pozdrav
planiram da uradim novo kupatilo SSM varijanta jer za majstore bas i nemam novaca
nisam totalni laik radio sam par puta upravo kupatila kao pomocnik prijatelju i bio sam na raznim mobama tako da znam osnovne pojmove
PITANJA:
1koji je postupak hidroizolacije zidova i poda ako moze ukratko da mi se objasni
2 kakve su to trake koje sluze za hidroizolaciju koje vidmi svi pominju ali nigde nisam nasao objasnjenje kako se postavljaju i kako izgledaju
eto toliko za sad hvala svima unapred
kako se postavlja hidroizolacija na zidove kupatila
prajmer je emulzija koja se koristi i pre postevljanja spanskog zida da li je to u pitanju veoma retka tecnost boje kao mleko ?
a trake su samolepjive ili ih necim moram zalepiti na uglove odnosno spojeve zidova i poda sa zidom...
Da, prajmer je takva tecnost kao sto si opisao ali povedi racuna da kupis bas prajmer koji preporucuje proizvodjac hidroizolacionog premaza.
Najpre se navuce jedan sloj premaza u sirini od 12cm i dok je on jos uvek svez, u njega se utisne ta zaptivna traka sirine 10cm.
Trake se koriste na kriticnim spojevima kao sto je spoj pod-zid, uglovi izmedju dva zida, prodori cevi, oko slivnika (znaci za sva kriticna mesta gde premaz ne moze najbolje da se navuce ili postoji bojazan da ce premaz popustiti).
U principu, trakama se zapravo radi armiranje hidroizolacionog premaza.
Kad zavrsis sa trakama, nastavljas sa premazom celu povrsinu koju si planirao.
Sutradan ili posto se prvi sloj osusio, navuces jos jedan sloj premaza preko svega.
Pogledaj ovde slikovito http://ceresit.co.rs/hidroizolacija/kucnitusevi.html
Pozdrav!
Da malo skrenem sa teme, ali u okviru iste problematike.
Naime, dimnjak mi je "debelo"procureo i to u stambenom prostoru (ona crna smrdljiva smola, verovatno delom i kao posledica onog našeg mioničkog, a i ovog kraljevačkog zemljotresa), pa se nosim mišlju da problem rešim gore pomenutom metodom - obijem malter do cigle, pa onda ispočetka uz primenu opisane metode hidroizolacije, a pre završnog sloja maltera.
Po opisu Zvukoljuba i Ceremana mi se čini da bi to moglo da pije vodu u mom slučaju, šta mislite?
Kompletno rušenje i ponovno zidanje je krajnja varijanta, jer je dimnjak dupli i ide kroz sredinu (dvojne) kuće u četiri etaže, računajući suteren i potkrovlje.
Još jednom izvinjenje zbog delimičnog off-a, ali kad se već priča o hidroizolaciji pre malterisanja ...
Mozes da probas da to uradis , ali nazalost me ces baciti pare , em ce opet to da se pjavi crnilo i smola .
Ti imas prvo problema sa narusenom statikom dimnjaka , zato je popucao , te pukotine sad prosirije toplota , a sve "zasoljava " veika kolicina sumpora i ko zna jos cega. Tako da ce premazi , malterisanja i slicne krpaze biti karatkog daha
Ako je moguce ili prezidati dimnjak ili uraditi sanaciju ubacivanjem prohromskih elemenata u odzak . Sidel i mnogi drugi imaju te cevi u ponudi
Hvala, Tenzore. Ne moram da ti opisujem koliki je ovo problem, pre svega finansijski.
Za varijante koje si naveo znam, a ova ideja mi je sinula čitajući ovu temu. Prosto nisam pametan.
Ali, da Bokiju ne ometam temu, odoh ... pa ću videti, ima već dosta rasprava na temu dimnjaka.
zahvaljujem zvukoljubu i ceremanu na preciznim odgovorima sada mi je jasna procedura i bice sve ok
imam jos jedno pitanje
na podu kupatila se nalaze stare plocice vredi li ih premazati i na njih zalepiti nove plocice ili moram da polupam stare
Bez problema se preko starih mogu postaviti nove pločice, samo se predhodno stare moraju premazati odgovarajućim prajmerom.Treba obratiti pažnju jedino na visinu poda, jer će se visina povećati za debljinu lepka i pločica.
Bez problema se preko starih mogu postaviti nove pločice, samo se predhodno stare moraju premazati odgovarajućim prajmerom.Treba obratiti pažnju jedino na visinu poda, jer će se visina povećati za debljinu lepka i pločica.
koji prajmer ide preko plocica da bih mogao da zalepim nove
CN94, a evo i jedna slika kako izgleda zid pripremljen hidoizolacionim premazom.
