Poceo sam praviti pec (kao kamin) sa ugradjenim kotlom (pravljen takođe od kotlarskog lima 4mm). Jel pravio jos neko tako nesto? imate li iskustva sa tim?
pec - zidana, kaljeva kamin sa kotlom za centralno
Možda ovako nešto da pokušaš da napraviš od biber crepa
Evo još koja slika
U svom ateljeu, ozidao bi peć od cigle. imam par običnih ispravnih ali mi ne odgovaraju dimenzije a htio bi ubaciti i jedan stari bojler koji je procurio. iz njega bi pumpom "akvarističkom" vukao vodu do tuša na mješalicu, tako da zimi dok je grejna sezona imam i toplu vodu.
Takve peći su skupe. da se kupe. a ja imam vremena volje, i stare cigle te ilovače.
Jasno dabi bilo najbolje platiti majstora ali ja za njega nemam novaca a i volim sam nešto uraditi.
Moja zamisao je jednostavna.
noge od cigle zidane žbukom ili ilovačom. zatim takođe i vanjski zidovi peći ali bi njih ozidao ilovačom da žbuka ne popuca.između "nogu i ložišta bi betonira armiranu ploču sa otvorom po sredini za rešetku, preko ploče i okolo ložišta sve obložio sa smjesom ilovače kuhinjske soli i mortom u prahu ili pepelom od bukovog drva. kažu da je to mnogo bolje nego gotovi šamot, a znam da su kod mene na selu radili tako, nisu ni čuli za gotovi šamot, samo cigla i ilovača sa soli, za armaturu su stavljali slamu.
e sad sa desne strane bi ubacio taj bojler i oko njega bi plamen obilazio i takoga grija, a sa strane bi naravno bio izlaz za dimnjak.
Ploču bi skinuo sa neke od peći tako da se može i nešto skuvati i ona bi mi određivala dimenzije, (sa mogućnošću skraćivanja)
Molim za savjete dali je to izvedivo i koliki otvor za ložište da ostavim da ne trpam svako malo drva u peć a da nije ni prevelik otvor pa da mi guta drva? Bio bi zahvalana i za druge savjete koje sam predvidio eventualno i sl.
Napominjem da neće biti "relne" pa neki posebi kanali neće biti potrebni.
dimnak bi išao bez "koljena" znači sa ploče direkt ravno gore, zato jer sam imao bojler na drva koji je imao tako izveden dimnjak i kojeg za 15 godina nikada nismo morali čistiti, garež se vraćala u peć i ponovo sagorijevala.
evo i slike kako sam ja to zamislio:
Na brzinu samo par stvari! nisam jos skroz proucijo tvoj plan ali... dim se ne sme terati ispod nivoa lozista, mislim nije preporuceno. sto se otvora za ubacivanje tice ne sme biti veciji od povrsine preseka dimnjaka(ako me shvatas) kolika je rupa u dimnjaku naj vise toliko da budu i vrata... (to je po nekom standardu) sad sve zavisi...
Da ne otvaram novu temu ja bih da pitam ovde, ako postoji neko ko ima kaljevu pec povezanu na centralno, etazno grejanje(kako vec) da kaze svoja iskustva. I ako je prikladno za ovaj forum da neko napise cene rada, kaljeva(znam da zavisi i da postoji raspon)...
Da dodam da sredjujem prizemlje kuce koje bih da grejem(velicine oko 110m2).. Stolarija drvena, izolacija planirana 10 ili 12cm stiropora(mozda kamene vune)...Pec bi bila u centralnom delu prostora dnevne sobe i kuhinje, tacno izmedju njih, bukvalno umesto zida...Taj prostor ima oko 50m2...Odzak je 160mm...Imam jos dve sobe u koje bih stavio radijatore...
Jednostavno mi se svidja taj nacin grejanja iako nikad nisam imao kaljevu pec... Ne smeta mi da lozim drva, cak i volim da imam vatru u sred kuce , a i smatram najisplatljivijim... To je sve planirano naravno za sledec godinu...
Ako ima ko da kaze koju rec u vezi kaljevih peci, (nema toga puno na forumu) bio bih veoma zahvalan...
Каљева пећ, је према мом искуству из младости, једно од најбољих грејних тела. Ово у комбинацији са системом за грејање радијатора не знам јер нисам имао прилику да стекнем такво искуство.
