U pitanju je električno podno grejanje putem električne grejne staze, za keramiku i laminate.Pročitao sam dosta na raznoraznim forumima. Uglavnom ga hvale. Šta mislite o ovome i da li se može javiti neko ko ga koristi sa iskustvima iz prve ruke. Pre svega mislim na potrošnju, prosečnu cenu postavljanja po 1m2, ukupnu cenu koštanja, isplativosti u odnosu na centralno, toplovodno podno grejanje itd... Nadam se jednoj konstruktivnoj diskusiji
Električno podno grejanje
Ne trosi nista, tj efekat pretvaranja struje u toplotu je prakticno 100%.
Postavljanje traje oko 30tak sekundi, ne bi trebalo nista da kosta, eventualno da kosta elektricno povezivanje termostata,.
Nije bas 100 posto ali nekih 97 jeste ,
Kako to postavljanje 30 sek? postavljac teme je verovatno mislio ugradnja u pod i zalivanje malterom
Prednost tog podnog grejanja je sto te u pocetku ne kosta mnogo, ali kasnije ce da te kosta malo vise kroz struju , inace je mnogo bolje od elektro kotla na vodu , moztaza se takodje vrlo jednostavno obavlja i brzo (nije 30 sek. ) treba nekolko sati zavisi od povrsine
pozdrav
Marko
Da, nije 100% ali rekoh da ne cepidlacimo.
Pa ako ide ispod laminata, prodaje se gotov grejni kabl spakovan vec u mrezicu sa sve zavrsnim konektorom.
recimo Devix.
Prosle nedelje sam prisustvovao montazi, odmota se rolna kao tepih, prostre i hladni kraj kabla jednom selnicom ili slicno ucvrsti.
Preko dodje laminta, tanki tepih ili sta vec i gotovo postavljanje.
ako se postavljaju plocice postupak odmotavanja rolne je isti, a samo lepljenje plocica traje koliko i inace traje vec zavisno od okolnosti.
Ja sam maksimalno uprostio opis, tek da se vidi jednostavnost.
Da, evo na ovo sam mislio
http://www.etazgrejanje.com/katalog.php?prodID=156
Interesantno mi jeo ovo. Kako da proracunam koliko mi treba ovih mreza s obzirom da ih ima raznih velicina. Povrsina poda prizemlja je 62m2. Opasno se dvoumim izmedju ovakvog grejanja, klasicnog podnog toplovodnog grejanja sa peci na cvrsto gorivo i centralnog grejanja sa nekom peci koja guta i drva i ugalj i pelet, i jos ima bojler . Sto rece ona izreka: zapeo sam ko guska u magli
Opasno se dvoumim izmedju ovakvog grejanja, klasicnog podnog toplovodnog grejanja sa peci na cvrsto gorivo i centralnog grejanja
Ako imas novce ugradjuj toplovodno , struja je najskuplji vid grejanja pa se u danasnje vreme izbegava, ( moze samo nocu kada je jeftina tarifa)
pozdrav
Marko
Da, evo na ovo sam mislio
http://www.etazgrejanje.com/katalog.php?prodID=156
Interesantno mi jeo ovo. Kako da proracunam koliko mi treba ovih mreza s obzirom da ih ima raznih velicina. Povrsina poda prizemlja je 62m2. Opasno se dvoumim izmedju ovakvog grejanja, klasicnog podnog toplovodnog grejanja sa peci na cvrsto gorivo i centralnog grejanja sa nekom peci koja guta i drva i ugalj i pelet, i jos ima bojler. Sto rece ona izreka: zapeo sam ko guska u magli
Od povrsine prizemlja 62kvm treba odbiti sve povrsine koje ce zauzimati namestaj, krevet plakar, orman, fotelje zatim uredjaji poput bele tehnike i ostalo sto stoji direktno na podu.
Kada se dobije neto korisna podna povrsina, a proracunta je potrebna snaga za pokrice termickih i ventilacionih gubitaka zgrade podele se ta 2 broja i zaokruze na prvi seldei veci broj potrebnih mrezica.
