E hvala ti na odgovoru...završio sam sve rabote, al vidjeh jedan propust od radnika elektre :tup , tj nije baš neki propust al evo pa vi prosudite, dakle dovod je 4*35mm2 i uz njega ide pocinčana traka 30*4mm2, u GRO gdje se nula i zaštitni vod trebao brikati NIJE BRIKANO(nisam ja radio bio tada u Švicerskoj) , dakle N I PE vod su jedino spojeni na stubu odakle vod polazi (podzemni je dovod napominjem) , e sad gledano nije to tako ni loše...jer ni u kojem slučaju ne može doći napon na kućište trošila(usljed recimo ispad nule), pošto mi je to susjed ja sam mu rekao da to može tako ostati te da bi svako pola godine trebalo FID sklopke testirati na onom test dugmetu, a ja ću mu svako jednom godišnje sa onim banetovim spojom (ampermetar-dimer-sijalica) testirati da li FID sklopka zadovoljava, jer u teoriji ako je otpor uzemljenja dobar( u ovom slučaju traka 30*4mm2 u dužini ode 120M u zemlji) onda će i FID sklopka raditi uredno, a ako se nedaj bože otpoji negdje od GRO-a do spoja PF-a i trake onda bi otpor bio beskonačan i FID ne bi radio, (zato je brikanje u GRO-u dobra stvar, tada bi nula bila okidač FID-a)...al po meni i ovako će raditi uredno...mišljenja?
Uzemljenja i gromobrani
Dobicu rogove vise od vasih ideja i problema . :tup :tup :tup :hh
Kao prvo madmax ono sto si slikao je vezano kako treba i to je TT sistem , koji je obavezan za objekte za stanovanje u federaciji .
Pored ovog sistema postoje jos i TN-C , TN-S ,TN-C-S , TT i IT .
Stari nazivi su TN ili ti "NULOVANJE "
TT ili ti "ZASTITNO UZEMLJENJE "
IT ili ti "NADZOR INSTALACIJE "
Dakle evo tenzor je otključao temu (Hvala mu) pa da rezimiram...po meni je ovo što si nacrtao ispravno(mislim na briknu), dakle TN CS sistem je u pitanju i trebalo bi obavezno brikovati..ali napravi ovako pozovi nekoga iz ED da ti pojasni zašto je napravljeno tako kako je napravljeno i kad (a moraju ) priznaju da su pogriješili oni će ti staviti briknu i opet sve zaplombirati...mislim da je tako najbolje pozzz
Ivane
Jasta je tako najbolje da dodju ovi iz ED
.pa bi usljed recimo korozije i hrđanja ovog spoja trake i PF-a koji sad funkcionira besprijekorno
jednog dana vlasnik kuće mogao ostati bez ikakve zaštite
Kad bi spojevi u GRO "zardjali", izbio bi požar i ne bi bilo potrobe za "dodatnom" zaštitom.
Moja poanta je da čovjek nema dodatno odrađeno uzemljenje izuzev trake koja ide uz dovodni kabel, ta traka nije uzemljivač i ona se MORA spojiti sa nulom u funkciji uzemljivanja nulu i u ulazu u objekat, kuću ili šta več..kad imamo zaseban uzemljivač , nevezano za bilo šta drugo onda njega ne vežemo ni zašto drugo..ali kad , a to je ovdje slučaj, čovjek nema zaseban uzemljivač (ima samo gromobrane, al to se ne veže skupa) onda se u GRO-u ,KPMO-u TEP-u ili kako ga ko zove brikuju traka koja ide uz kabel dovodni i nula..i točka..nema druge..tada je to TN CS sistem...nema ljudi TT sistema ako nema zasebnog uzemljivača...pa to su osnove nemojte bundat čovjeka, a ti madmax zovi ove iz ED nek ti to razopute da se ne misliš oko toga....