Pozdrav. Evo samo da kazem, ja nemam klasicnu kaljevu, nego sam sam sebi zidao pec. Neke stvari sam znao od nekih majstora, malo gledao po internetu i uspeo sam. Sad je vec druga sezona kako se grejem sa njom i prezadovoljan sam. Ovako ona izgleda sad. Jos uvek nije 100 ℅ gotova. Radim jos na estetici, ali ne smeta za funkcionalnost.
Свака част, лепо урађен посао. Још ако је тако и функционална пећ, као што изгледа на фотографији онда је посао за сваку похвалу.
Pa kako je sada vreme. Nalozim 2 puta dnevno, tako sto poredjam sitno i onda krupno gore zapalim i ostavim da se ugasi. Tako jednu vatru ujutru i jednu uvece. Temperatura u stanu nije se spustala ispod 23 stepena. Kad se razgori bude i 26-27°. Kuca nije izolovana i prozori su stari 25 godina plus imaju onaj sanduk za roletne i tu duva.
Danck pec ti super izgleda... Da li, kako i na koliko se ona cisti? Kakko si to predvideo?
Ako ima neko bilo kakva iskustva sa kaljevom peci neka pise!!! Moram da apelujem
Koliko kubika prostora greje jedan kalj, ako ima onih koji mogu da kazu svoja iskustva... Jasno je i meni da strucnjak tj. ajstor to treba da zna i predlozi, ali nije na odmet imati neku predstavu o tome i cuti sa razlicitih strana iskustva itd... Da li su kaljeve peci modernizovale svoj izgled u skladu sa vremenom(manje bitan detalj, ali cisto da pitam)? Koje su mane kaljevih peci?
Hvala svima na svakoj reci....
Hvala. Ocisticu po porebi, vrlo lako se moze otvoriti gore i ocisti se kao i kaljeva. Sto se iskustva sa kaljevim, neznam, nisam strucnjak ali zavisi od puno toga. Kao prvo kako je ozidana sama pec. Sto ima vise mase koja se greje time je bolja, ali takodje se mora paziti da ipak toplota izbije kroz masu i da lako predje u prostoriji. Kaljeve peci da, prate trend i mogu biti vrlo atraktivne estetski. Na internetu se t moze videti.. evo jedna galerija: http://www.keramika-vasas.co.rs/index.php/Informacije/galerija.html
P.S. Sto se ciscenja tice, hocu jos da kazem da je jako bitno sta se lozi u peci, ako se lozi samo suvo drvo, i imate kvalitetan dimnjak, moze godinama da radi bez ciscenja.
To da neka peć može da radi bez čišćenja godinama to je najblaže rečeno smešno . A "kaljeve peći " se uglavnom čiste tako što se ruši deo peći da bi se pristupilo dimovodnim kanalima .
Što je peć fizički veća to su i putanje dimovodnih kanala duže , osnovna ideja je da ti gasovi predaju toplotu peći i zato su dugački , ubacivanjem izmenjivača u takve peći dovodi do toga da se veliki deo toplote predaje izmenjivaču pa već pothladjeni gasovi putuju kroz kanale , a time dovode do bržeg zapušavanja istih .
I da napomenem da se zidane peći mogu razlikovati u konstrukciji a da spolja izgledaju isto pa i da se zovu "kaljevim pećima "
backo123 Imam kaljevu peć i u njoj kotao za grejanje ostatka kuće.
E, sad ovako.
Ranije sam samo sa kaljevom peći grejao oko 50-60 kvadrata i trošio za zimu 5 metara drva. Znači kad drva izgore u peći i ostane samo žar, zatvore se cugovi na peći i peć počinje da isijava toplotu iz sebe. Bude toliko vrela da ne može da joj se priđe. Ložio sam samo dve vatre na dan.
Peć sam prezidao i ubacio kotao u nju i povezao na sistem centralnog grejanja. Sad grejem 100 kvadrata. Ukupno 6 radijatora u celoj kući. Trošim sada za celu zimu 20 metara drva, ali je u čitavoj kući toplo. Kuća je izolovana stiroporom i ugrađena je pvc stolarija.
Veća potrošnja ogreva je zbog toga što sada vatra u peći mora da gori čitav dan, a bogami i noću kad je hladnije. Vatra mora da gori da bi se grejao kotao i preneo toplu vodu do radijatora.