Svaka mrezica ima na sebi deklarisanu snagu grejanja odnosno toplotu koju moze da oslobodi..
Ovakvo grejanje je vrlo komforno i iam dboru regulaciju temperatgure u prostoriji.
Postavlja se pitanje sta ako jednog dana iz bilo kog razloga treba da pomeris tu istu ves masinu ili orman ili.....a u uputstvu proizvodjac navodi da se mreza ne postavlja ispod istih....sta onda? Deo poda ce biti hladan? Nesmes da pomeras stvari po kuci zarad grejanja? .....ja sam opasno zagrizao za to elektricno podno grejanje,ali samo u kupatilu gde nema nekog premestanja namestaja i slicno.....za ostatak kuce mi se cini ipak bolje radijatori ili klasicno podno grejanje...a mozda i ne mislim dobro....
Skoro da niko ne radi celu kucu sa tim...jer danfoss i rehau i ne preporucuju da to bude osnovno i jedino grejanje.. inace snaga unutrasnjih grejnih mreza je uglavnom 160w po m2 a spoljnih mreza je 300 w po m2(za otapanje leda)
Cena za rehau je oko 50-80 e po m2 prosecno...sve zavisi kolika je povrsina ali tako nekako ispadne..Ide znaci mreza ili (grejni kabal),instalacioni set (dozna za povezivanje i buzir jedan u kome se veze kabal od mreze sa napajanjem) i termostat koji uprvalja grejanjem...Rehau ima tri vrste termostata cije cene su od 6-10 hiljada.... Basic,comfort,i premium..
Termostat – Basic sa senzorom
Elektronski regulator temperature poda sa podnom sondom i LED signalnim pokazivačem rada uređaja.
Termostat – Comfort sa senzorom
Elektronski regulator temperature poda sa podnim senzorom, vremenskim relejom sa satnim mehanizmom za odloženi rad i LED signalnim pokazivačem rada uređaja.
Termostat – Premium sa udaljenim senzorom
Digitalni, vremenski podesiv termostat sa displejom i senzorom temperature namenjen kao regulator temperature poda (za temperiranje, preprogramiran) ili kao sobni termostat sa ograničavanjem temperature poda (za direktno grejanje). Željena temperatura se ostvaruje u zadatom vremenskom roku preko samopodesive krive grejanja.
Inace ako je u obliku kabla grejnog a ne mreze kabal ima snagu od 17 w po metru duznom i ne moze se seci niti nastavljati nego se porucuje prema potrebi tj snazi i duzini ....posto mi je otpor podesen tako da ide direktno na 220 v
Evo neke racunice za recimo 6m2 ....
mreza od 6 m2 je 36.000
instalacioni set je oko 1700
termostat recimo basic je 6500
znaci oko 45.000 je za 6 m2
Ne trosi nista, tj efekat pretvaranja struje u toplotu je prakticno 100%.
Ono sto trosi je sama zgrada i od nje zavisi koliko ce toplotu biti potrebno da se unese odnosno koliko struje da se pretvori u toplotu.
Cena zavisi od toga kako zapadne, dosta je sarolika.
Postavljanje traje oko 30tak sekundi, ne bi trebalo nista da kosta, eventualno da kosta elektricno povezivanje termostata, i njegovo evenutalno programiranje radnih rezima.
Ja sam nedavno pravio sebi grejanje oluka sto je identican princip rada.
Srecom sam naleteo na dosta povoljnu cenu od nepunih 300 dinara za duzni metar grejnog kabla od 50w. (sa silikonskom zastitnom oblogom, pogodan i za mokre prostorije tj potpuno otporan na vodu i vlagu).
Potrebna duzina grejnog kabla zavisi od toplotnih gubitaka date prostorije i da li ce to biti jedini nacin ili samo dopunsko grejanje.
Uobicajena snaga grejnog kabla je 20-50W po metru duzine.
Kao i za svako podno grejanje potrebna je dobra termicka izolacije objekta za puni efekat rada tj komfor upotrebe i ekonomicnost primene.