Dobar dan drugari,planirao sam na prolece da radim centralno grejanje, imao sam u planu da ozidam napolju malu kotlarnicu, gde bih postavio kotao na drva i ugalj i povezao mini kotlranicu, odakle bih i vukao dvocevni bakarni sistem za radijatore
Kuca je zidana blokom, pa me je zanimalo da li cevi mogu da razvuce m sa spoljne strane kuce a da ulaze u kucu samo priključci za radijatore
Jer sam planirao odmah zatim da radim i izolaciju na kuci, stiropor 10cm sa mrezicom i fasadnim malterom pa bi ih takonsakrio da se ne vide
Da li cevi tako mogu da budu sa spoljne strane ili ne
Hvala na odgovoru.
Centralno grejanje
Problem takodje nastaje zbog ponasanja stiropora na visokim temperaturama, jer kotao na drva ili ugalj bije 60-80 stepeni temperaturu, a na toj temperaturi stiropor isparava samo tako, pa bi se vrlo brzo desilo da bi oko cijevi nestalo stiropora. Da se cijevi prvo postavljaju u izolacione obloge pa onda u fasadu, opet mislim da ce vremenom da isijavaju toplotu kroz izolaciju. Sve u svemu nista se ne dobija, a mnogo se gubi.
I jos mali milion problema moze da izazove, kao sto rece zvukoljub, i ja mislim da to nije nikako pametno da se uradi.
Slazem se sa tobom, sta mislis drug da ih ubacim u spoljasnji zid istemam i ubacim ih sa izolacijom i omalterisem?
Zvukoljubova logika je potpuno na mestu pre svega što se tiče eventualnih radova na popravci ako se nešto desi, mada ako se cevi ugrađuju u zid iznutra rizik je isti samo se kopa sa unutrašnje strane
Što se tiče zaštite od smrzavanja sa 10 cm izolacije malo je verovatno da će na mestu gde su cevi da bude negativna temperatura ali nije nemoguće ako je jako hladno i grejanje ne radi duže vreme ali to se lako rešava dodavanjem proračunatog procenta glikola u sistem. Treba dobro proceniti dobre i loše strane ovakve instalacije ali ja lično ne vidim nikakvu tehničku prepreku.
Ako odlučite da cevi sprovodite na ovaj način svakako bih sugerisao nekoliko stvari kao obavezne. Treba dobro proračunati potrebne prečnike cevi i odabrati način povezivanja radijatora. Obzirom da bi cevi išle uokolo, da kažemo u obliku prstena, tu bi mogao da se primeni razvod po šemi tihelmanove petlje koji daje dobar balans protoka do svakog radijatora bez nekog dodatnog podešavanja. Takođe izoliranje cevi ne sme da se preskoči jer će inače biti mnogo gubitaka (grejaće spoljnu stranu zida), a i hidraulična proba po propisima mora obavezno da se uradi.
Da dopunim, pakovanje cevi u usečeni kanal u zidu je sasvim u redu i rešava potencijani problem grejanja stiropora, a izoliranje cevi je svakako obavezno.
A da se koriste pex al pex cevi i svi spojevi da budu u ormarima?
Realno predvidjene su za ugradnju u kosuljicu ispod plocica. Mnogo teza opravka nego u zidu.
Tako da ako se uradi proba, posle jedino mesto kvara ostaju fitinzi. A oni su dostupni u ormarima.
Druga stvar uz pomoc foruma i alata koji kosta 50e moze sam razvesti instalaciju.
Edit:
Zaboravih da napisem da dobro treba razmisliti kako voditi cevi zbog betonskih stubova.
A da se koriste pex al pex cevi i svi spojevi da budu u ormarima?
Realno predvidjene su za ugradnju u kosuljicu ispod plocica. Mnogo teza opravka nego u zidu.
Tako da ako se uradi proba, posle jedino mesto kvara ostaju fitinzi. A oni su dostupni u ormarima.
Druga stvar uz pomoc foruma i alata koji kosta 50e moze sam razvesti instalaciju.
I to je sasvim korektno rešenje ali zahteva obaveznu regulaciju temperature polazne vode i dodatne zaštitne elemente za ograničenje temperature vode koja ulazi u cevovod od al-pex cevi.
Jedino što že verovatno u takvom slučaju trebati prilična metraža cevi.
Pa ne mora da bude sve u jednom ormaru. Razvod do glavnih ormara napravi sa 32mm, i onda dalje ide za 16 ka radijatorima.
Ima gomila opcija, pa ko sta voli...
Za regulaciju temperature nisam znao, video sam podatak na pestanovom sajtu za pert al pert cevi da su namenjene za sanitarnu vodu.
Sto bi valjda znacilo da mora da izdrzi minimum 7Bar i 80 stepeni iz bojlera?? Ili gresim...
Nije napisao na cega ce da se greje, ali nadam se da ce imati svakako AT i regulaciju temperature ka radijatorima. Osim ako je na plin kotao, ali onda na njemu ima regulaciju...
Cini mi se i na forumu da sam video da je neko radio sa PVC-C cevima. Nek potrazi, pa ima i ta opcija...
Pa ne mora da bude sve u jednom ormaru.
Nije napisao na cega ce da se greje,
Previd. Kotao na drva i ugalj i bakarni razvod sa spoljne strane zida.
Za tu ideju alpex nije zgodan jer se cev većeg preseka u principu ne savija, a ostavljanje spojeva unutar zida nije baš bezbedno rešenje. Takođe iz razloga rizika visokih temperatura se alpex ne koristi kod solarnih ni sistema na čvrsto gorivo, bar ne bez sigunosnih mehanizama.
Promaklo mi to...
Ima ponudjene opcije, pa videcemo sta ce reci.
Pogotovo me interesuje komentar za AT...
Ako je instalacija spolja pa postoji opasnost od smrzavanja vode, može se staviti deo koncentrata protiv smrzavanja pa pomešati. Ionako današnji radijatori su mali i tu ne može biti više od 100-150 litara vode.
Na brzinu mi prvo iskočilo http://www.grejanjesrbija.com/antifriz.php gde piše da je na 150 litara potrebno 40 litara tj oko 16000din i problem do -20*C je rešen.
A za havarije je uvek problem, i podno kad se probuši mora deo poda da se diže.
Нисам стручњак за грејање, али посматрано чистио логички идеја ми се не допада из два разлога. У случају било каквог застоја у грејању 10 цм стиропора је недовољно да се избегне замрзавање цеви, а друго ако дође до неке хаварије на цеви треба отварати део фасаде да би се отклонио квар, али је много већи проблем пронаћи где је дошло до цурења, па ће фасата бити знатно оштећена у том случају.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..