Pozdrav svima.
Zanima me kada se ugrađuju automatski osigurači tipa "B", a kada tipa "C"?
Pozdrav svima.
Zanima me kada se ugrađuju automatski osigurači tipa "B", a kada tipa "C"?
Hoću da izvučem jednu utičnicu na spoljni zid kuće, za raznorazne namene: električni alat, mešalica za beton, usisivač itd.
Da li tu onda treba da ide tip "c"?
Stavi tromi osigurac, znaci "C".
Previše analize dovodi do paralize
Oznake B i C nemaju mnogo veze sa brzinom iskakanja nekvalitetnih osigurača (grand, makel i sl.) već oni iskaču kako koji hoće. Uzgred, primetio sam i da ni naznačena struja nema mnogo veze - kod mog prijatelja grand 10A napaja monofazni šporet i nikad ne iskače. Inače, C bi trebalo postavljati kao glavne osigurače sa ceo stan a B za pojedinačna strujna kola da se ne bi dešavalo da zbog kratkog spoja u npr. lampi stan ostane bez jedne faze. Vrsta i snaga potrošača nije bitna, jedino struja osigurača dodatnog kola mora biti manja od struje glavnog.
Kratak spoj uzrokuje trenutno reagovanje a.o. i nema veze sa karakteristikom. B i C se razlikuju u vremenu podnošenja trajnog opterećenja nazivne struje, tj. da li će u drugom ili u trećem satu izbaciti osigurač od 16A kad kroz njega teče struja od 16A.
Za oppte potrošače u kojima postoje i motori - stavi C16 i nema brige ako je u glavnoj tabli veći od 16A. Ako je manji ili jednak 16A - nadaj se da neće doći na granično opterećenje. I obavezno samo kvalitet - Moeller, Schneider, Hager, ABB, Siemens.
Automatski osigurach ili automatski limitator.
"B" izvedba kao sto je vec receno uglavnom se koristi za razvodne table u stanovima ili spratne table. "C" izvedba osiguraca je ustvari automatski limitator i prema tehnickim preporukama ED Beograd obavezna je njihova ugradnja u GRO (glavne razvodne ormane) odgovarajuceg kvaliteta po datoj specifikaciji...Prema tome za tvoju spoljnu utichnicu postavi automatski osigurach (B) odgovarajuce snage za navedene potrebe...
Neke stvari mi nisu jasne oko oznaka na osiguracima a na netu ne nalazim nista korisno... :?
Sta znaci oznaka kA? Ima li neke veze sa brzinom osiguraca?
Dodao bih jos 10-15 osiguraca u razvodnu tablu, a posto su ostali osiguraci neki levi koji i ne izbacuju kad treba, zamenicu ih sve.
Razmisljao sam da "B" stavim za klasicne potrosace, a "C" kao glavne za spratove i za neke jace motore, jedino mi ovo "ka" pravi problem, mogu da biram izmedju 4,5ka, 6ka, i 10ka?
Inace odlucio sam se za General Electric jer imam dobra iskustva sa njima i cena je ok.
Hvala unapred, pozdrav! :bye2
Oznaka kA je skraćenica za mernu jedinicu kilo Amper. Daje nam podatak za koliku struju kratkog spoja je automatski osigurač predviđen Tako osigurač sa oznakom 4,5 kA podnosi struju kratkog spoja od 4500 A ili 4.5 kA. Do ovog podatka proizvođač je došao testirajući same osigurače u laboratorijskim uslovima. Šta znači struja kratkog spoja. Računski ona se dobija kada se podeli fazni napon u domaćinstvu Uf=230V sa sumom svih otpora od izvorišta do mesta kvara tj. kratkog spoja. Što je razvodna tabla bliža transformatorskoj stanici kablovi koji je napajaju su kraći i ova otprnost je manaj pa je samim tim i struja kratkog spoja veća te nam treba osigurač sa više kA. U praksi postoje uređaji koji mere kolika je struja kratkog spoja u pojedinim utičnicama ili na sabirnicama ormana. Bez aparata ili proračuna 6 kA za veću udaljenost od trafoa do 100m, 10kA za manju. Šta bi se desilo ukoliko bi se stavi osigurač sa manje kA od predviđenih? U slučaju kratkog spoja verovatno ne bi termički izdržao i došlo bi do značajnijeg termičkog oštećenja osigurača, ali osigurač bi ipak reagovao.
Hvala puno, znaci mogu da idem sa 6kA, udaljen sam od trafoa oko 150m...
Smeju li se ovi osiguraci postaviti u stanu ?
Vec sam kupio , zamena nije moguca pa me zanima da li je tako nesto opasno?( cuo sam da su B bolji za stan )
Ne bih da se izlazem ponovo trosku , ali ako bas mora onda . . .
Osiguraci su SCHNEIDER C ( 10,16 i 25 A )
hvala i pozZz . . .
. . . ono sto znas da nacrtas , znas i da napravis . . .
Oznake B i C predstavljaju konstante osigurača. (B=5;C=10), što znaći da će osigurač tipa B10A prekinuti struju kratkog spoja(struju kvara) za vrijeme od 0,4s tek kada ona bude 5 puta veća od nazivne struje osigurača tj. kada bude 5*10=50A. Kod istog osigurača tipa C tj. C10A, osigurač će djelovati na struju kratkog spoja(struju kvara) tek kada ona bude 10 puta veća od nazivne tj. 10*10=100A.
Oba osigurača su pouzdana, kako vidimo osigurač tipa B reaguje kod manje struje kvara, pa se zbog toga i zove brzi. Kod motrora struja pokretanja zna biti od 6 do 8 puta veća od nazivne, koja može da bude veća od struje izbacivanja osigurača , pa se za iste koriste sporiji osigurači tj. tipa C a za ostale potrošače mogu ići osig.tipa B.
pz
Zanima me sta znaci oznaka koja stoji ispod podatka o struji kratkog spoja koji osigurac moze da podnese.Ako na osiguracu recimo stoji 6000 A a ispod toga stoji broj 3.Citao sam negde da to znaci klasa limitacije,a sta je to tacno?
B varijanta osiguraca obicno ide za domacinstva, a C kad su motori ili grejaci ili neki ozbiljni potrosaci u pitanju. Inace, B osiguraci su osetljiviji (brze reaguju) od C- tromih osiguraca.
Previše analize dovodi do paralize