Evo i ja da postavim ovde svoju prvu temu...
Nasledila sam neku livadicu pored potoka na mnogo lepom mestu. Na toj livadi postoji objekat preko 100godina star. To je bila nekada stala za volove.
Zgrada je kamenom zidana, krov na "dve vode". Sa jedne strane pod istim krovom je trem sa dodatnih 5 drvenih stubova koji ga podupiru.
Krov se vec urusava i ako zelim sacuvati zgradu trebalo bi promeniti krov.
To je bas velika povrsina pa bi bila i poprilicna investicija ali....
Razmisljam dali je izvodljivo napraviti neki etno-krov a za male pare?
To bi lepo izgledalo jer je zid od kamena i jako lep.
Stavila bih na krov TRSKU ili DASKU...
Cula sam da su neki stavljali na ceo krov LIM...a onda preko lima dascane ploce. Ili trsku. Znaci, lim je za zastitu od vlage a trska ili drvene ploce za estetski utisak.
Ako se stavi lim, kako onda prikivati novi sloj pokrivke?
Ima li neko ideju kako uraditi najjeftinije a da ostvarim svoju ideju o etno kucici.
Drvo za novu konstrukciju krova imam (u sumi pored livade) i to nije problem...
Sad mi je krov najbitniji a kasnije bi i unutrasnjost prilagodila nameni, naime imam ideju da se pocnem (po malo) baviti seosko-planinskim turizmom!!!
Jeftin, funkcionalan i lep krov...ja bi sve????
Krov je bio pokriven nekim crepom nalik na "biber-crep"...ostatak tog crepa je oko zgrade....
Za pokrivač od trske je uobičajeno da se rukom vršena 1,2-1,4m dugačka slama od raži ili trske stavlja na letvena 30cm razmaka sa vrhom na gore u debljini od 18-20 cm i povezuje se sa postavljenom palicom pomoću žice za letve i pritegne. Palice se pokrivaju višim gornjim slojevima. Slamni pokrivač se drži u sunčanim predelima 60-70 godina a u vlažnim predelima polovinu toga vremena. Tako kaže nojfert.
A što se tiče izolacije, sa unutrašnje strane stavi neku foliju, pa možeš i lim, a bilo bi dobro i osb ploče, one su vodootporne.
Mada slama ko slama, znaš kako vuk tu kuću prvu oduva....
Za neki etno stil,lepo izgleda krov od ćeramide, mislim da je trajniji od drveta a uklopio bi se sa kamenom.
Pa ti odluči šta ćeš....
Mislim da je za pokrivku takvog objekta najlepse drvo (sindra). Drvene brvnare su desetine i desetine godina izdrzavale po svim mogucim vremenskim uslovima, a zamisli tek sada sa svom postojecom hemijom i tehnologijom! Moja sestra i zet su kupili drvenu stalu i preradili za stanovanje na Zlatiboru.Postavicu ti par slicica da vidis kako to izgleda. Ukoliko se odlucis za sindru, moras da znas da se njeni nutovi ne seku kao za lamperiju brodski pod, vec na preklop.
A ovo je slikano na Soko-gradu. Slikala sam bas zato sto ovaj nacin postavljanja sindre nisam vidjala ranije
Da sam je stavila, verovatno bi se bolje videlo... :oops:
Ovo izgleda fantasticno...PRELEPO!!!
Molim te za info...da bi se osigurala 100% nepropustljivost vode trebalo bo pre ove sindre "obuci" krov nekim (limom, celofanom, tetrapakom i sl.)???
Napisi mi sta je ispod sindre, na sta je ona zakivana?
Ako slucajno neka daska satruli...eto belaja!
Zato mislim da sindra jeste predivna ali mora se osigurati ispod necim, pogotovu ako zelimo koristiti potkrovlje kao stambeni prostor.
Daj mi milim te jos koju informaciju...
hvala unapred!
Ovako:
na tzv. rogove (krovnu konstrukciju) ide prvo dascanje daskom colarom,nesto preko 2cm. debljine), zatim folija, koja, to ce te najbolje uputiti na nekom stovaristu gradj. materijala, preko letvice, pa sindra. Najbolja je od crnog bora, on ima najvecu koncentraciju smole u sebi, pa je samim tim najbolje 'izolovan'. Evo jos jedna slidza na pola radova
jos nesto- izolacija se postavlja ispod krova, izmedju rogova, a preko toga mozes opet drvo ili rigips
@Emily, kad sredis obavezno postavi slike...a i racunaj na to da imas prve goste
Sve to tako prelepo zvuchi- potok, livada... :nes2
pa tu kućicu možeš pokriti i trskom, to bi lepo izgledalo. Inače ja se bavim tim krovovopokrivanjima, a evo ti isličica da vidiš kako to izgleda
Probaj da saznaš kako je prvobitno bio pokriven objekat .