Malterisanje zidova privodimo kraju..ostaje mi još kupatilo da završim.
Planiram neku od "tečnih" hidroizolacija (videću dal će to biti Mapei, Sika, Dramin, Kema..) da stavim na zid oko tuš kade..
Ono što mene interesuje je da li ta hidroizolacija ide pre ili posle malterisanja.
Takođe ću stavljati hidroizolaciju i na podove u celoj kući. Pošto ide podno grejanje i keramika, da li se hidroizolacija stavlja na nultu ploču ili na košuljicu pre keramike?
Ako se radi o prizemnoj kući ...
Provo uradite kompletnu hidroizolaciju 0 ploče koja mora biti spojena sa onom ispod zidova , to je HI koja sprečava prodor kapilarne vlage u objekat.
Što se kupatila tiče tu se radi još jedna HI koja ima zadatak da spreči prodor vode/vlage iz kupatila u zidove i podove
Obratite paznju koj vrstu materijala gde ugradjujete jer nemaju svi istu namenu , recimo neki premazi na bazi kaučuka mogu biti odlični za HI kupatila , ali su gotovo neupotrebljivi u područjima za sprečavanje kapilarne vlage
Ako sam dobro razumeo.. Svuda HI pre košuljice, u kupatilo još i dodatna HI pre pločica.
U kupatilo HI na zidove, prepostavljam takođe pre pločica..odnosno posle malterisanja? Koje premaze preporučujete (za pod i za kupatilo pod i zid)?
Sada sam totalno zbunjen. Jedni mi kažu da ispod košuljice (podnog) stavljam bitulit i kondor V4, drugi kažu nemoj kondor, to je prevaziđeno i skupo stavljaj neki od tečnih premaza. Pa opet, nude mi Mapelastic, pa Draminov Izolit Flex aquastop pa Siku..sve su različite cene. Hteo sam u početku kondor, ali cenovno mi izađe najskuplje ta varijanta (sa V4 jer kažu da V3 ne vredi ni pokušavati)..posle sam se navukao na Mapelastic a sada mi Dramin izgleda nekako najpovoljnije i najozbiljnije. Šta preporučijete?
S obzirom da su mi u kupatilu dva zida uradjena tj prekrivena rigipsom(lepljen na ciglu-znam da ne valja ali nisam mogao na konstrukciju zato sto bi mi oduzelo velicinu kupatila, a i s jedne strane sam prinudjen zbog postavljenog hidrofora) poceo sam da razmisljam o hidroizolaciji.
Na internetu sam video da u Americi, Nemackoj i ostalim razvijenim zemljama ugradjuje se rigips na bazi cementa i ja sam njega uspeo da pronadjem kod nas. Medjutim njegova cena je bila 70e po tabli te mi je to bilo prebise pa stavih zelene vlagootporne table.
E sad glavna stvar-hidroizolacija. Dakle, isto tako sam video da se u tim zemljama postabljaju neke "ditre" pogledajte na netu kako izgleda" i jos neke dodatne ploce preko tog rigipsa na bazi cementa dakle vodootpornog.
Pa se ja sad pitam da li je zaista dovoljno samo hidroizolovati sikom, prelepiti plocice i fugovati vodoodbojnim fug masama(namenjenim za bazene)??
Koliko je meni poznato dovoljno je ugraditi plocice i koristiti vodonepropustvu fug masu. Poznajem brdo primera gde su citava kupatila ovako uradjena i nikakvih problema sa vlagom nema. Nikakva sika i ostala hemija nije upotrebljavana, dakle samo plocice i vodonepropustna fug masa.
Samo da napomenem ne samo kupatila vec i zidane tus kabine, dve/tri strane zid sa plocicama, na pod takodje i nema problema sa vlagom. Ovo podrazumeva da se plocice postave profesionalno.
Ni meni nije jasno zašto se projektanti bakću s tim , a ove firme se ubiše reklamirajući proizvode za hidroizolaciju, kad je dovoljna pločica i vovodbojna fug masa...A i ovi hidroizolateri treba konačno da idu u penziju....
Ja rekoh ono sto znam i videh na mnogo mesta. A ko hoce hemiju nemam nista protiv, nemam iskustva sa tom hemijom pa ne mogu da komentarisem.
