Molio bih nekog da mi pomogne ako zna,
Ponekad mi samo pod određenim uslovima, koje ja ne znam, procuri kiša u sobu na sastavu 2 kosine.
Ponekad sa jedne ponekad sa druge strane a ponekad sa obe, ne jako ali malo mi navlaži zid u sobi u donjim uglovima na sastavu.
Prepostavljam da curi na sastavu kosina na limu što ih razdvaja.
Da li lim ne može nekad da izdrži količinu vode ili kad kiša pada pod nekim određenim uglom, ne znam, ali sam lim i crep više puta pregledavao i sve je u redu.
Jedino mi pada na pamet da uzmem i zalijem frakcijom ili malterom ceo lim gde se sastaju kosine.
Ne znam da li je to dobra ideja ili možda postoji bolje rešenje.
Molio bih nekog stručnijeg da da neki predlog.
Prokisnjava potkrovlje
Da, to sam već sve u radio i ispravio greške više puta, pošto prokišnjava samo ponekad znači da u principu sve to dobro funkcioniše ako su uslovi relativno mirni, nekad i kada je pravi pljusak ali bez vetra, ne prokišnjava.
To tako stoji 10 godina i sad mi je došlo da probam da rešim to.
Pomislio sam da taj lim nekako zatvorim ali ne znam da li je to dobra ideja, malter mi je malo teža varijanta pa sam možda pomislio da nema neka smesa poput gume ili sl koja bi mogla začepiti taj lim.
Ne sme da propusta ni pod kojom kišom. Malter u uvalu ne ide, nikako!
Ako i dalje misliš da je dobro a i dalje prokišnjava onda tvoje mišljenje nije u redu.
Ostalo sve na terenu. Pričom neće da se popravi.
Za početak uvale za tu vrstu crepa se rade malo drugačije ,drugi problem je ukrajanje crepa ,a kolko vidim ni sam crep nije složen kako treba . Vama kad se slije veća količina vode sa badze ,preskoči falc na limu na drugom delu krova i podlije . E sad da sve to uradite kako treba ,treba vam dobar krovni limar i jedno 50 kom crepova . Sami tu ne možete ništa da uradite ,osim ako nemate apipong i dobro poznavanje geometrije
Tako sam i predpostavljao, znači trebao bi lim ponovo da uradim malo drugačije.
Crep jeste malo nezgodan, jer kada se malo suzi ostane visok pa se lako podlije voda.
Ja sam mislio da ih malo produžim tj. da pomerim jedan red ili dva prema gore, da prekriju više lima, ako je to izvodljivo.
Za čega mislite da će mi trebati 50 komada crepa i šta je to apipong?
Апипонг је машина за савијање грађевинског лима, обично од два - два ипо метра, а има и краћих, од један метар.
I crepovi koji su pogrešno/loše isečenei da se zamene. Zvukoljub i Tenzor su bili dosta blaži u pisanju od mene ali ne znači da su drugačije i mislili,
A ako ćemo baš po propisu onda ili da uvala 'siđe' ispod ravni krovnih letvi (što je najbolje rešenje, koje kod nas se vrlo malo primenjuje) ili da se prilikom pokrivanja zacesaju i ravnaju crepovi sa donje strane kako bi mogli da budu priljubljeni uz lim.
Jasno je da svi pokušavamo da uštedimo ali za deset godina prokišnjavanja šteta je neuporedivo veća od posla koji realno traje jedan dan,
Obzirom na dosadašnju priču mislim da ovo nije posao za SSM.
Upravo sam zvao limara da dođe da vidi.
Ovo da se začešaju crepovi od dole je dobra ideja, nisam o tome razmišljao,
a ovo da uvale siđu ispod ravni letava nisam baš najbolje razumeo, mada ja uvek volim rešenja koja su po "prpisu".
Mislim da je posle 10 godina došlo vreme da rešim problem.
Evi radimo brzo i expeditivno,
bili majstori, dali dijagnozu, falc na limu je nizak i preliva unutra voda,
njihovo rešenje, novi lim koji će da bude niži od letava, da bude lim u obliku nekog kanala,
mislim da je tako nešto Astrea predlagao, i sad sam razumeo na šta je mislio.
Zahvaljujem svima na pomoći.
Slikaj svaku fazu rada, majstorima reci da ti treba za Sud a u stvari ti treba da nama pokažeš kako je izvedeno. Crepovima da se sa donje strane odseku tzv. kljunovi kojima se kače za letve a posle da se izbuše i vezuju vijcima ili žicom za letvu.
Pozdrav i čekamo javljanje ...
Rekao sam majstorima za odsecanje kljunova i oni su se složili sa mnom, mada su rekli da baš nema potrebe ako se lim dobro uradi,
nisam baš siguran ovo za bušenje crepova da li je potrebno, videću kako urade lim i kako crepovi budu nalegali na novi lim.
Slikaću sve, ako budem kući kada majstori dođu, rekli su čim bude dobra prognoza dolaze, a ja ću se truditi da budem kući kad se oni najave, jer znate kakvi su majstori........
Ovako na daljinu sledeće:
1. Osloboditi u potpunosti lim kojim je opšivena uvala.
2. Proveriti da li je ispravno napravljen (povijene uzdužne stranice sa falcom od minimum 10 mm, širina svake strane minimum 350 mm) i ispravno ugrađen (ako je iz više komada da li su preklopi napravljeni kako treba i u dovoljnoj meri, kako je pričvršćen, da nije slučajno ekserom probušena stranica lima pri montaži-pričvršćivanje se radi isključivo limenim trakama ili spoecijalnim elementima za pričvršćenje- mada iskreno to i danas retko ko koristi zbog cenea može i eventualno povijaqnjem dužih eksera, da se nisu limovi jednostavno spustili niže jer nisu dobro pričvršćeni).
Malterisanje uvale nikako ne činiti!
Lim ne razdvaja dve kose ravni krova već ih spaja.
Da je sve u redu ne bi prokišnjavalo. To znači da pregled nije bio dobar.
Sve ostalo ostaje na terenu. Nikako ne raditi u periodu maj-juni jer su tada na našim prostorima najveće količine padavina.
Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari