Do sada sam za neke hobi projekte rezao metalne profile iskljucivo bonsekom sto je mukotrpan i vrlo nepraktican posao. Sa brusilicom nikad nisam radio jer mislim da je jedan od najopasnijih a mozda i najopasniji alat. I dalje to mislim ali bih sada konacno htio da je kupim pa imam par pitanja.
1. Postoji li neki kvalitetan model ispod 100e? Znam da se cijene krecu od 20ak eura pa gore ali ti najjeftiniji modeli ne dolaze u obzir. Meni treba brusilica za rezanje profila (kutija) i flahova. Ne za rad na terenu nego za iskljucivo hobi varijante u garazi.
2. Vidim da postoje brusilice od nekih minijaturnih do nekih ogromnih. U cemu je razlika? Sta mogu da rezu one ogromne sto ne mogu one male? One ogromne mi izgledaju daleko opasnije za rad.
3. Imao sam prilike da upoznam iskusne majstore kojima je pucala rezna ploca i koji su bili ozbiljno povrijedjeni. Da li se na neki nacin moze izbjeci pucanje rezne ploce ili se bar vjerovatnoca pucanja svesti na minimum? Koja marka reznih ploca je najkvalitetnija?
4. Ako dodje do pucanja rezne ploce, da li onaj poklopac od lima ili cega vec unutar kojeg rotira rezna ploca moze da zastiti osobu koja koristi brusilicu? Ne znam zasto majstori skidaju taj poklopac, nisam dosad nigdje vidio da ga neko drzi.
5. Ima li neka posebna uniforma, rukavice itd. da se preporucuje za poslove koji podrazumijevaju rad sa brusilicom, varenje,...?
1. Не постоје квалитетне брусилице испод 100 евра.
2. Разлика је у пречнику резних или брусних плоча и наравно ободне брзине. Обично се димензије крећу од 100, 124, 180 и 230 мм.
3.Треба избегавати плоче са које каквих пијаца и уличних продаваца и гледати датум производње, јер старе плоче могу бити опесне.
4. Заштита мора бити на свом месту иначе...
5. Постоји заштитна опрема од кожне кецеље, рукавица па до наочара.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..