Prije svega, pozdrav svima iz Rijeke.
Novi sam u svijetu drvotokarenja ali i uopće u poznavanju svega oko drveta i stolarije. Nabavio sam si "Drechselbank-Set 1000" i krenuo. Nakon mjesec dana napravio sam par sitnica, i onda počinju problemi oko pucanja drveta. Manje pukotine puno puta mogu dapače biti poželjne, jer daju predmetu neku ljepotu, ali nekoliko predmeta mi je puklo do uništenja.
Radio sam sa svježom bukvom, (najjeftinije i najdostupnije drvo za mene kao početnika). Predmete sam tokario odmah do finalnog oblika, bez predhodnog sušenja u nekoj polufazi obrade.
Nakon cca mjesec dana od proizvodnje, gotovo pola predmeta se raspuklo do uništenja. Pročitao sam ovdje na forumu temu o brzom sušenju drveta, ali ne piše baš puno o spriječavanju pucanja. Očigledno griješim u nečemu, jer se majstor ne postaje preko noći.
Molio bih vas da netko napiše nešto o samoj pripremi drva za tokarenje, tj. postupak i faze kojima se može spriječiti pucanje drveta.
Hvala
Priprema drva za tokarenje
Ja isto imam problema s tim pucanjem...kako sta napravim popuca...i dobro kazes, nekad lepo izgleda, a nekad samo pokvari rad. Mislim da je bukva najgora po tom pitanju...bukva prosto vapi za pucanjem! Zato ja pravim skoro sve od jasena...po meni jasen ima lepsu saru, tvrdo je drvo, i nekako sam provalio da ne zudi toliko za pucanjem kao ostale vrste. Imas u albume moje radove. I sta jos...gledam da u jednom danu napravim to sto sam poceo, i odma firnajziram jednom-dvaput, 3-4...5-6 puta, upija to k'o ludo, i sutra odma' lakiranje...ne znam neko mi rekao, ili sam to mozda negde ovde procitao da ga lak zatvori...zatvori mu pore i sta ja znam pa onda manje puca...i da znas da ima rezultata.
bukovina se lepo tokari samo je treba spremiti da bude suva i izrezana na kocke pre tokarenja
sve što je vrabac danas pevao na grani nije baš najpodesnije za obradu da se odradi u jednom danu
i da zatvoriš pore lakom voskom bilo čime drvo će iznutra da radi prema spolja
Zdravo društvo,
evo par savjeta ili pomoči oko tokarenja sirovog drveta:
- ako želiš imati činiju pravilnog oblika prvo istokari sirovo (možeš i vrapca isterati sa stabla) ili polusuvo drvo na grubo. Debljina činije neka bude po cjelom presjeku jednaka ili štobliže tomu. Zatim premaži silerom mjesta na činiji tamo gdje se vide godovi. Pazi na ovo: činije do 8" neka imaju debljinu 3/4"-1", a one od više kao 8" neka imaju 1"-1 1/4". Ostavi neke pola godine na nekom suvom mjestu. Ne na suncu ili pored nekog grelnog tela. Prati težino (u gramima), kad ona ostaje duže vremena nepromenjena istokari do kraja.
-Činijo od sirovog drva možeš izraditi i tako da je istokariš što tanje (na primjer 4mm za činju od 300 mm). Ovisno od suhoče drva možeš odmah skoro sasvim šlifovati, inače češ kasnije kad osuši. Ovako se činja jako defermiše ali ne puca.
- Izratke kod kojih ostaje više drva u masi moraš raditi iz suvog drva, ako nemaš sasvim suvog se barem izbegavaj srca i suši sasvim polako.
- Premazivanje npr. sa uljem koristi tako da drvo sporije suši, a "zatvaranje" vode u drvu sa nekim lakovima nije dobro.
- U glavnom sa sušenjem drva moraš da sa vremenom istekneš iskustva i upoznaš svojstva različitih drva.
-Na kraju važi, ako je več izrađeno iz polusuvog drva, suši što laganije.
-Ne zaboravi: kad drvo suši iz sasvim sirovog gubi vodo do približno 30% ne menja dimenzije niti ne puca, ali kad padne% vlage pod ovo granico drvo menja dimenzijo i počne da puca.
To sve dok ne stigne ravnovesnu vlagu. Ovo se čuje i ovako: ako u radionici koja nema sasvim suh vazduh drvo stigne ravnovesno vlago (recimo nekih 18%) može biti tamo mnogo vremena, ali kad donesemo drvo u stan sa centralnom grijanjem drvo če opet gubiti vlago do nekih 9%. Ako se ovo poslednje vrši brzo, drvo može još pucati.
Ne može se o ovoj temi u par reči, zato je bolje pitati sa konkretnim ptanjima. Stanislav
Evo 3 izratke napravljene iz sirovog drva različitim postupcima.
najbolje kad je drvo suvo
a stanislav i njaro su pisali dosta o tom postupku kad je drvo sveže sve je u ovom delu tokarenje
sveže drvo se ne struže do finalnog proizvoda samo se odradi grubo nekih 60% do finalnog pa se premaže pastama
i odloži na sušenje pa se posle sušenja tera na finalno
prelistaj sve teme o struganju pa ćeš naići gde je o tome pisano
dobro došao na forum
http://peradetlic.hupont.hu/
http://kreativnost.4umer.com/