Ej evo upravo otišli ovi što su iz ED radili ovaj spoj...bože sačuvaj koji su to fuš majstori...kao kažu "paaaa može brikna, amože i bez nje"..pa kažem ja njima da nemam zaseban uzemljivač (oni gledaju u čudu) pa kažu e onda bi valjalo brikovat...kaoo navodno ne treba atest od nadležnih ustavova pošto je privatna obiteljska kuća....jao ti ga majke pa ovi su veći šalabajzeri i od mene :hh ...sve u svemu kažu oni da zaseban uzemljivač ne mora bit kao bitno je da su sve mase povezane zajedno u GRO-u sa ovom dovodnom trakom i nulom..(kao ne bi škodio zaseban uzemljivač al nije obavezan kod TN CS sistema ??? ) navodno (opet navodno) po njima je zaštita preko PEN vodiča, a on se dodatno uzemljuje preko ove trake koja ide uz dovodni kabel i to je to...brikovali su tačno tamo gdje sam ja stavio i još na onim desno rednim stezaljkama...(kažu od viška glava ne boli)...i eto to je to..
Mali savet za one kojima je potrebna usluga majstora ED...U svakoj situaciji izbegavajte da vam njihovi mastori rade bilo kakve poslove odrzavanja el. instalacija.Pozovite ovlashceni servis koji ce ED podneti svu potrebnu dokumentaciju za obavljene radove.Svakako ce distributer doci da izvrshi pregled i plombiranje.Tada nemaju skrupula i jako su rigorozni kada pregledaju tudje radove.Svoje "budzevine" ili svojih kolega blagonaklono gledaju odnosno ne gledaju.Imam dugogodishnje iskustvo saradnje sa istima. Naravno ima izuzetaka ali je jako malo dobrih i kvalitetnih majstora zaposlenih tamo.Izvinjavam se onima koji u ovom preduzecu savesno obavljaju svoj posao.Ali zbog nesavesnih kolega nezasluzeno nose epitet koji imaju...
Još samo nešto , dali netko zna da li bih mogao recimo napravit sam uzemljivač u obliku sonde (i da li ima to kao gotov proizvod) dakle zakopat u zemlju (ili pocinčana cijev, 3m u zemlju na nju zavarit traku i sve to PF-om dovest do GRO.-a na PE sabirncu)...i onda bi to bilo ok..mišljenja?
Ajd sad da krenemo redom i od pocetka .
Madmax31 ne da bi trebao da odradis uzemljenje nego bi MORAO da ga uradis .
Jedan od najcesce koristenih sistema u izradi uzemljenja jeste kombinacija pocinkovanih sondi i traka .
Kako god da odradis tu varenja nema sve se spaja istim materijalima , ako je pocinkovana traka onda se spaja pocinkovanim spojnicama i sve se radi srafovima .
E sad tu traku koja ti izlazi iz zemlje uvodis u jednu kutiju npr 100x100 mm
I tu je spajas sa bakarnim PE vodom iz GRO-a . Spajanje bakra i pc trake uradis namenskom spojkom i to je to .
E onda bi mogao da uradis i TT sistem uzemljenja .
Inace ce TN-C-S sistem do 2015 godine morati svugde da bude zamenjen TT sistem .
Znači kad sad ovako spojim to je TN CS i radit će tako bez problema, a kad stavim sondu i sve propisno odradim mogu briknu skinuti i dobiti TT sistem..jel tako..a gromobrane da ne vežem sa ovim ?
U principu neka preporuka je da se uzemljenje i gormobran ne vezuju zajedno . Mada i mogu
E sad na onoj slici imas seme pa mozes da vidis da je jedina razlika izmedju TN-C-S i TT sto se kod TT sistema NE VEZUJU N i PE zajedno .