Obavezno ako budeš pravio kotao za kaljevu peć uradi ga da bude četvtast i cevi sa svih strana. Moj kotao je u obliku obrnutug slova U i mislim da bi se toplota bolje prenosila da sam uradio cevi i sa donje strane na kojima bi uvek bilo žari.
Ako te još nešto interesuje slobodno pitaj.
Inače me je majstor koji mi je zidao peć i napravio i kotao za istu, ubeđivao kako ću trošiti do 10 metara drva da bih ugrejao kuću. Umesto duplo sad trošim 4 puta više drva za grejanje nego kad sam ložio samo peć bez kotla.
Probao sam da ložim manje i jedino je prostorija u kojoj je bila peć topla, dok su ostale bile hladne i zbog neujednačenog grejanja počela je da se stvara buđ na zidovima. Sad ložim po ceo dan i više buđi nema :)
Hvala ti puno Sandi... Ako mozes da napises koliko kaljeva ima tvoja pec..?. Da li bi trosio vise ili manje kada bi ona bila veca?(ako me razumes)... Mozda bi sama vise mogla da zagreje?(Da li imas neki radijator i u toj prostoriji u kojoj je ona?)...
Ako moze neko da kaze da li su rucno radjeni kanjevi stvarno toliko bolji(ako neko ima iskustva sa njima)...
Moja peć ima 90 kaljeva. Što više kaljeva, sama peć bolje greje prostoriju gde se nalazi. Broj kaljeva nema veze sa kotlom koji se nalazi u peći.
Kao što sam već napisao, trošio sam 5 metara drva kad sam se grejao samo na peć bez kotla. To podrazumeva loženje samo dve vatre u toku dana.
Ložio sam otprilike oko 9-10 ujutro jednu vatru i oko 18.00 drugu.
Ako ćeš ugrađivati kotao u peć, preporučujem GRAB i CER od ogrevnog drveta. Od ove dve vrste drveta ostaje velika količina žara u peći i dugo zagreva kotao.
Bukva ima veliku toplotnu moć, ali brzo izgori i nije loša ako ćeš ložiti peć bez kotla.
I da, u toj prostoriji gde mi je peć nemam ni jedan radijator pošto nema potrebe jer sama peć greje bez problema.
Pozdrav
Kaljeva pec, bez i sa kotlom u kaljevoj peci, moja iskustva
Godinama sam tragao za najboljim resenjem grejanja na cvrsto gorivo i mislim da sam se priblizio toj ideji, a evo i kako.
Na kaljevu pec smo se grejali u periodu od kupovine kuce, zima 2013/14 do 2015/2016 kada sam iz kaljeve peci izveo otvoreni radijatorski sistem grejanja preko kotla.
Posle tri plus pet godina grejnja 3+5 razlicitih grejnih sezona evo mojih iskustava.
Kaljeva pec, Rumunka sa blago udubljenim kaljevima, donji, gornji red plus, znaci (1+7x5)x2+(1+7x3)x2 =128 kaljeva ne racunajuci donji red, sa donjim+16 kaljeva =144
dimenzije 185 visina 115 sirina i 70cm dubina +- 1cm
Ozidana u nosecem zidu izmedju dnevne i predsoblja i skoro ceo kalj u kupatilu. Lozi se iz predsoblja.
Nacin zidanja 4+1 kanal i pre i posle ubacivanja kotla, samo su dimenzije kanala korigovane posle prezidjivanja sa kotlom.
Ugradjena nova vrata za lozenje i pepeljaru (dihtuju 100%_Vazno!)
Najbolje ozidati u kasno prolece!
* vise o kaljevoj...kasnije
Odzak prohrom, rucni rad, dupli izolovan vunom, fi 180mm visina 6m sa dve revizije za ciscenje, jedna za direktno ciscenje izlazne dimovodne cevi iz kaljeve i druga gore na tavanu jer odzak izlazi vise od 2 m iznad crepa, pa mu nije moguce pristupiti odozgo bez pripreme.
Kuca, izolacija, prozori, polozaj...
Kuca je na levoj obali, udaljena stotinak metara od reke Save...spoljne temperature u proseku zimi 2 do 2,5 stepena hladnije nego u gradu, leti isto toliko, pa i vise, svezije nego u gradu.Veci deo godine duva vetar.
