S obzirom da se pojavljuju stalni nesporazumi oko poduznog i bochnog (poprechnog) tokarenja, oko struga za drvo i masinskog struga, ne uzimajuci u obzir dimenzije obradaka, da li je dleto fiksno ili se radi iz ruke ili slichni nesporazumi, napravio sam ovaj strip, nadajuci se da ce sada neke stvari biti jasnije (mada bas i nisam imao vremena a ni volje za stalno seckanje i prekidanje posla da bih fotografisao) .
Nadam se da ce ulozeni trud uroditi plodom i da cemo neke stvari konachno razjasniti.
Uocite panj, oblicu ili slichan komad drveta i to vam bude zrtva. Na slici je oblica, to jest trupac duzine oko 37cm duzine precninika oko 24-25cm.
(zaboravio sam koliko bese pre zasecanja, a izmerio sam, verujte , stariji chovek, da mu se oprosti
, cuvena mera ".ebem li ga
)
Ako ne zelite da ostavite koru na pojedinim mestima kao dekorativni element, tj. ako vec zamisljate kako ce vase delo da izgleda, uklonite koru.
Sad postoji uobichajeni metod, presecanje trupca, panja ili sl. na polovinu i priprema za tokarenje.
Obicno, nepisano pravilo, sto ne mora da znaci da mora, duzina trupca treba da je nesto veca od precnika trupca. recimo precnik je 25 cm, vi ostavite nekih 5cm, ili manje ili vishe, moje iskustvo je da je to neka optimalno veca duzina od prechnika.
Ako zelite da eksperimentisete vi ostavite postojecu duzinu trupca kao ja u ovom sluchaju.
Krecemo u analitichki deo obrade
tj, preliminarno zamishljamo formu naseg finalnog proizvoda, mozemo to nacrtati ili pamtiti, po zelji. Analiziramo panj, i priblizno skidamo sav visak materijala da ga ne bi za dz. tokarili.
Na slici 2, trupac je zasechen sa jedne strane i vidi se njegova visina (duzina- zavisno od ugla gledista) od 38cm.