Interesuje me koji aparat je dobar za zavarivanje prohromskih limova od kojih bi se pravili burići za rakiju i vino. Sa kojim presecima lima je to najbolje raditi?
Varijanta je za amatersko zavarivanje, pravljenje buradi za licnu upotrebu, da li bi neki od ovih jeftinijih Einhell invertorskih aparata do 100A zadovoljio ili ici na Co2.
thx
Ne znam kolike su debljine limova za burice za vino i rakiju. Verovatno ces negde naci taj podatak.
Ali sto se tice zavarivanja prohroma, debljina do 3-4 mm, kada se trazi spoj koji je cvrst i da zaptiva tj da bude nepropusan, jedino TIG postupak to zadovoljava. Osnovni TIG aparat (paljenje luka kresanjem), dobar, kosta oko 700 EUR. Verovatno postoje jeftiniji italijanski recimo 400 EUR-600 EUR. U stvari to su REL/TIG aparati.
MIG postupak (ti ga zoves CO2, iako se prohrom zavaruje tada sa mesavinom 97,5%Ar+2.5%CO2) je suvise grub za tanke prohromske limove. Bice tu puno prstanja, i od strane pocetnika, progorevanja.
Zato je moja preporuka da se koncentrises na TIG i da razmislis o sredstvima za otklanjanje oksidacionog obojenja koje nastaje posle zavarivanja (tzv pickling / beiz paste i gelovi).
Tanke obicne prohromske limove mozes, uz oprez, zavarivati i bez dodatnog materijala.
Za 1 mm prohroma je potrebno oko 35 A. INtermitenca amaterskog TIG zavarivanja je oko 20%. Znaci trebao bi da trazis REL/TIG aparat, bar 130 A, sa TIG brenerom (verovatno sa ventilom za gas). Gledaj da kupis aparat koji ima svoje servise u Srbiji, npr Varstroj ili slicno. Svaki bolji prodavac ima i svoje demo aparate, pa ponesi par limova i neka ih pred tobom zavare i ako postignu ono sto ti zelis kada naucis, kupi ga.
Ja ne bih kupovao aparat koji nema servisnu mrezu, niti bih ga kupovao samo na pricu prodavca. Konkurencija medju prodavcima aparata je danas dovedena do krajnjosti, tako da ce sigurno neki od njih biti srecni da ti prvo demonstriraju aparat pre nego ti ga prodaju.