Sto se tice sarkazma, i ja mogu da kazem ni meni nije jasno svi ovi sto piju kokakolu i ubise se reklamirajuci je i bakcu se s tim a dovoljno je da popiju casu obicne vode.
Postavlja se osnovno pitanje a to je sledeće . Ko može da zna šta dešava ispod keramike kad procuri . Jer kad se sazna obično je dockan . Kad se desi u kupatilima na višim spratovima onda je situcaija i relativno bezazlena , jer se curenje otkrije u roku od par sati/dana , i eto komšije od ispod . Kod prizemnih objekata je situacija mnogo gora , jer voda prodre ispod keramike pa onda ode ispod košuljice pa se raširi po većem delu objekta , ili prodra i ispod "nulte " ploče pa počne da ispira materijal ispod kupatila , pa onda krenu da se rastavljaju spojevi kanalizacionih cevi , a to je već put u ozbiljne gradjevinske zahvate , Zato hidroizolujte kupatila . Preporuka je da se koriste 2 K polimercementne mase uz upotrebu zaptivnih traka .
Ja sam kazo šta sam imo .
A retko će neko da fuguje kupatlio sa epoksidnim fug masama
U konkretnom slučaju , na postojeće GK ploče premazati nekom namenskom podlogom , zatim u dve ruke premazti 2 K smesom i koristiti zaptivne trake
Koliko je meni poznato dovoljno je ugraditi plocice i koristiti vodonepropustvu fug masu. Poznajem brdo primera gde su citava kupatila ovako uradjena i nikakvih problema sa vlagom nema.
Sto se tice sarkazma, i ja mogu da kazem ni meni nije jasno svi ovi sto piju kokakolu i ubise se reklamirajuci je i bakcu se s tim a dovoljno je da popiju casu obicne vode.
Проблеми се појављују доста касније у оба случаја а онда је касно да "се бабо чешка по глави".
На крају крајева ко гарантује да су сви спојеви (фугне) урађене без грешке и да је слој лепка идеално нанешен на целу површину плочице и на крају оно најважније лепак је на цементној бази што значи да није водонепопусан. Иначе, још нисам видео да неко испитује спојеве у купатилу рентгеном, као што се то ради у бродоградњи код специјалних врста танкера који превозе ТНГ у течном стању на минус 163 целзијусових степени.
Хидроизолација није неки скуп поступак, а пуно значи, нарочито су битне напомене што је Тензор навео.
Po ovome sto sada pricate ispada da vasa kupatila plivaju u vodi da su to zapravo bazeni sa hiljade litara i da ce u slucaju da fugna strada poteci stotine litara vode. kada se plocice profesionalno ugrade, fugne nema sta da cure.
Ko garantue da su svi spojevi fugne ispravni? Mogu i ja da pitam ko garantuje da su srafovi na vasem tocku od auta ispravno zavrnuti? Ko garantuje da je beton koji ste ugradili u temelje propisanih svojstava? Sta bi bilo kad bi bilo?
Evo vec 4 godine zivim u stanu gde je zidana tus kada, keramika i fugne bez ikakve hidroizolacije, stan na spratu. I ne redan nes 4 stana sa istim kadama i problema nema. A vi ako cete zvati majstora paju da vam postavlja keramiku, koji bas i ne zna svoj posao, tj jedno prica a drugo radi, itekako imate razloga za brigu. Uostalom to vazi za bilo sta sto se radi na kuci.
I samo da se nadovezem, nema bolje hidroizolacije od keramike, ako ste u tom postupku omanuli, pitane je da li ce vam dodatna hidroizolacija ispod pomoci, jer kapilarne sile su cudo.
A retko će neko da fuguje kupatlio sa epoksidnim fug masama
Zasto ne?
Нагледао сам се цурења по купатилима и то не у оквиру једноцифреног броја, таква цурења су често видљива и на спољним зидовима фасада. Е сад да ли је сва та купатила радио Паја или неко друго не бих улазио у те анализе. Шта ћете ви радити у свом купатилу је ваш проблем и ваша одлука, али то није разлог за тврдње које заступате, јер не стоје.
Ево доказа и то је недалеко од места где живим, али таквих случајева има доста.
Нагледао сам се цурења по купатилима и то не у оквиру једноцифреног броја, таква цурења су често видљива и на спољним зидовима фасада. Е сад да ли је сва та купатила радио Паја или неко друго не бих улазио у те анализе. Шта ћете ви радити у свом купатилу је ваш проблем и ваша одлука, али то није разлог за тврдње које заступате, јер не стоје.
Ево доказа и то је недалеко од места где живим, али таквих случајева има доста.