Kuca 8.9x10.75m spoljne mere sa potkrovljem, koje se inace ne greje, na gornjoj ploci sam postavio izolaciju odozgo 2x5cm 20 i 25 gram stiropor na preklop, precizno usecajuci i uklapajuci bez lepljenja, tako da nema preseka koji se ne preklapa.Spoljni zidovi bez izolacije.Cetiri velike terase, dve prema istoku, jedna manja ka Jugu, i dve ka Zapadu...znaci zivi frizideri plus spoljno stepeniste za potkrovlje naslonjeno na kucu....brrrr
Ulazna vrata
Drvena uvucena, sa staklenim prorezima, zimi ubacim stiropor 2cm u te otvore, ispred je malo predsoblje sa drvenim vratima i komarnikom koji je u ravni sa kucom juzna strana, gde takodje ubacujem stiropor od 3cm sa unutrasnje strane u ram komarnika-vrata.
Zidovi
Kuca zidana krajem 70-ih fasadnom ciglom, spoljni i inutrasnji zidovi, dakle jedna cigla plus malter, oko 30cm spoljni.
Prozori i balkonska vrata
prozori 1,35x1.2m (dimenzije dva krila) i vrata drveni, predihtovani sa dihtung gumom dupli sa kasetama za roletne iznad zalepio sam 2cm tvrdog stiropora sa unutrasnje strane drvenog poklopca za roletne. i malo ususkao proreze za traku.Zimi ubacujem stiropor izmedju balkonskih vrata u donjem delu, i ta vrata se uglavnom ne otvaraju osim kad cistim sneg i po nuznoj potrebi.Kad su temperature ispod Nule spustaju se roletne u dnevnoj sobi.
Donja ploca i podovi
visinao od tla 40cm -1,2 m
pod beton ploca bez kosuljice i direktno lepljen parket smolom, u dnevnoj i dve sobe, hodnik kupatilo, kuhinja i spajz plocice sa kosuljicom.
Ispod dnevne sobe manji podrum 1,5x2m.
Raspored, orijentacija i povrsina prostorija sa grejnim telima.
Visina..Sve sobe bez kosuljice su 2,75m ostale prostorije 2,7m
Predsoblje
P=4.5x1,6m Ulaz ka Jugu bez radijatora, deo peci je u predsoblju...10cm*
Kupatilo
P=2.5x1.6m deo kaljeve iza vrata + bojler 80l i susac 1,2x0.50m, ispod prozora 60x60cm ka Severu
Soba manja
P=4x3,5m, trokrilni prozor plus balkonska vrata, balkon u sirini sobe panelni radijator 1,4m x 0,6m pod prozorom, ka Istoku
Spavaca soba
P=4x4m, cetvorokrilni prozor, radijator 1,6x 0.6m ispod prozora, ka Istoku.
Dnevna soba
P=6x4m 4 krilni prozor ka Jugu radijator 1,6x0,6m i trokrilni radijator 1.2x0.6m+ balkonska vrata ka Zapadui ka Savi Kaljeva jednim delom u sobi oko 30cm (1,5 kalj) u zidu oko 30cm i u predsoblju oko 10cm*
Kuhinja
P=2,8x2m samo glavne cevi iz kaljeve bez grejnog tela prozor 60x60cm ka Severu
Spajz vrta ka kuhinji
P=2x1,2m prozor 60x60cm ka Severu
Kaljeva pec
Ozidana u nosecem zidu i izolovana vunom izmedju zida i peci, iznad vuna plus vazdusni prostor, Celicne kutije 150x150mm sve zatvoreno.
4+1 kanala
Materijal Citava TA sestica plus preko 50 samotnih cigli i ploca raznih dimenzija.
Glavni kanal-loziste plus 4 po sistemu, iz glavnog u prvi u dnevnu, pa u drugi u predsoblje, treci kupatilo i cetvrti nazad u dnevnu i u odzak. Lim za zatvaranje izlaza ka odzaku.
Kotao
kotlovske cevi 1col 6/4 i 5/4 i lukovi zid 3,6mm i kotlovski lim 3,8-4mm
Zapremina kotla 14,7l (moze i treba nesto vise ali mora se preracunati u odnosu na ukupnu zapreminu vode u sistemu sa grejnim telima i posudom na potkrovlju. Bez problema 20-22 l pa i vise sa izmenjenom koncepcijom kotla..i o tome nesto kasnije.