Pa to je onda to ..u mom slučaju dakle treba brikati da bi bilo sigurnije, a kad se izvede zasebno uzemljenje (najvjerojatnije sonda) tada tu briknu i skinem..Hvala
I da dodam jos nesto
TN-C-S sistem odnosno "nulovanje " je ZABRANJENO u " Nenulovanim sistemima " Znaci ako se radi sistem za FID tj TT onda se NE SME raditi nulovanje .
Mada ruku na srce ovo sa propisima oko "uzemljenja " i " nulovanja " je luda kuca , jer nigde nije jasno naznaceno sta MORA vec sta u odredjenim situacijama ne sme da se radi .
Jer sad kod tebe madmax je sledeca stavr u pitanju
1 ako ti dolazi sa bandere 4 zilni vod plus FE -ZN traka to bi po semi bio pravi TN-S sistem .
Jer ti od ED dobijas sve znaci 3 faze + N + PE .
E sad taj FE-ZN vod oni nazivaju zastitom od groma ili odvodnikom prenapona sto je u sutini tacno ali je tacno da je on i cisto uzemljenje .
Pa je u tom slucaju a gledano strogo po zakonu bilo zabranjeno spajati N i PE vod bilo gde .
E sad ako ti dodas posebno uzemljenje i sve to povezes kao TT sistem to bi opet bilo u redu .
I sad se opet vracamo na pocetak price o zabrani "nulovanja " u sistemima koji nisu "nulovani"
A cim postoji FID onda sistem nije " nulovan "
Ufff...jest komplicirano u pravu si, ma jest 4 žile + traka to i jest TN S al oni ga ne tretiraju tako..gledao sam traka je sa nekim vijkom zabušena(pričvršćena) na betonski stub sa koga polazi priključak....brikovanjem se znači dobija uzemljenje nule kod glav.raz-ormara.jel tako...i po meni (a i njima) to je ok, kad bude kako ti kažeš do 2015 obavezno TT sistem, onda ćemo briknu skinuti i sondu instalirati i spojiti zajedno sa ovom trakom....znači ovo po tebi smije ostati ovako (grom.ne spajamo sa ovim također)..a TT kad bude onda već znam da se ne ponavljam šta treba...a gledaj ja sam razmišljao još nešto zašto je ova brikna dobra..laički gledano ako nula otpane na stubu sa kojega počinje podzemni priključak onda će kad faza pođe tražit nulu doći do ovog spoja (n i PE) i osigurač će zbog trake iskočiti, čak i FID...a ako recimo traka korodira i pukne na mjestu spoja sa PF-om s vremenom onda je nula tu da odradi zadaću ..jel tako...po meni brikna je ok sve dok se jednom ne odradi TT sistem tada se skida...
I da kako to misliš da sistem nije nulovan, recimo na više mjesta sam vidio da su nula uzemljena na betonskim stubovima.....znači sistem mreže je TN..jel tako...pitao sam još par majstora kažu da je ovako ok i da neće bit problema u radu...
Pa sad problem koji ja apostorfiram je vise terminoloske prirode . Naime kad se radi sistem nulovanja predpostavka je da FID sklopka ne postoji . Ukoliko FID postoji onda se ne radi o nulovanju . Jer terminoloski a i stavrno mreza posle FID-a nije nulovana , a opet pre FID-a jeste nulovana .
Tako da si ti izabrao "srednje" resenje a uz to sve perfektno radi .
Da u pravu si...mada kod TN mreža ako se dobro sjećam stoji da je FID sklopka dodatna zaštita, a nulovanje primarna, s tim da nakon FID-a nema više spajanja N i PE vodiča...ma po meni i mnogima koje sam dovodio do kuće (među njima je par vrsnih električara) ovo je sve u redu s tim da za TT sistem treba sondu (ili par njih) te skinuti briknu i to je to...Hvala kolega na konstruktivnoj raspravi...
Ma nema na cemu da mi se zahvaljujes .
