i stubovi ali on sada u sebi ima oko 2.5MPa napon pritiska (za eksploataciono opterećenje) što je smešno malo. Nemojete više da se opterećujete ovom temom.
Pozdrav!
Hvala ti puno druže. Ja kad sam to i htio da radim raspitao sam se u tom momentu po mom mišljenju gdje treba pa sam i tada jedva prelomio da to uradim jer nisam ja baš toliko neobazriv da lupam vanjski zid tek tako. Malo sam strepio prvih mjeseci (bez obzira što su mi i tada rekli da ne brinem). Elem prije 5,6 dana (a 8g poslije) sanjam da ulazim u stanu i da mi se to srušilo . Znači čuči u mojoj podsvijestii i poslije 8g. Sad više neće nadam se. Ovako laički (jer nisam građevinac) da pitam još jednu stvar. Jel svaka ploča i stubovi nosi samo svoju etažu ili se vertikalno opterećenje prostire sa ploče na ploču preko stubova i/ili zidova? I da li to što sam ja nazidao dva zida na terasi sada više opterećuje dio ploče na terasi ili je to zanemarljivo? Unaprijed zahvalan.
Bolja prva slika