U procesu sam nabavke gasnog kotla za sledecu grejnu sezonu. Zanima me koliko je opravdano (isplativo) kupovati kondenzacioni kotao. Razlika u ceni nije mala a prodavci tvrde da se to isplati samo za podno grejanje gde je grejna povrsina znatno veca. Kod mene su po sobama radijatori.
Da li je neko imao iskustva sa kotlom na staro ulje? Kako se krecu cene takvih kotlova? Kolika je potrosnja?
Gasni kotao za CG i alternativa
Jos na nekoliko mesta sam cuo ili procitao podatak da iskoriscenje kondenzacionih kotlova iznosi preko 100%.
Ja neznam ko kome ovde ispira mozak. Iskoriscenje bilo cega moze biti samo maksimalno 100%, sve preko toga je nemoguce. Sve ostalo su poredjenja i cudni nacini proracuna koji sluze za reklamne svhe.
Ovim nikako ne poricem kvalitet kondenzacionih kotlova i sve sto je SCARY naveo u svom clanku.
Iskoriscenje kondenzacionih kotlova iznosi 108% u odnosu na konvecionalne
a iskorišćenje konvencionalnih je 70-80% ili malo preko, što znači da kondenzacioni kotlovi imaju za 7-10% veći stepen iskorišćenja u idnosu na obične, ali ne uvek već ''onda kada postoji temperaturna razlika polazne i povratne vode,,,inace rade kao i konvecionalni kotao''.
Tako da to sa 108% jeste reklamni trik da se navuku slabo obavešteni kupci i oni koji više veruju prodavcu nego sopstvenim očima. Lepo je SCARY napisao.
Hvala na odgovorima. Mislim da se 7-10% veci stepen iskoriscenja, dok se voda u radijatorima ne zagreje, nece znacajno uticati na racun.
Nisam stručnjak ali da dodam,pošto sam i ja imao tu dilemu kada sam kupovao kotao. Mislim da se taj veći stepen iskorišćenja manifestuje samo kod niskostepenog režima rada-
odnosno za podno grejanje ili kada je predimenzionisan broj rebara potrebnih za zagrevanje prostorija,znači da kotao treba da radi sa nižim temperaturama polaznog voda oko 50 stepeni.
Sve u svemu kako su ti rekli iznad to je markentiška fora.
Da li moze da se postigne neka usteda ako se radijatori predimenzionisu? Recimo da na svakom radijatoru uvecam broj rebara za 20%.
Uštede u parama nema, ali je temperatura radijatora niža pa je grejanje ugodnije. Što su bliže temperature grejnog tela i okoline to lepše i ugodnije grejanje.
Nižu temperaturu je lakše održavati. Svakako se isplati povećanje površine radijatora za 20-30%. Time se menja temperatura sistema sa 90/70/20 na 75/60/20.
Ako se pretera sa "količinom gvožđa" tj radijatorima dolazi do problema sa trajnošću kotla u prelaznim periodima, jer se kotao guši da radi ispod 65*C što mu skraćuje vek.
Sto se tice nizih temperatura,kotao na cvrsto gorivo se stiti od niskotemperaturne korozije dodavanjem mesackog ventila koji u kotlu odrzava visoku temperaturu.Gasni kotlovi ne zahteva bilo kakvu zastitu bez obzira na rezim rada....
Usteda kod kondenzacionog kotla je cinjenica...trosice bar 20% manje od konvecionalnog.Potrosnja zavisi od mnogo faktora ali u istim uslovima,kondenzacioni kotao je na prvom mestu...
Ne vidim ekonomicnost u povecanju broja clanaka radijatora...
Hvala na odgovorima. Mislim da se 7-10% veci stepen iskoriscenja, dok se voda u radijatorima ne zagreje, nece znacajno uticati na racun.
