imam problem curenja smole iz cunkova i to uglavnom kad se prestane sa lozenjem zbog povecanja temperature pa opet pocne sa padom temperature imam sporet alfa term 27 za etazno grejanje nemam kondenzaciju u kotlu niti vlagu ali u cunkovima ponekad je katastrofa nikad ciscenje cunkova nije kao kod klasicnih sporeta suva cadj vec je unutra masna smola koristim buvu i ugalj kolubaru zna li neko da li je to zbog uglja ili je nesto drugo dimnjak zidan ciglom do tavana oblepljen stirporom a iznad krova nije ciscenje iskljucivo spaljivanje cunkova
curenje smole iz cunkova
Imam isti problem - smola se sakuplja u čunkovima, pa ih na kraju potpuno začepi.
Pecina dijagnoza i preporuke su apsolutno tačne. A imam i dokaze:
Dokaz 1. (vlažan ogrev): Ove godine sam igrom slučaja nabavio drva koja su skoro godinu dana stajala isečena pa su se prilično isušila. Posledica je daleko manje smole nego ranijih godina, kada sam ložio drva koja su sečena neposredno pred sezonu.
Dokaz 2. (izolacija čunkova): Pre par godina sam kamenom vunom izolovao jedan deo čunkova, dok je drugi ostao neizolovan. Posledica je da se smola "preselila" u onaj neizolovani deo.
Eeeee, čari grejanja na čvrsto gorivo.
Da bi se sprecila kondenzacija u dimovodnim kanalima kada se lozi drvo mora da bude na vrhu dimnjaka minimum 195 stepeni C. U suprotnom, ugljovodonici u gasovitom stanju, od kojih je dim i sacinjen, se prosto lepe za hladne delove dimovoda i onda, kad se tu vec zalepe, mi to nazivamo smolom.
Pravilno i dovoljno osuseno (bukovina minimum 24 meseca, hrastovina minimum 30 meseci na suvom i promajnom mestu...) ogrevno drvo je jedan od preduslova ali ne i jedini uslov za sagorevanje bez povecane kolicine smole.
Dovoljno izolovan dimnjak i svi dimovodni kanali su takodje sledeci preduslov za sagorevanje bez povecane kolicine smole.
Treci i najvazniji preduslov je vec naveden na pocetku kada sam rekao kolika temperatura dimnih gasova mora da bude na vrhu tj. izlazu iz dimnjaka.
Ako se smola vec stvorila, usled nepostovanja jednog ili vise navedenih preduslova, njeno uklanjanje se vrsi ciscenjem hemijskim sredstvima i, eventualno, mehanickim.
Neko je spomenuo uklanjanje smole spaljivanjem. To mogu da rade oni koji su sigurni da im je dimnjak nacinjen od visokovatrostalnog materijala za temperature preko 1300 stepeni (a takvih nema na trzistu vec se posebno porucuju za fabricka postrojenja..,) i isto tako da su apsolutno otporni na stvaranje raka (kancera) kod svoje dece, sebe, svojih ukucana i komsija.
Samo da obavestim da sam od Astreine firme poručio dva njihova proizvoda koje mi je ljubazni vlasnik preporučio - jedno za čišćenje kotla i drugo za dimnjak.
O jednom od njih, "Astrotherm"-u, Astrea je pisao u nekim sličnim temama.
Pa ćemo videti.
Kad sredstva stignu i budu isprobana, detaljan izveštaj sledi, verovatno sa sve slikama.
vlažan ogrev i slab cug dimnjaka=smola. rešenje je da izoluješ ćunke sa onom šidel vunom za zidanje odžaka pa preko toga neki lim ili deblja građevinska al. folija.