Jer nazalost ova tema sa uzemljenjima je veliki problem dok god ne izadju jasni propisi o sistemima uzemljenja . A svaka ED gleda da to sto vise oduzi jer ce morati da potrose ogromne pare na promenu TNS i TN-C-S u TT sisteme .
Gledaj najbitnije je da si se rješio dileme nek su to ti iz elektre plombirali, jer po novom zakonu u BiH ti nemaš šta raditi u GRO-u..to je njihov posao. i čim su ti stavili plombu oni za to i odgovaraju, a s obzirom da poznajem situaciju sa novogradnjama mogu potvrditi da se to tako u nas i radi, dakle traka uz dovodni kabel služi istina za prenapone ali i za dodatno uzemljenje nule, i s obzirom da imaš FID ja bih rekao da je to to, e sad TT sistem ima neke prednosti ali ipak moraš znati jednu stvar da će tada trebati provjeravati redovito kakav je otpor uzemljivača jeeeeer kako nam je sve "skalabudžija" i fušeraj tako su sad i trake upitne kvalitete (kineske, bugarske-upitna kvaliteta pocinčanosti) a od njene provodljivosti ovisiće i otpor, a ako je otpor velikiii nema oticinja struje prema zemlji i PUFFF ode ti nasmijan u vječna lovišta dok fid ne izbaci, a kod nulovanja nemaš brige stari jer ako nema nule ne radi ništa, a ako je dobro uzemljena onda nemaš isto brige jer neće napon na kućište uzemljenih aparata jer preko uzemljenja imaš pravu zemlju tj nulu(ovo je ako dođe do ispada nule od strane ED)..da ne duljim mislim da se oko ove rasprave na raznim forumima vodi jako puno polemika ja sam osobno mišljenja da TT sistem NIJE DOBAR AKOOO nije sve po PS-u a pod PS mislim na to da bi gromobranske, temeljne i uzemljivače mreže trebalo sve uvezati u TEP?-u i staviti odvodnike prenapona jedne u TEP druge u tablu sa osiguračima i treće kraj samih potrošača, ako je podzemno ako je zračni dovod onda i na stubu...TT da samo da ovisi od jednog uzemljivača ..hmmm..jako rizično, ...ako su iz ED pristali da brikuju i opet to plombiraju onda je to brate njihova odgovornost...po meni će ovo godinamaaaaa da funkcionira besprijekorno...I JOŠ JEDAN SAVJET OD MENE: ako nisi odradio prostor oko kuće, mislim na kocku, i tako te karafeke, odmah stavi sondu (ili pocinčanu cijev) i poveži sa ovom trakom koja ide uz dov.kabel, tako da ako sutra budeš morao preći na TT sistem onda samo tu briknu skineš u GRO-u i to je to...pozdrav..vjerujem da će se i tenzor složiti sa ovim
Jasta da cu se sloziti .
E sad veliko je pitanje sta je bolje nulovanje ili uzemljenje . I jedan i drugi sistem imaju svojih mana i prednosti .
Ja sam iz vise razloga pristalica TT sistema u odnosu na sve druge
Da u pravu si...mada kod TN mreža ako se dobro sjećam stoji da je FID sklopka dodatna zaštita, a nulovanje primarna, s tim da nakon FID-a nema više spajanja N i PE vodiča...ma po meni i mnogima koje sam dovodio do kuće (među njima je par vrsnih električara) ovo je sve u redu s tim da za TT sistem treba sondu (ili par njih) te skinuti briknu i to je to...Hvala kolega na konstruktivnoj raspravi...