Moram da opovrgnem tvoje misljenje,jer nije ispravno.Ipak gasni kondenzacioni kotao trosi znatno manje gasa nego obicni.Razlog je jednostavan:rad gasnog kotla kontrolise termostat koji iskljucuje i iskljucuje kotao svaki put kada u prostoriji nema zeljenu temperaturu,tj.kada ima zadatu temperaturu.Dakle,gasni kotao u toku dana ima poprilicno paljenja i gasenja,a samim tim i mnogo puta se voda u radijatorima ohladi,pa je on ponovo zagreva.Pri svakom zagrevanju,stedi gas u odnosu na obican gasni kotao.Odgovorno tvrdim da usteda lako moze biti 20 %,pa i vise.Nazalost,druga strana medalje je cena takvog kotla i njegove ugradnje.
pa nisu tolko skupi kao nekada
mislim na vaillant-ove oko 450e su skuplji kondenzacioni od običnih
sad kako su se pokazali kod nas sa ovim gasom ovde mene to interesuje
da ne otvaram novu temu
trenutno imam vaillant 24kw turbo tec pro VUW SOE
Pero,to sto si napisao je samo razlika i to za neke kotlove.Posto ih ima vise vrsta razlika zna da bude i preko 1000 eura,za odredjenu snagu.Na to treba dodati i jos nekoliko stvari koje se rade pri ugradnji kondenzacionog kotla a nisu potrebne obicnom gasnom kotlu.Naravno,sve to poskupljuje i cenu ugradnje,tako da razlika zna da bude i vise nego duplo.
Vaillant za nase trziste se proizvodi u Turskoj,a o kvalitetu gasa koji nam isporucuju ne bih ovaj put.
Dodao bih da uopste nije problem kvalitet gasa koji nam isporucuju vec je problem njegova cena i prevara oko uzans kvaliteta
dobro ok da je skuplje sve se to vrati vremenom ako je dobro
ja sam zadovoljan i sa ovim i sa potrošnjom kolko troši
mislim sad od kad sam nabacio izolaciju na tavan potrošnja sasvim ok
još da odradim zidove biće mirna bačka samo da ne nestane gasa
Gasni kondenzacioni kotao ima malo skuplju dimovodnu cev...potrebno mu je izvuci odvod kondenzata skoro kao kod klime,a tamo gde nema mogucnosti odvoda kondenzata slobodnim padom postavljaju se pumpice.Takodje,traze redovno odrzavanje koje podrazumeva obavezno ciscenje komore za sagorevanje gde se zbog pojave kondenzata pojavljuje i kamenac.Junkers,odnosno bosch,zahteva od servisera da insistira kod korisnika servis kotla pa ako korisnik ne zeli,mora o nepristanku podpisati zapisnik da bi serviser skinuo sa sebe odgovornost zbog eventualnog trajnog ostecenja kotla.
Bosch i Waillant kondenzacioni kotlovi su vrhunski.Ja imam negde oko 45 kondenzacionih kotlova na odrzavanju i kotlovi marki koje sam naveo su se odlicno pokazali...
U troskove grejanja,pored odrzavanja,treba uracunati i los kvalitet gasa...gas je los a to tvrdim jer godinama gledam sagorevanja kotlova i mikromanometre i desava se da gasni kotao podesen na fabricki preporucene parametre jednostavno nece raditi pa podesavanje kolicine gasa na diznama mora ici u plus...
Pero turbo tec je odlican kotao,pouzdan i atraktivnog izgleda...jedino sto mene nervira kod njega je sto se podesavanja rade digitalno...tu mislim na gasni regulator.Imao sam par slucajeva da gasni regulator jednostavno nece da se odazove....Meni se vise svidja mogucnost da podesavanja uradim jednom odlicnom alatkom-srafcigerom he he he
Može li preporuka za fasadni gasni kotao 24kw sa sanitarnom vodom. Neki kod koga je odnos kvalitet i cena povoljan, da su dobro pokriveni sa servisom u garanciji i van nje. Grejanje bi bilo na radijatore, da li uzeti konvencionalni, turbo ili kondenzacioni ? Gledao sam neke modele tipa Baxi, Bereta, Bosch, Ariston. Razmišljao sam i da oodem u Mađarsku po kotao jer su dosta jeftiniji. Konvencionalni se može naći već od 400 eura a kondenzacioni za nekih 650 eura ( proizvođače sam već naveo, acena im je sliična u 10 eura ).
vaillant
ima predstavnštvo kod nas i delove i servis
Znam, ali su dosta skupi. Koji od navedenih tipova uzeti ( konvencionalni, turbo ili kondenzacioni ) za radijatorski sistem ?
