kao stari retki zanat, u blagom razgranicenju sa intarzijom a skupa sa duborezom, politurom pozlatarstvom marketerija spada u zavrsnu ili finalnu stolariju..
Art marquetry-jedan od nacina intarziranja
za lutajucu..
naravno da cu probati pojasniti ono sto se podrazumeva pod MARKETERIJOM..
koja se zajedno sa jos nekoliko tehnika podvodi pod najopstijim pojmom INTARZIJE..
Uopsteno uzevsi intarzija je ukrasna tehnika namestaja i kao takva svoj najgrandiozniji procvat dozivljava u 16.veku,u tadasnjim izrazitim trgovackim centrima kao sto su Venecija, Firenca, Augsburg ili Antverpen, mada njeni koreni sezu jos daleko dublje, u vreme stare Persije pa i Egipta..
Etimoloski potice od arapske reci "tarsio" sto znaci "umetanje" ili "ulaganje" i treba je razlikovati od INKRUSTRACIJE koja je dekorativna tehnika ulaganja skupocenih materijala u neku jednostavniju podlogu (poznata jos u Egiptu i klasnicnoj antici; prisutna na crkvenom names u doba romanike kao i ukras na profanom namestaju popularna je sredinom 16.veka)
Kao tehnicki postupak intarzija se u tom za njen razvoj narocito znacajnom 16.veku izvodila na dva nacina.
1) komadici drveta razliciti po nijansama i strukturi ulegali su se u udubljnja podloge masivnog drveta
2) a komplikovanijim nacinom ona se razvija kao PILJENA INTARZIJA, stvarana od elemenata prirodno ili vestacki obojenog FURNIRA, jednakih debljina, koji se (poput kolaza) sastavljaju u motive i lepe na kontrukciju predmeta, namestaja (obicno od mekog drveta).
Tako u nemackoj terminologiji razlikujemo "reine" (ili "gestochene") i "gesagte Intarsion" ..Francuska preteze ovom drugom nacinu intarziranja i za tu tehniku upotrebljava termin MARQUETERIE, dok Englezi uobicavaju termin MARQUETRY, ili da bi striktno razlikovali od "incrustration" - upotrebljavaju termin "inlayd work".
Stari majstori su motive, posto su crtez s osnove sa sitnim perforacijama prenoslili ugljenim prahom na furnir podloge, dakle delove izrezivali u furniru posebnom testericom, potom motiv sastavljali i lepili, a potom povrsinju polirali sa toplim peskom i glacali do sjaja.
U mom tehnickom postupku umesto testerice, koristim skalpel..
Hvala puno, @prometheus065 , na ovim informacijama. Sigurno su i mnogi drugi bili zainteresovani za ovu priču, dovoljno je da jedan zamoli.... Ovde na ssm ima još poznavalaca intarzije , postoji i tema Intarzija, takođe u grupi Posebne tehnike, možda si video. Tu su se spominjale i inline i scrollsaw tehnike a nekako je cela ta tema ostala nedorečena....šteta. Žao mi je da tvoju sliku, iz neznanog mi razloga, ne mogu da otvorim. Možda ćeš naći vremena da nam prikažeš i svoj proces rada i svoje radove. Pozdrav.
..nadam se da sam bar nesto malo pojasnio iz te tako slozene i bogate istorije intarzije i marketerije.
A verovatno zbog usporenosti i blokiranja sajta, bilo je nekih problema oko postavljanja slika u postu, pa sam nekako napokon uspeo.
u prilogu su slike koje prikazuju alate i tehnoloske postupke koji su se primenjivali u marketeriji
Očigledno,u ta davna, u mnogo čemu lepa vremena, i sami alati su bili svojevrsna umetnička dela. Danas.... ostaje mnogo više vremena za realizovanje ideja ...
prednosti ili ogranicenja izrazavanja u drvetu ?
opet ista dilema - prednosti ili ogranicenja iskazivanja i interpretacije motiva..
Svaka cast, odusevljen sam radovima :nes2
Koje su dimenzije ovih zadnjih radova koje si postavio i da li nesto od tih radova prodajes?
Takodje me interesuje koliko ti treba vremena da uradis jedan i koji alat koristis?
moje novo intarzirano ogledalo..
intarzijski deo posla je okoncan..sada sledi stolarski..
:+ :+ :+ :+ :+
Jedna molba samo - sledeci put samo kompresuj slike na velicinu tipa 800*600. Bice dovoljno veliko da se vide svi detalji a ovako je jako naporno za pregled slika
Možda uz popodnevnu kafu, za trenutke odmora želeo bih, posle duže pauze, svim znanim i neznanim forumašima ponuditi televizijsku emisiju emitovanu na RTS 2 kanalu prošle nedelje "To može samo ljudska ruka" iz serijala "Trag u prostoru", gospodje uredice Milice Barjaktarević, posvećenu ovom retkom zanatu kojim se bavim.
Elegantnim spojem dva srodna zanata, restauratorskog i mog intarzijskog autorka emisije pred nas je iznela na jedan fin dokumentaristički način, lepotu drveta.
Hvala na vaseem vremenu, koje ste odvojili..da pogledate moj rad
Da li bi nam malo više rekao/la , o toj tehnici ?