Samo da se nadostavim i završim..instalacija je primljena i sve je ok, evo malog obrazloženja...EP BiH svoju lokalnu mrežu(mislim na ovu o kojoj smo pričali) štiti nulovanjem...a u pravilniku (ne znam sad koji broj sl.novina) stoji da ako je mreža koja napaja objekat štićena nulovanjem svako uzemljenje se mora spojiti na nul vod...dakle brikna između N i PE (u ovom slučaju traka FE ZN) mora biti...a posle ide FID i to je to (tzv TN CS sistem mreže)....ovo su mi i iz elektre potvrdili.....e sad jedno pitanje koje mi je susjed postavio,,,,hmmm...molim ne napadati odmah..ja mu nisam ništa konkretno rekao sem da ću se raspitati..dakle stanje je ovakvo...čovjek ima staru instalaciju , priključak zračni (4*25mm2 aluminij) u kući metalne cijevi, zaštita nulovanjem....e sad pošto se čovjek dobro isprepadao kad je nedavno nula presječena(pa mu napon na sva nulovana kućišta došao) bila mu od stuba do kuće pita da li može nekako dodatno uzemljiti nulu(po mom savjetu i kako)...e sad najlakše bi bilo kazati da se radi sve po PS-u al to nije moguće zbog realnih stvari...pa pita on (a i ja) da li je moguće napraviti ovo...dakle: uzeti pocinčanu cijev dugu nekih 3M, na nju zavariti traku (FE ZN 20*3 npr) dovesti do kuće spojiti križnim komadom sa PF-om i dovesti na sabirnicu nula ovaj PF, naravno spoj trake i PF-a napraviti u nekoj razvodnoj kutiji ,zaliti nekom masom da vlaga ne dolazi do spoja...ovim bi nula bila dodatno uzemljena..al molim Vas da mi odgovorite da li bi ovo moglo imati nekih negativnih aspekata???
Najbolje je da uzmes da pobijes sondu u zemlju i da se uradi uzemljenje u kucu , potrebna je pocinkovana cev min. 2m i od nje sa 6 kvadrata Cu kabla da se dovede do ormana , spoj sonde i kabla nemozes izvesti zavarivanjem vec spojnicom koja se srafi , i posle to zalijes s malo bitumena da nebi oksidiralo
pozdrav
U toku mi je postupak za uvođenje struje u kuću pa mi je ova tema veoma aktuelna. Za uzemljenje sam dobio instrukciju da je izvedem putem tri sonede koje ću u formi trougla pobiti u zemlju na nekih 5-6m od kuće, i da izvode povežem sa određenim izvodom na strujnom ormanu. U ovoj temi pod #13 Tenzor je rekao: "U principu neka preporuka je da se uzemljenje i gormobran ne vezuju zajedno . Mada i mogu"... Sada sam u dilemi, kako da izvedem gromobransku zaštitu? Da li i za nju treba da kopam i pobijam neke druge sonde? Hvala
Samo da se nadostavim i završim..instalacija je primljena i sve je ok, evo malog obrazloženja...EP BiH svoju lokalnu mrežu(mislim na ovu o kojoj smo pričali) štiti nulovanjem...a u pravilniku (ne znam sad koji broj sl.novina) stoji da ako je mreža koja napaja objekat štićena nulovanjem svako uzemljenje se mora spojiti na nul vod...dakle brikna između N i PE (u ovom slučaju traka FE ZN) mora biti...a posle ide FID i to je to (tzv TN CS sistem mreže)....ovo su mi i iz elektre potvrdili.....e sad jedno pitanje koje mi je susjed postavio,,,,hmmm...molim ne napadati odmah..ja mu nisam ništa konkretno rekao sem da ću se raspitati..dakle stanje je ovakvo...čovjek ima staru instalaciju , priključak zračni (4*25mm2 aluminij) u kući metalne cijevi, zaštita nulovanjem....e sad pošto se čovjek dobro isprepadao kad je nedavno nula presječena(pa mu napon na sva nulovana kućišta došao) bila mu od stuba do kuće pita da li može nekako dodatno uzemljiti nulu(po mom savjetu i kako)...e sad najlakše bi bilo kazati da se radi sve po PS-u al to nije moguće zbog realnih stvari...pa pita on (a i ja) da li je moguće napraviti ovo...dakle: uzeti pocinčanu cijev dugu nekih 3M, na nju zavariti traku (FE ZN 20*3 npr) dovesti do kuće spojiti križnim komadom sa PF-om i dovesti na sabirnicu nula ovaj PF, naravno spoj trake i PF-a napraviti u nekoj razvodnoj kutiji ,zaliti nekom masom da vlaga ne dolazi do spoja...ovim bi nula bila dodatno uzemljena..al molim Vas da mi odgovorite da li bi ovo moglo imati nekih negativnih aspekata???