Nabasah ovde slučajno pa se prijavih. Ne zelim da zvucim prepotentno ali bih pomenuo moju kompetenciju: Iskustvo u branši termotehnike u inostranstvu, projektovao složene sisteme, radio u 3 jako velike firme u Nemačkoj, video oko 10 fabrika u Nemačkoj i van nje, radio kao konsultant, šta sve ne....
Hteo bih samo malo da vas korigujem u rezonu. Ne znači da ako imate dT, da će kotao raditi u kondenzacionom režimu ili ako nemate onda neće. Uvek kada kotao radi, postojaće razlika između polazne i povratne temp. vode. Mora da je bude, može da bude jako mala 5 step. kod podnog grejanja ali ne može da bude 0 , moraju da postoje toplotni gubici. U svakom slučaju kad bi se izjednačili polaz i povrat kotao bi se isključio. Tako da se to ne uzima u razmatranje. Jedino je važna temperatura vode povratnog voda, ako je ona ispod 57 stepeni, što je tačka rose vodene pare u dimnim gasovima, ta ista vodena para može da kondenzuje i predaje toplotu vodi za grejanje. Što je temperatura povratne vode niža, brža i efikasnija je i kondenzacija, ali to zavisi i od izmenjivača i njegovog dizajna odnosno konstrukcije. Ne bih sada dokazivao brojkama koliko će vam kotao raditi u kondenzacionom režimu za to postoje dijagrami, ali mogu reći ovako: Ako imate izprojektovan radijatorski sistem za 90/70 na -15 ili -18 stepeni (i niste dodavali još članaka), onda nećete imati kondenzaciju kada je napolju -15 ili 18 stepeni i niže. (koliko dana u toku godine imate ovako niske temperature, 3dana, 5 dana, 10 max) Sve ostalo radiće kao kondenzacija. Još nešto, kondenzacija nema veze sa paljenjem i gašenjem kotla, pa dok zagreva radijatore ima kondenzaciju kad se zagreju staje kondenzacija. Kada se zagreju radijatori to ne znači da se izjednačila temp. na polazu i povratu (vraćam se na početak priče), oni odaju toplotu znači voda u njima se hladi. Kada oni ne bi odavali toplotu to bi značilo da vam je u prostoriji ista temperatura kao temperatura vode u radijatorima, mmm, malo je vruće a?
Šalu na stranu ,kondenzacije su štedljive i dugotrajnije od konvencionalnih kotlova i rade u kondenzacionom režimu najmanje 95% u toku grejne sezone. Ako imate podno grejanje, ko ne uzme kondenzaciju taj je totalno promašio temu, odnosno bacio je pare, a ta razlika u ceni će mu se istopiti za 2 - 3 godine.
Što se tiče stepena iskorišćenja, da u pitanju je marketinški trik ali NIJE prevara. Stvar je samo u tome što se u teh. podacima prikazuju vrednosti stepena korisnosti u odnosu na donju toplotnu moć i kod nekondenzacionih i kod kondenzacionih, tako da npr. 108% -92% =16% razlike u uštedi i to jeste tako. (u radu naravno ni jedni ni drugi nemaju taj maksimalni stepen iskorišćenja, ali razlika uvek ostaje). Ako bi računali u odnosu na gornju toplotnu moć gasa, bilo bi 98% za kondenzaciju i 82% za nekondenzacione kotlove (opet kažem maksimumi), eto sada nema preko 100% ne sekirajte se, ali morate priznati bolje zvuci 108 ili 109 ili kako neki još preteruju 110% (inače apsolutni ideal bez ikakvih gubitaka u kotlu bi bio 111%).
