imam problem sa lampionom u dvorištu - nekada se uključi normalno, nekada tek posle dužeg vremena (pola sata ili više sati) a nekada se ne uključi uopšte.
pošto je napon mreže povremeno slabiji (vikendica na selu), merio sam napon u više navrata ali i pri 220V neće da radi.
prigušnica je stara preko 30 godina a živina sijalica, 250W, je znatno novija
ima li neko savet da li je do sijalice, prigušnice ili napona mreže
da li mogu da stavim natrijumovu sijalicu umesto živine i kako
živina sijalica - probem sa uključivanjem
najjača LED sijalica koju sam našao na netu je 60W i ima oko 6500 lumena dok živina od 250W ima oko 12000 im
natrijumova od 150W ima preko 17000 lm
Pa stavi reflektor od 100w i imaces 13000 lumena, a potrosnju struje 2. 5x manju. imas i jace reflektore, ne mislim na sijalice koje se ubacuju na standardna frla, vec komplet reflektor. Reflektor kosta koliko i jedna zivina sijalica i ima ih na kp na stotine modela i varijanti. Meni su se najbolje pokazali oni kako ih zovu keramicki, sa vise zasebnih dioda i bijelom kao keramickom pozadinom. COB su dobri, ali za nijansu slabije svjetlo daju, i krace traju, jer je svo grijanje na jednom mjestu. Kod mene reflektori od 20 i 30w traju godinama, a rade na fotosenzor po cijelu noc.
Jednostavno danas je doba LED tehnologije, mnogo manja potrosnja uz isto osvjetljenje. Ranije sam imao metalhalogeni reflektor od 150w, koji je osvjetljavao dvoriste ispred kuce, danas 3 reflektora osvjetljavaju cijelo dvoriste, i imam potrosnju od 70w, upola manje nego sa MH.
najjača LED sijalica koju sam našao na netu je 60W i ima oko 6500 lumena dok živina od 250W ima oko 12000 im
natrijumova od 150W ima preko 17000 lm
Neke brojke ovde su malo zbunjijuće.
Standardne živine sijalice generišu 40-50 lumena po vatu snage, vrlo retki primerci idu do oko 60. Što se tiče natrijumskih one su efikasnije i u zavisnosti da li je gas unutra pod visokim (HPS) ili niskim (LPS) pritisko razlikuje se efikasnost. Kod HPS je negde od 50-130 lumena po vatu dok su LPS bolje i idu od 120 pa do blizu 200 lumena po vatu što je negde i maksimum od današnjih izvora svetla. LED lampe uglavnom generišu 80 do 120 lumena po vatu i teoretski maksimum im je oko 300 ali takvih još nema nigde.
Glavne ratlike su cene i životni vek. Iako je kod živinih i natrijumskih inicijalni trošak nešto niži od LED za isti svetlosni efekat, relike u životnom veku idu u korist LED koje traju dva pa i više puta duže od obe ove pomenute vrste.
Što se tiče same zamene sijalice natrijumskom umesto živinom to u principu ne može bez zamene i prigušnice jer se pale na nešto različit način i svaka mora da ima prigušnicu prilagođenu snazi sijalice, a nekima treba i starter.
Druze, za te pare koje bio dao za novu sijalicu, stavi reflektor od 50-100w LED i imaces isto svjetlo i mnogo manje problema.