Oprema
Nalegajuci cevni termostat 10e, dakle pumpa ne radi stalno! Herz termoglave osim na susacu.
Prelivna posuda od starog bojlera 80l presecena na pola i zatvorena ponovo, izolovana sa 10cm guste staklene vune, sa duplim sistemom odzracivanja plus automatski ventili na najvisim tackama u sistemu, kao i podesavanjem brzine protoka preko dva ventila.(nije moralo tako komplikovano)
Pretvarac plus akumulator 100ah, moze i manji za ovu pumpu...autonomija sa koriscenjem nalegajuceg termostata preko 20 sati aktivnog rada...u nasem sistemu grejenja 2-2.5 dana!
Nacin lozenja
Prvo da se razumemo...kaljeva pec trazi coveka i ako hocete da se ugrejete a da ne potrosite sumu drva, morate znati kako i sa kojim drvima lozite i da ste uglavnom kuci. Moze i slobodnije ali onda morate racunati na vecu potrosnju.
Drva, naravno suva i najbolja kombinacija Bukva 70% i cer ili hrast 30%, moze i grab i slicno tvrdo drvo, samo da je suvo.
Odlicni rezultati se postizu i sa Crvenom vrbom u kombinaciji sa tvrdim drvetom.
u kaljevu idu i kore i okorci, ljuske oraha i lesnika, kostice ali OPREZNO i po malo, trulo drvo, iverica, piljevina, kupovni briketi i slicno, samo se mora kombinovati, kako ne bi doslo do zagusenja.
Resetka je samo u prednjem delu, pa se na kraju lozenja zar gurne u zadnji deo peci a sva vrata i otvori polako pritvore, s tim da ka odzaku mora ostati koji mm.
Prakticno i nema potpale, nego se ujutru ocisti resetka i staklo na vratima, zar povuce na resetku i drva stave odozgo i tako u krug.
Vozim je uglavnom na 50C
Pepeljara je relativno mala i prazni se na 3-5 dana u zavisnosti od lozenja.
Do nule a u zavisnosti od spoljne temperature 2-3 puta dnevno po jedna kanta od jupola do vrha, ispod nule (-5 i nize) danju i nocu 3-4-5ili6 kanti sa zatvaranjem lima na ulazu u odzak do 1/3 pola pa i skroz po zavrsetku lozenja.
Temperature po prostorijama
Dnevna vise nego toplo 23+, predsoble prijatna temp, Spavaca i mala soba oko 18-20 kupatilo toplo preko 22, kuhinja bi mogla malo toplija ali dok se koristi otvaraju se vrata od dnevne, pa je sasvim ok.
Dnevna ujutru pre lozenja oko 7h od 18-21C sa zadnjim lozenjem oko 21h i zatvaranjem vazduha na ulazu i izlazu oko 23-24h, sobe 16-18C, kupatilo oko 20 C. Dakle pre pocetka jutarnjeg lozenja.
Prosecna potrosnja samo kaljeva 3 godine oko 7-8m3/god
Posle ugradnje kotla oko 9-10m3/god u proseku za 4 poslednje grejne sezone.
Kome trebaju tacni podaci sa merama, dimenzijama i savetima, tu sam da podelim sa vama znanje i iskustvo.
Prepravke
U planu su i prepravke kod sledeceg prezidjivanja, ciscenja ili ako i kad procuri kotao.
Majstor je u strahu podigao bocne kanale, i prosirio bocne, vise nego sto bi trebalo da budu u kaljevoj pa sad skoro citav donji red kaljeva ne greje.
Vrata za lozenje za broj veca.
Radijatore u sobama treba povecati, u spavacoj 1.8-2m a u malu sobu ide ovaj iz spavace, iz male u dnevnu a iz dnevne za jednu sobu u potkrovlju...videcemo.
Grejac ce i dalje ostati cevni, ali gore se pravi rezervoar sa malo vecom zapreminom vode, i najverovatnije ugradnjom prvog abdeka iznad rezervoara a cevi ispod resetke za lozenje i dalje ostaju.
Malo je reci da smo prezadovoljni, ali moze i bolje sa manjim prepravkama i naravno izolacijom zidova i promenom stolarije.
Videcu da postavim fotografije pa cemo edit.
Na ovom mestu bi je stavio i ovako odprilike izgleda kotao.