Solarno napajanje mini-meteoroloske stanice

9 poruka / 0 new
Poslednja poruka
Jovnik
Jovnik's picture
Offline
Registrovan dana: 15/03/2008
Poruke:

Pozdrav svima !

Imam mini-meteorolosku stanicu (mjeri temperaturu, brzinu vjetra i kolicinu padavina) u koju idu dvije litijumske AA baterije od 1,5V. Problem je sto se baterije jako brzo prazne, ne znam u cemu je fora, mozda je sama konstrukcija stanice u pitanju, a mozda ima i nesto drugo. Bilo kako bilo, baterije, koje su veoma skupe, traju svega od 2 dana do maksimum mjesec dana. Elem, mislio sam da kao dodatno napajanje spojim dvije solarne celije od onih svjetala koja se stavljaju ispred kuce. Pitanje je kako to da spojim... Vidim da je plus (+) jedne baterije u stanici spojen sa minusom (-) druge. Da li da to isto napravim sa solarnim celijama, tj. + jedne da spojim sa - druge i onda da ga odvedem na pol u stanici (i isto sa druge strane, ali, naravno, u suprotnom pravcu) ili da spojim + sa + i - sa - i onda to da odvedem na stanicu na suprotne polove? Ili da jednostavno bateriju sa jedne solarne celije direktno spojim polove na jednu batriju u stanici? Umjesto litijumskih stavio bih baterije za visestruko punjenje, ali sta ce se onda desavati pri padu napona? Koliko je pametna ideja da u solarnim celijama ostavim njihove baterije koje se mogu dopunjavati, a u samoj stanici da i dalje drzim litijumske koje ce onda solarne celije samo pripomagati da se sporije prazne i duze traju?

Hvala svima na bilo kakvoj dobronamjernoj pomoci!!!

:bye2

Vukoje.B
Vukoje.B's picture
Offline
Moderator
Registrovan dana: 13/11/2009
Poruke:

Čini mi se da su te dve Li baterije jednostavno previše slabe, tj imaju mali kapacitet izražen u Ah (amper-času) ili mAh (miliamper-času) koji piše na svakoj akumulatorskoj bateriji. Taj kapacitet podeli sa jačinom struje koju "vuče" stanica (meri se ampermetrom) i dobićeš vreme (u satima) koliko će baterija trajati.

Drugo, pre nego što kupiš te solarne ćelije, proveri da li one mogu da proizvedu dovoljno energije koja je potrebna, jer su one koliko znam pravljene za jako male potrošače koji daju jedva nešto malo luminiscentne svetlosti.

Možda bi ipak najpovoljnije rešenje bio neki auto-akumulator manjeg kapaciteta, kome se napon može jednostavnim elektronskim sklopom oboriti na potrebnih 3V, pa si rešio problem. Moraš ga samo dobro zaštititi od atmosferskih uticaja ako je stanica udaljena od kuće.

Ništa ne ostavljam nezavrš

MarkoEnter
MarkoEnter's picture
Offline
Registrovan dana: 05/03/2009
Poruke:

Aku su dve baterije i tako spojene onda je to 3V , uzmi neki adapter od 3 V i spoji i to ti je trajno resenje Smile

pozdrav
Marko

Jovnik
Jovnik's picture
Offline
Registrovan dana: 15/03/2008
Poruke:

Hvala momci na brzim odgovorima!

Razmisljao sam o adapteru, ali stanica se nalazi udaljena od kuce (na krovu ostave za alat) i necu sad da provlacim kablove samo za to. Cak i da mogu to da napravim, vjerovatno ne bih jer u pitanju je vise izazov: palo mi je na pamet da napravim to solarno napajanje i probacu da ga napravim pa kako god ispalo. Uostalom, to solarno napajanje nece davati kompletnu struju jer baterije i dalje ostaju tu gdje su i bile, solarne celije ce biti samo "backup", dopunjac (pripomagac) i ne vidim zasto ne bi moglo da funkcionise?! Ja to vidim slicno kao kad ti neko pomogne da guras auto, lakse ti je nego kad ga guras sam...

Vukoje, te solarne celije vec imam i sinoc sam provjerio multimetrom, daju vise od 1V struje, znaci ferceraju. Ono sto pises da su te dvije Li baterije preslabe za citavu stanicu mi ima logike te sam zato i odlucio da pridodam te dvije solarne celije jer mi izgleda da je stanica slabo konstruisana, da vuce previse struje, a nisu joj dali dovoljno napajanja. Cak mislim da bi i jedna solarna celija bila dovoljna jer vec u sebi ima dvije baterije, ali cu ici sa dvije celije (ima ih 4 ukupno), jednu na svaku stranu krova jer mislim da ce na taj nacin baterije da se pune bez obzira na poziciju sunca.

Hvala jos jednom i ako neko ima jos sta da doda, osjecajte se slobodnim!

MarkoEnter
MarkoEnter's picture
Offline
Registrovan dana: 05/03/2009
Poruke:

Pa uzmes telefonski kabal i cas izvuces tu nije u pitanju velika struja Smile
Ja tako napajam Ap uredjaj koji je nakrovu postavljem na sipku od 3 m , napon je 12V dc a struja oko 500 mA i to ide kroz UTP zice
pozdrav
Marko

Vukoje.B
Vukoje.B's picture
Offline
Moderator
Registrovan dana: 13/11/2009
Poruke:

Strujni krug ne možeš da porediš sa guranjem auta, već pre sa spojenim sudovima. Ako spojiš dve posude različito napunjene, ona sa manje tečnosti će je povući iz one sa više u težnji da se izjednače.

U prevodu, ako (paralelno) spojiš slabiji izvor napajanja na jači, onaj slabiji će početi da se ponaša kao potrošač! :tup
Ako si već zapeo da upotrebiš te solarne ćelije, a kažeš da daju po 1V, moraš vezati tri takve na red (+ na - i tako redom), da bi dobio ukupno 3V.
E sad se vraćamo na glavno pitanje, a to je da li tako spojene ćelije imaju potreban energetski kapacitet potreban za tvoju stanicu. Iskreno, sumnjam. :nono

Uostalom, probaj pa nam javi. Onaj predlog sa akumulatorom mi se ipak čini najoptimalnijim. :bye2

Ništa ne ostavljam nezavrš

Jovnik
Jovnik's picture
Offline
Registrovan dana: 15/03/2008
Poruke:

Hvala momci!!!

MarkoEnter
MarkoEnter's picture
Offline
Registrovan dana: 05/03/2009
Poruke:

Nije tu samo napon bitan, bitno je dali moze dati tu struju koju trosi ta stanica

pozdrav

bjdarko
bjdarko's picture
Offline
Registrovan dana: 18/12/2010
Poruke:

Kada su u pitanju akumulatori probaj sa gel akumulatorima! Inače akumulatori za autoindustriju nekako brže stradaju.