Toliko o teoriji.
Razlike u ceni su od 200Eur do 500-600 eur. Ukoliko je razlika manja to je konvencionalni kotao bolji odnosno skuplji, ako je veća razlika onda ste ga poredili sa najnižom klasom običnog kotla, ali će i uštede biti veće.
Dalje, Junkers odnosno Bosch je patentirao kondenzaciju, kontinualnu modulaciju, prvi tekst displej, Vaillant je patentirao modulaciju na sanitarnoj vodi. Obe firme u Srbiji imaju predstavništva, znači ne zastupaju ih isključivo trgovci. Tehnička podrška i servis su pod direktnom kontrolom, mada bih rangirao servis na sledeći način Bosch, Beretta, Vaillant .... pa ostali, pa čak i do krajnosti da čekate deo po mesec dana, da se rasturaju drugi kotlovi zbog delova i.t.d. (pazite šta kupujete). Zašto Bosch prvi, zato što znam da su serviserima odrali kožu sa leđa, morali su da kupe delove, imaju resertifikacije, i.t.d bez obzira što Bosch ima lager delova kao i Vaillant.
poz
Pitanje !!! Da li je normalno da mi sobni termostat ( Baxi ) varniči ???
Ja imam pitanje, hocu da kupim kondenzacioni kotao da grejem nekih 120-130m2. E sad, ja sam prvo hteo da kupim pec za etazno grejanje Buderus S111 24kw ali se premisljam jer to treba loziti i neko stalno treba da bude u kuci. Imam radijatore u celoj kuci, kuca je na sprat i ima izolaciju 5cm stiropor. Hteo bih da kupim Bosch CONDENS 3000w 24kw. Da li neko moze da mi kaze koliko kosta ugradnja tog kotla i sta sve dodatno treba da kupim? Takodje bih bio zahvalan ako neko moze da mi kaze na sta je isplativije grejati se, na gas ili na cvrsta goriva (Buderus s111 ili Bosch CONDENS 3000w )? Bilo kakva pomoc dobro bi dosla. Hvala
ja imam tu dilemu vec godinu dana
pisano o tome naširoko i nadugačko po forumu dal na gas ili čvrsto gorivo
mišljenja su podeljena
Pre svega pozdrav svima kao i vecina sam u nedoumici...
Imam dve poude :
Ariston clas premium evo 24 KW po ceni od 1150 e
vaillant VUW INT 226/3-3 H po ceni od 172000 uz moguci popust od 10%
glas za vaillant
I ja glasam za Vaillant
Jeli to poenta kondenzacion kotlova jednom recenicom ; " Sto se grejes hladnijom vodom iskoriscenje je veca? "
Tako nekako
Ima li neko iskustva sa Bosch Condens 3000 W?
BERGEN KOMB. GASNI KOTAO SIRIUS 26kW konvencionalni ili
BAXI DUO-TEC COMP HT 24kW kondenzacioni?
60m2, radijatorsko grejanje
Hvala unapred
Kondenzacioni kotlovi su vrsta kotlova koji temperaturu dimnih gasova koriste za predgrevanje povratne vode...Kondenzacioni kotao radi u kondenzacionom rezimu onda kada postoji temperaturna razlika polazne i povratne vode,,,inace rade kao i konvecionalni kotao.Iskoriscenje kondenzacionih kotlova iznosi 108% u odnosu na konvecionalne i pogodni su za sve vrste grejanja.
Ne znam po cemu su se trgovci nasli kompetentnim za preporuke oko izbora kotla za grejanje...
Ja nisam cuo za kotlove na "staro" ulje ali jesam za gorionike...Imao sam prilike da dva pustim u rad i u pitanju su bile auto-mehanicarske radionice koje pregorelo ulje imaju u izobilju...