Inicijalno sam planirao neke kaveze da skalpam od konstrukcionih Al profila (Item24 i sl), ali iako sami profili nisu skupi elementi za spajanje se nakupe na znacajnu cufru kade se obracunaju sve tacke spajanja. Alternativno resenje su obicni alu profili (pravougaoni, kvadratni, L) dimenzija 60x40, 40x40, 40x20, 20x20. Za njih mi potreban metod preciznog secenja u normalnoj osi, neko na drugom forumu je preporucio Evolution Rage 2 ili 4. Po svemu sto vidim na youtube-u resenje deluje uspesno, a cena od oko 200e za manji model nije previse visoka, pod pretpostavkom da rezni listovi potraju, alternativa je Festool cirular sa reostatom i list za aluminijum u nekom namenskom stalku za te potrebe, Festool imam gde da pozajmim, a list je reda velicine 50-60e, dok napravim neku vodicu/nosac, pitanje je da li se isplati petljati se. U prvoj varijanti (pod pretpostavko da te masine stvarno jesu toliko mocne, mi ostaje masina po zavrsnom poslu za koju cu sa mojim obimom upotrebe zaboraviti kad sam je kupio, a koju verovatno po obavljenom poslu mogu da prodam za slucaj da tako odlucim za 50-70% nabavne cene.
Drugi deo price je vezan za spajanje, od svih varijanti koje sam video najvise paznje mi je privukao proces hladnog lema n a temperauti od 370-400 stepeni (Durafix i sl.). Shvatam da proces nije isto sto i lemljenje (sa kojim imam godine iskustva), ali je kriva ucenja kraca od one potrebne za zavarivanje, a i cena opreme je daleko niza. Treba mi vatrootporna stega za spojeve pod uglom, nekad je kod nas postojala firma Geneko koja je pravila te stvari, ali mi nesto ne prolazi za rukom da ih nadjem sad. Ako se ne varam u pitanju je mala firma koja proizvodi stege i drugu opremu za zavarivanje, izmedju ostalog i ugaonu stegu sa bakarnim navojnim komponentama.
Treci deo price koji najslabije poznajem je gorionik za zagrevanje profila na potrenu temeraturu. Svi proizvodjaci ovih elektroda preporucuju da treba da se koristi cist gas, koji po moguctvu ne sadrzi acetilen. Od gasova koje sam vidjao, vidjao sam Maxigas, Multigas, MAPP gas, Propan, Propan Butan, ali nigde pa cak ni u Rothenberg-erovom katalogu nisam naisao na podatak koje su tacno razlike izmedju tih gasova na osnovu kojih bih mogao da zakljucim koji je u prednosti na onim drugim i zasto, koji mi je dovoljan. Pominje se razlika u temeraturi, ali su sve temperature iznad 1000 stepeni. Predpostavljam da korisnik na osnovu iskustva i predznanja treba da zakljuci koji gas je adekvatan za odredjenu primenu, a meni ocigledno treba pomoc u tom izboru. Planiram da sprovedem eksperiment sa gorionikom na kartusi (to je ja mislim Propan-Butan), jer mogu da ga pozajmim na probu, ali mi je vec neko rekao da misli da sa tim gasom necu uspeti da postignem dovoljnu temperaturu podloge. Jedan prodavac mi je rekao, ako ne znam koliko mi topolte treba, da je najbolje da uzmem neki Turbo Torch, ali mi nije objasnio koje su prednosti njega u odnosu na druga resenja (osim tri puta vece cene).
U ovom trecem delu sam najvise pogubljen, jer nikad nisam radio sa otvorenim plamenom, pa nemam nimalo iskustva. Potrebna mi je pomoc u odlucivanju sta mi treba.
Hvala unapred
Radio sam sa Durafix elektrodama i onim gorinonikom na katusu od ~ 1.500,00 din.Plin daje oko +/- 1000 °C a za varenje ti treba negde oko 600 °C.Imas na netu kako se radi sa Durafix-om.Jednostavno kao i lemljenje npr. oluka.Osim toga uglove uvek mozes dodatno ojacati ugaonicima i pop-nitnama.