Ozidao sam nekoliko zardinjera u dvoristu novom punom ciglom koja je zuto-crvenkaste boje. Cime da premazem cigle tako da dobiju onaj tamniji "vlazan" izgled? Komsija mi preporucuje crveni Sadolin. Ima li neko iskustva?
Zidanje zardinjere
Koliko sam se ja informisala, cigla se prvo , da kazem opere, sa sonom kiselinom, pa posle namaze "staklenom vodom" ili "vodenim staklom" kako to ko zove.
oće biti slika ja bi da pravim neke žardanjere po mom parku ali bi ih oblagao kamenjem poz.. :roll :roll :roll
OK. Bice slike.
Ja onako početnički pitam, šta je dno tih žardinjera? Temelj možda? ili betonska ploča?
A ideja je super
haha, moram da dodam svoje iskustvo.
nasa kuca ima zidanu zardinjeru napred, kao deo kuce. medjutim, pametni preduzimac nije bio ostavio rupe, pa smo se ganjali tri meseca da ih probusi!
znaci, pravilo broj jedan: ostaviti rupe na saksiji
broj dva: pametni preduzimac, nadalje, nije postavio nikakvu vodonepropusnu barijeru, pa se javlja "efflorescence", ne znam kako se to kod nas zove, a izgleda kao kad zimi hodate po snegu posutom solju u koznim cipelama, pa kad se osusi ostane bela ivica i izgleda shugavo. tome, recimo, ne bi pomogao nikakav lak, to bi probilo. ako su kanadske i domace cigle iste, pravilo broj dva bi bilo: obloziti unutrasnjost cigli vodonepropusnom membranom.
a za taj "mokri izgled" ne znam nista
vazno da sam kokodaknula o necemu sto me niko nije pitao
To mokro belo kod nas zovu šaletra a pojavljulje se od vlage pa izbija na ciglama ja bi žardanjere obložio iznutra folijom već sam radio nešto slično ona deblja folija izdrži dosta dugo a normalno treba rupa da voda može da prođe kroz žardanjeru. poz... :roll :roll :roll
Pozdrav svima! Eto i mene da dodam koju o "beloj shugavoj stvari":
da to je šaletra ili salitra, a jos i u francuskoj varijanti, važi i u Kanadi, kaže se "salpètre"
Žardinjere sam ozidao na ploči od prizemne terase koja ima masivan temelj. Planirao sam da unutrašnjost žardinjera premažem masom koja je slična bitulitu, a koristi si kao hidroizolacija za mokre čvorove. Inače, svaka žardinjera ima otvore za oticanje suvišne vode. Dobio sam preporuku od jednog majstora da cigle premažem rastvorom koji se naziva tečno staklo koje štiti ciglu i daje joj tamniji izgled.
E, za salitru kazu da je sprecava mazanje sonom kiselinom, pre lakiranja staklenom vodom.
Juče sam probao da ružne bele šare sa cigle skinem sonom kiselinom ali uopšte ne uspeva. Neznatno se rastvara ali sve ostaje kao i ranije. Na jednom delu sam probao da premažem tečnim staklom ali je rezultat još gori - sve je pobelelo kade se tečnost osušila. Sada mi jedino preostaje da uzmem šlajfericu i obrusim površinski sloj cigle. Možda se onaj tamniji - vlažni efekat na ciglama dobija lakiranjem (npr. lak za čamce ili sl.)?
Neko je pominjao i mazanje firnajsom, mozda da probas jos i to...
prvo mora cigla dobro da se isuši da se šalitra izradi pa onda mazati
lak za čamce se oljušti radio sam sa njim mazao kamenje na česmi bilo lepo pet meseci pa se sljušti kažu ima neki lak za stene da sam stim trebao da mažem
pozz.....
Ja isto pravim zardinjere ali su moje od betona. A da bih sprecio tu salitru ili sta vec iznutra sam ih premazao sa tzv foliflexom. To je jednokomponentna vodo nepropusna folija koja se nanosi u dve ruke. dobro je to sta se posle na nju odlicno vezuju i malter ii lepak i bilo sta drugo. 1kg kkosta 500 din i pokriva 1m2 priblizno naravno. pogledajte vise na www.dramin.eu pozdrav
Da ih ne reklamiram ali oni imaju dobra resenja za hidro izolaciju samo su malo skuplja
Za premazivanje cigle je sasvim dobar neki lazurni premaz tipa sadolina imas i bezbojni.
Postoji natijumova i kalijumova staklena voda i jedna od njih se ne spira sa vodom a koja ne znam. Inace se koriste za pravljenje samotnoc maltera.
sadolin baš nebi preporučio sljušti se isprobano pre 16 godina lično iskustvo pozz...
Samo ako si ga mazao vise puta ili si koristio onaj bezvezni sto ima laka u sebi. Ili su cigle bile mokre?
pre 16 god. dobar sadolin clasic 10 maraka bila litra jedan od boljih i dan danas
Neznam sta da ti kazem svasta se desava
Ja sam koristio Niski koji je bio tri puta jeftiniji od tog i pokazao se odlicno. Potrosio sam ga na stotine litara uglavnom prskanje pistoljem.
kažu ima neki lak za stene jel znaš nešto o njemu stim bi da mažem zid od cigala
Nikad cuo...
Moguce da je neki akrilni...
Za svasta imas specijalizirane lakove, za papir, mesing, aluninijum, kozu, plastike razne pa sigurno ima i za kamen.
i naravno posto sam dokon evo ga link
http://www.allproducts.com/greece/superlux/p14.html
e sad nesto slicno naci kod nas !@#%$!@#$%!#$% ebiga
Kupio sam u Merkuru specijalni premaz u vidu bezbojnog laka koji daje betonu, kamenu, cigli i sl. materijalima vlazan izgled. To mu je i osnovna namena. Inace, zardinjere sam iznutra premazao bitulitom u 2 sloja. Ranije sam naveo da skidanje tih belih sara koje izbijaju nije uspelo sa sonom kiselinom tako da cu cim stanu ove kise da ih ismirglam slajfericom.
Pa gde su te slike?! I ja bih zidao žardinjeru pa istu muku mučim čime je izolovati iznutra a da vlaga ne smeta cigli?
Jel neko u međuvremenu došao do nekog rešenja?
Perodetlić postoji Irkomov lak za kamen koji služi baš za premazivanje kamena i daje mu mokar izgled.
Ja sam koristila neki grcki lak za kamen, premazivala sam kamen, i mislim da na svetu nema boljeg resenja za kamen, ali sam ispred kuce premazala behaton stepeniste, i ne svidja mi se kako je ispalo, ni slicno efektu koji se dobija na kamenu. Kamen posle premazivanja bude sjajan i kao da je mokar, a behaton ostao nekako lepljiv, vide potezi cetkom, sto na kamenu nije slucaj. To je onaj glatki behaton, ili kako se vec zove. Probala sam taj isti lak i na biber-crepu, i nista - kao da nije ni premazan, probala na fasadnoj cigli - opet nista. Verujem da bi taj lak i na punoj cigli bio bacanje para, nisam probala ali zakljucak se da izvuci iz ovog sto jesam probala
Beshla, daj neke slike pa da razmotrimo. Ako mozes opisi kako si to zidao jer verujem da ima mnogo zainteresovanih.