cime lepiti samotne ploce (ciglice) one iz termoakumalicionih peci na struju
trebo bi obloziti loziste rostilja.Da ih jednostavno upustim u cemetni malter ili ide neka druga procedura ...
odgovor mi je bitan sto pre
cime lepiti samotne ploce (ciglice) one iz termoakumalicionih peci na struju
trebo bi obloziti loziste rostilja.Da ih jednostavno upustim u cemetni malter ili ide neka druga procedura ...
odgovor mi je bitan sto pre
hvala druze na brzom odgovoru
ma hteo sam samo da ih postavim na dno lozista i uspravno (oko celog lozista u njenoj uspravnoj duzini da je prilepim za staru ciglu al samo jedan red )
Prilikom zidanja pao mi je cementni malter na njih i kada se osusio jedva sam skidao grudvice sa nje i to cekicem....pa ako moze tako to mi sada najlakse da nevijam brasno istaklenu vodu
A ako je tako sto se tice zagrevanja jos bolje ,meni i jeste cilj da samo napravim (ogradim ZAR od cigala) pod uslovom da ne ispucaju
Dno je betonska ploca debljine 12 cm u koju sam ubacio 4x3 prepecene stare cigle velikog formata,pa sam hteo za svaki slucaj preko cigli(lozista) da stavim i te magnetne ploce
sta ti mislis o tome
Ako si upratio u rubrici dvorišta i okućnice u temi vrtni kamini,objasnio sam cio postupak zidanja kamina ali nisam ništa što se tiče ložišta ,ali sam zato sugerirao da kod izrade ploče ložišta u beton položiš tablu stiropora koju sutradan iskopaš iz betona,na to mjesto ja ubacujem staklenu vunu kao izolaciju a preko nje dolazi šamot,debljina vune se uzima tako kad se cigle poslažu ona se ne smije vidjeti,što se tiče maltera koji si teško skinuo,shvatam ali pokušaj zagrijati ciglu pa ćeš vidjeti da će poslije hlađenja lako spasti.Kod jednog tipa kod kojem sam pravio manji kamin postavljena je stara opeka,doduše on ne loži jake vatre ali eto sad će osma godina kako ga koristi.
Mislim da ti neće trebati nikakvo ljepljenje sa strane jer nije poželjno zbog širenja materijala.Cigle su teške i slobodno će stajati onako kako ih postaviš čak iz nekih peći visina cigle odgovara visini rešetke za prženje tako da ti netrebaju nikakvi nosači.Ja sam recimo poslije prvog loženja razgrnuo pepeo metlicom između fuga i dugogodišnje korištenje roštilja i masnoća je zakovala pepeo između cigli tako da djeluje kao jedna ploča.
gde bi trebao da stavis te cigle? na dno rostilja .onda ih samo poredjaj u pesku i nista ne brini
gde bi trebao da stavis te cigle? na dno rostilja .onda ih samo poredjaj u pesku i nista ne brini
odradjeno vec,,,hvala tenzo na odgovoru
Zlatane, možeš li napisati kako se meša sirće, ilovača i so (u kojoj razmeri). Treba da zidam roštilj, pečenjaru u pušnicu u jednom. Sve sam osmislio osim kako da obložim ložište. Imam nekih starih cigala (prepečenica, šmelca) pa sam mislio sa tim da obložim, između njih i zida bih ubacio i staklenu vunu. Samo ne znam čime da zidam.
Oblaganje lozista za kaljevu pec i slicne stvari.
Uzmes staklenu vodu i samoto brasno, Pripremis malo gline dodas samotno brasno i staklenu vodu.Samotno brasno ce uciniti da smesa bude otpornija na visoku temperaturu, st. voda je cement a blato iliti glina je podloga,
Pre lepljenja ja volim da samot dobro natopim vodom. Kad ga natopim onda ga fino uvaljam u blato. Kad lepis nemoj previse stavljati i koristi pritisak blagi i malo mrdaj plocu levo desno da bolje zalepi.Malo je tesko objasniti al je dosta lako - moras malo probati i umazati se.
Bio bih ti Zlaja zahvalan da mi pojasniš kako da postavim te šamotne cigle na dno pečenjare, a i po zidovima iste (cca nekih 40 cm). Čitao sam naravno ovu vašu prepisku no nigdje nisam vidjeo da se spominje neka gotova smjesa koju samo vjerovatno zamutiš sa vodom ili čim već (koje marke šta kako koliko ).
Ono što me još interesuje jeste koliku debljinu te smjese moram nanijeti na šamotnu ciglu prije nego je postavim-zaljepim na dno ložišta, i da li ima razlike u tome kad je lijepim sa starana po zidovima. Nadalje, koliki razmak je između šamotnih cigli (govorim o dnu ložišta) ili je pak bolje da nepravim nikakav razmak izmeđunjih.
Da, radi se o šamotnim ciglama debljine 3 cm pa me interesuje da li je to dovoljna debljina za pečenjaru i dno.
Hvala
Ovako sam ja odradio svoje loziste po savetu coveka od koga sam i kupio materijal (shamotne ploce debljine 20mm,shamotno brashno i staklenu vodu)
1. ukrojio ploche tako da fugne budu 3-5mm shirine
2. izvadio ploche i ochistio grubo od prljavshtine
3. oprao lozishte i nakvasio beton i shamotne ploche da ne povlache puno vlagu iz shamotnog maltera
4. uradio prvo dno lozishta potom zidove
5. isfugovao sve shamotnim malterom i prebrisao sundjerom da skinem vishak.
Prochitao sam negde da treba sve to da se "zapeche" nekom vatrom medjutim info iz prve ruke je da se to ne radi jer temperatura koja je potrebna za proces iznosi negde izmedju 40-80 stepeni a vatra je pretopla za to.
Takodje poshto je redji malter ploche se lako dovode na mesto malim gumenim chekicem uz nezno kuckanje!
Nadam se da ce ovo nekom biti od pomoci!
Cigle iz peći nisu šamotne,imaju u sebi jedan dio šamota ali ga veže nešto drugo.One su magnatne,što si primjetio po težini ako je uporediš sa šamotnom koja je žute boje vidjećeš razliku,dovoljno su teške i pravilne da ih možeš samo poslagati bar sam ja tako uradio i nemam nikakvog problema jedino ako ti želiš nešto visočije da ozidaš.Možeš potražiti gotovu smjesu sa šamotnim brašnom i staklenom vodom samo se raspitaj jer postoje opcije kad se koristi smjesa sa staklenom vodom onda posle zidanja moraš potpaliti jaku vatru da se ispeče,druga solucija je ilovača ili glina,pomješana sa sirćetom i kuhinjskom soli,bez vode naravno,kad sve polijepiš onda lagana vatrica da se osuši,tako su se nekad a bogami danas oblikovala ložišta u starim pećima na drva,malter nemoj ni pokušavati mada će ispucati sve vremenom i još jedan savjet,nemoj previše stavljati materijala između cigli jer to ne pomaže ništa već suprotno.Razlika između cigli iz peći i šamotnih cigli je što se šamot brzo grije i drži temperaturu dok ove iz peći imaju drukčiji efekat,duže se zagrijavaju i duže drže temperaturu,i slobodno ti mogu reći da je njeno vrijeme zagrijavanja barem tri puta duže trajanje držanja toplote