U decembru u vrtu nema mnogo posla, pošto je hladno i vegetacija miruje. Ako nije hladno možete prorediti i orezati suviše gusto žbunje, naročito ono koje cveta isključivo na prošlogodišnjim izbojcima. Pri orezivanju odstranite trećinu izbojaka, ali pazite da ne pokvarite oblik žbuna. Žbunje koje cveta u proleće (jorgovan, grudva snega) već je razvilo cvetne pupoljke i ne sme se više orezivati.
Ako ruže niste zagrnuli, sada je krajnje vreme da to uradite. Najbolje ih je zagrnuti zemljom, ali se može koristiti i slama. Treba izbegavati uvijanje krune u ter papir ili polietilensku foliju, jer su veoma štetni. Kruna ruža stablašica nikada se ne sme staviti u unapred iskopanu rupu, pošto sakupljena voda može izazvati truljenje. Ako je stablo starije i ne savija se, krunu stablašice zaštitite slamom.
Ako početkom decembra zemlja nije smrznuta, dobro je još jednom zaliti sve zimzeleno bilje u vrtu.
Mlado zimzeleno žbunje zaštitite od jakog vetra i zimskog sunca džakom od jute.
Sve dok zemlja ne počne da mrzne možete saditi listopadno drveće i žbunje.
Možda ste pronašli nekoliko lukovica lala. Ako zemlja nije zamrznuta, možete ih odmah posaditi.
Već sada počnite da planirate cvetnu baštu za iduću godinu i polako sakupljajte seme.
I sobno cveće u ovom mesecu zahteva posebnu negu. Sobno cveće u hladnim danima jednom nedeljno zalivajte tečnim đubrivom.
Ciklama je najlepša u decembru. Intenzivno će cvetati ako ih redovno zalivate, prehranjujete i postavite na svetlije mesto u stanu.
Ako želite da vam epifilum procveta za Novu godinu, držite ga u toploj sobi, prskajte ga svakodnevno mlakom vodom, ali ga nemojte premeštati.
Ako begonije odbacuju lišće, znači da je vazduh suv, a prostorija u kojoj se nalaze, mračna. Zalivajte ih oprezno, inače će koren početi da trune. Begonije treba da ostanu u toploj prostoriji.
Fukcija, minđušica, lako se razmnožavaju reznicama koje je najbolje praviti u decembru i ožiliti u čistom pesku.
U ovom mesecu se cveće ne presađuje. Ako je saksija mala, biljka neće propasti samo uz malu redovnu negu.
A ako putujete nekuda na duže vreme suočićete se s teškoćom zalivanja cveća. Međutim, problem se može rešiti jednostavno ako se postupi na sledeći način:
U čvrstu, celu, bez rupica, polietilensku vrećicu uspe se voda. Vrećica se stavi u lavor, a na njega dve daščice. Zatim se donji deo saksije koja na dnu ima odvor obavije otvorenim krajem većice i pričvrsti gumicom. Saksija se zatim stavi na daščice. dno saksije ne mora doticati vodu: isparavajući, voda će vlažiti zemlju i cveće će imati dovoljno vlage.
posto mi je prvi put da se javim porukom, nadam se da necu pogresiti, uostalom oprostite mi.
Samo sam hteo da dodam nesto u vezi zimzelenih drveca zimi.-
Posto je vec pao prvi sneg, i moje tuje su polegle pod sneznim prekrivacem, prvo sam ocistio sneg sa njihovih grana i potom sam ih vezao kanapom da se u slucaju buduceg snega opet ne polegnu i nedaj boze slome grane.
posto sam iz makedonije nadam se da sam dobro pogodio padeze