Naime, krenuo sam malo da se igram sa cijevima, hocu nesto da konstruisem, pa moram napraviti skalameriju za pravljenje otvora na cijevima i za slicovanje cijevi na krajevima kako bi nalijegale jedne na druge. E sad problem su mi krunice, gdje toga ima da se nadje i ima li neko orjentirne cijene recimo za fi 35mm, 50 mm i slicno, na sta obratiti paznju i koje vrste postoje, na kojim obrtajima rade i koliko ih treba pritiskati u radu.
I ono sto mi je takodje bitno je da li su iste za obicne metalne cijevi i za prohromske, kao i neki orjentirni vijek upotrebe tih krunica, koliko rupa mogu da naprave i da li to moze da se nekako ostri kao burgije i slicno, posto sam nasao na b potoku neke ali su mi sumnjivog kvaliteta i jos su oko 30e po komadu,,,pa sad ostaje pitanje koliko se ot isplati uzimati i da li imaju neke koje pouzdano mogu napraviti mnogo otvora, mislim na recimo par stotina ili tako nesto,,,govorim o prohromskim cijevima za ograde i slicno
Jelkice za otvore sam koristio i iako kostaju oko 40e po komadu zaista rade posao jako dugo i pouzdano,,,mada one nisu za prohrom vec za limove i celik...
Ukoliko se neko baktao sa ovim bio bi jako zahvalan da podijeli iskustva...
Bi-metal krune za pravljenje otvora
Vidio sam ovu alatku, mada ja imam neku ideju malo drugaciju uz pomoc stare stubne busilice nesto da izvedem, ali ovako ensto ce da radi svakako....e to sto rece broj obrtaja, brzina i ostali parametri, moze li da se dobije neki konkretniji podatak da shodno tome radim i remenice i prenos da nebi to bilo previse ili premalo.i koja je orjentirno cijena tih kruna i gdje naravno u bgd recimo mogu da se nabave
Hvala puno drugar, nemogu da vjerujem da su ovako jeftine (jupiiii)...posto sam dijamant krunice za busenje plocica placao skoro 1300 din/kom...e sad pitanje je koliiko je to jeftino zaista tj koliko traje
Dal slucajno mozes onako orjentirno da mi kazes koliko recimo rupa moze da se odradi sa jednom,,,nemora u komad nego ono odprilike, posto uopste nemam predstavu koliko to moze da traje...i koliko obrtaja treba za njjih
Техничке податке о крунама можеш видети у у продавници или на паковању самог производа .
Што се тиче трајности , за потрошни материјал је то врло незгодно рећи . Као кад би ме питао колико рупа може да избуши једна бургија ....
hehe,,,pa recimo wurth 6mm na stubnoj busilici izbusi preko 600 rupa 2,2mm debljine zida recimo,,,posle mora da se naostri...hehe...to ja onako orjentirno,,,znaci u sustini moze duze da se koristi..to je bitno da znam dal kupovati odmah i rezervne, posto za komplet treba poprilicna cifra,,,a po marfiju uvijek se desi nedjeljom navece da ti zatreba alatka koja se skemba...
Našao sam ove preporučene KEIL krunice. U kom su dnosu naspram Bosch-ovih po pitanju kvaliteta jer cena im je duplo niža?
Da li ove krunice služe za uslovno rečeno tanje limove ili mogu da režu otvore u HOP kutijama debljine zida 3-4mm ili šparingu 4-5mm od "običnog" nelegiranog čelika (uobičajeni konstrukcijski čelik tipa S235)
Koja je razlika između ovih uskih (sa uskim rezom, uskim zubcima) i ovih sa debelim kao kod Womax-a
Obzirom da je uvoznik Keil iz Niš ,ima logike da bude jeftinije. Moglo bi se reći da su čak i bolje od Bosch . Samo proveri koji koji nosač krune ti treba . Npr Bosch ima seriju Power change tu je sve skupa igranka.
A koliko orjentaciono rupa fi30mm mogu da izvadim na HOP kutiji S235 d=3mm? Bušeći na stubnoj bušilici, uz adekvatno hlađenje i prilagođen broj obrtaja (mislim da je na kutiji od KEIL krunica dat i preporučen broj obrtaja).
Teško je dati odgovor , mnogo faktora utiče na to . Ali recimo ja sam kroz upresovan kraj okrugle cevi izbušio preko 300 rupa i testera još buši . Ne zaboravi da izmeriš i kupiš rezervne burgije za vodjicu neka iber mera je . I obavezna uporeba emulzije ili spreja za bušenje . Ja sam pravio emulziju od mešavine 1 dcl motornon ulja , malo ferija za sudove i uljanog razredjivača .
Ma ako izbuši 30rupa krunica se već isplatila.
Kupio sam jedan manji komplet da probam kako se ponašaju. Premerio sam burgiju i prečnik je nestandardan 6.2mm a rupa na adapteru je 6.5mm. Moraću da odem opet da vidim da li prodaju samo burgije sa ovim zarezom. Da li može da se klasična burgija 6.5mm zaseče pa da se napravi da "odgovara"?
Što se tiče emulzije moraću da probam ovaj recept. Da li se emulzija nanosi nakapavanjem ili se po celoj krunici prska prskalicom koja se šrafi na flašu? Do sada sam samo koristio klasično motorno ulje ulje za hlađenje burgije i to se dobro pokazlo.
Možeš sam da izbrusiš stablo burgije ,ali burgija mora biti kvalitetna recimo oznake HSS G . Ja moju emulziju sipam u posudu i uskom četkom dodajem oko krune dok se vrti .
Odlično su mi se pokazale KEIL krunice. HOP cevi 3-4mm debljine provrti sa neverovatnom lakoćom. Jedino moram da kupim i stegu za stubnu bušilicu. Ovako iz ruke uopšte nije pametno igrati se sa ovim. Za hlađenje sam kupio onu kanticu sa štrcaljkom za podmazivanje i lepo funkcioniše sa tim.
Из руке ни случано не треба бушити материјале на стубној бушилици. Веома опасна работа. Мој пријатељ бравар је тако остао без прста, а само је требало да пробуши једну рупу.
Материјал који се буши обавезно мора бити добро причвршћен одговарајућим алатом. Рука нема шта да тражи близу места обраде.
Da li valjaju ove jeftine kineske duple stege? Kad već kupujem stegu da barem bude funkcionalnija. Odnos cene u odnosu na običnu kupljenu na primer u Woby hausu je 3:1.
Ти отвори за налегање цеви се жаргонски називају " рибља уста " . Постоје чак и сталци где се монтира цев и круница па се раде отвори уз помоћ бушилице .
Ја лично користим Бош и Кеил ХСС круне и врло су квалитетне . Треба водити рачуна о брзини , хлађењу, употреби емулзије ....
Ево једног од решења ... http://www.youtube.com/watch?v=ml0ZOCBG1Qk
https://www.facebook.com/tenzor1/
https://tenzorisanje.wordpress.com/
https://www.youtube.com/channel/UCHEOtDmyQYSMVXVjjyVsWkw