E ovo sto je madmax pitao i mene interesuje...
Moja neka promisljanja, molim za potvrdu od nekog sa iskustvom:
a) Pretpostavljam da je klasicno "nulovanje", tj. uzemljenje spajanjem PE zile na N zilu u RO na kuci problematicno zato sto npr moze doci do toga da vjetar ili neko bagerom kad kopa prespoji N vodic na L vodice faza, pa onda preko N i "nulovanih" PE zica u kuci sva kucista kucnih uredjaja mogu doci pod napon, dal je ovo ok?
b) S druge strane, kad je TT sistem, tj. uzemljenje je potpuno lokalno i odvojeno od EP mreze, moze biti lose izvedeno ili se moze otkacit usljed korozije, pa tako kuca moze ostati bez PE vodica?
c) E sad ovo sto je madmax pitao, da li bi bilo pozeljno zbog mogucnosti a) ili b), lokalno uzemljenje brikovati na nulu N - tj. u slucaju kad bi otkazalo a) i dalje bi bilo dostupno b), i obrnuto? Sta bi mogle biti moguce nepozeljne posljedice toga?
Smigl, po pravilu se gromobran vezuje na postojeće uzemljenje.
Jedino treba voditi računa da ako je urađen temeljni uzemljivač, u slučaju udara groma može da dođe do pojave velikog napona dodira i napona koraka, pa ako neko boravi u prostoru oko takvog objekta može da strada. Odnosno formira se levak potencijala. Da bi se on korigovao i smanjili ovi opasni potencijali, najčešće se oko objekta na udaljenosti od oko 1m postavlja još jedna dodatna petlja izvedena od trake za uzemljenje sa dovoljno veza prema temeljnom uzemljivaču.
Jedno pitanje: koliko treba da bude udaljena gromobranska od električne instalacije?
Hoću da postavim spoljašnju lampu ali ispada da će doći tik uz žicu od gromobrana.
U principu što dalje to bolje, ja ne bih stavio bliže od 1 metar.
Tačna minimalna udaljenost se računa po formuli ili se očita sa dijagrama iz pravilnika inače ako je razmak nedovoljan postoji rizik od preskakanja pražnjenja sa gromobrana na štićenu instalaciju pa onda od njega nema nikakve koristi.
Gledaću onda da ih maksimalno udaljim. Hvala.
Ej nitko mi ne odgovori, dakle kad su ovi iz elektre spajali GRO, nisu nigdje brikali N i PE vodič(PE je ustvari gromobranska traka koja ide uz 4*35mm2 dovodni kabel)...pa bi usljed recimo korozije i hrđanja ovog spoja trake i PF-a koji sad funkcionira besprijekorno
jednog dana vlasnik kuće mogao ostati bez ikakve zaštite jer ako faza dođe na aparata a spoj PF vodiča i gromobranske trake negdje "otkaže" onda ostaje kuća bez ikakve zaštite, jel tako, tako da brikajući N i PE vodič u GRO-u dobijamo jednu dodatnu sigurnost, napominjem da se radi o TN CS sistemu tj 4-žilni dovodni kabel(+grom.traka) a od GRO-a ide 5-žilni sistem.Gdje da brikam prije brojila tj na stopicama gdje se prvi put spajaju N i PE vodič ili negdje poslije brojjila.Da li napraviti kao na slici gdje sam zabilježio crvenom bojom?