Ovo je dokaz za sta? Da neko ima problem sa vlagom u kupatilu?
Imam i ja takvih dokaza koliko hocete?
Koje tvrdnje ne stoje, da je keramika odlican hidroizolator?
Je l vase keramicko posudje propusta vodu pa koristite hidroizolovano drveno il sta god?
Naravno da je vrlo bitno ko je i kako radio pa upravo je u tome sustima stvari. A ako nije ti onda idi kod vracare da te leci, a ne kod skolovanog doktora.
Tom istom majstor paji da das i hidroizolaciju da ti radi nece biti garantovano da neces imati problema sa vlagom
Немам намеру да се упуштам у јалове дискусије, очигледно сте верзирани за керамичарске радове и опремање купатила. Уосталом ова расправа излази из теме, јер било је питање како поставити хидроизолацију.
Pa ja upravo to i rekoh, dati profesionalcu da ugradi keramicke plocice uz upotrebu vodonepropustne fug mase. Moze i na epoksidnoj bazi naravno.
Samo da napomenem da najveci problem sa kupatilima koje videh je zapravo kondenzacija. Mnogi ljudi zimi ili u hladnijim danima ne greju kupatila, za razliku od ostalih prostorija i upravo zbog toga, zbog stvaranja hladnih mostova, dolazi do kondenzacije tj pojave vlage svuda oko kupatila. npr i ako je vase kupatilo zimi hladno, a komsija ispod greje, njemu ce se stvarati kondenz na plafonu i to nema veze sa hidroizolacojom vecx sa termoizolacijom, a opet posledica toga je pojava vlage.
" Hladan most " se ne stvara on je deo propusta nastao u projektovanju /izvodjenju radova .Kolokvijalni naziv za hladan most se nejčešće odnosi na betonske delove konstrukcije obejkta koji su nepropisno ugradjeni . Zbog različitih termičkih koeficijenata zagrejanost "hladnih mostova ! je uvek manja od ostatka zida i i popravilu tu dolazi do kondezacije grejao se prostor ili ne . U kupatilima je najizraženije zbog uvek povećanog zasićena vazduha vlagom Keramičke pločice svakako ne spadaju u hidroizolacione materijale , sinter keramika tj vodoneupojna još i kako tako a tzv zidna ili vodoupojna nikako , jer se proizvodi od" pečene zemlje " i vrlo je vodoupojna , čak se i na višim temperaturama natapa vodom pre ugradnje . Kad ste već spomenuli profesionalce svakako je da Vam iole dobar majstor neće raditi keramiku a da ne uradi hidroizolaciju ili neko pre njega . O nepotrebnosti izvodjenja HI kod kupatila gradjenih od izuzetno hidrofilnih materijala je suvišno i trošiti reči .
Ako biste razbili jedan keramički tanjir i jednu zidnu i podnu pločicu videli bi da se radi o različitim materijalima , a kod zidnih pločica bi lako uočili da se kod nje jasno vidi razlika izmedju površine pločice tj lica i naličja tj da ne kod nje samo glazura relativno otporna na vodu .
O kondezaciji se uči u fizici za 7 razred osnovne škole , tako da bih Vam preporučio da obnovite to znanje .
Što se tiče vašeg kupatila , pre ili kasnije ćete imati problem i vi i komšije i to nije pitanje da li će se desiti već kad će se desiti .
JA stvarno ne znam o cemu mi ovde pricamo kada vi govorite kako keramicke plocice upijaju vodu.
To bi onda znacilo da svi bazeni obozeni keramickim plocicama propustaju vodu
Kada naucite razliku izmedju suplje i pune cigle mozemo nastaviti razgovor.
Ja koristim tečne hidroizolacione premaze.Postoje već gotove smeše koje se nanose četkom u dva do tri puta, ili u praškastom obliku koje se razredjuju vodom na potrebnu gustinu i takodje se nanose četkom.Predhodno zidove i pod treba temeljno očistiti i premazati prajmerom.Nakon toga se nanosi hidroizolacioni premaz i u uglove, spoj poda i zida i spojevi izmedju zidova se zaštite trakama koje se utiskuju u prvi premaz.Preko toga se nanose još dva premaza ili jedan.Traka ima različitih ali je suština u tome da se obezbedi vodonepropusan spoj izmedju površina koje se štite, jer te trake imaju elastična, dilataciona svojstva.Trake su širine 10-tak cm i isporučuju se u rolni, a takodje postoje oblikovane trake za zaštitu uglova i prodora.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..