Planiram da napravim jedno solarno grejanje vode bazena, da bude sto jednostavnije a da radi pa mi tu treba i par saveta i misljenja
bila bi to jedna povrsina na kojoj bi bile pricvrscene pvc cevi za vodu, vezao bi ih redno i stajale bi uspravno recimo 2-3 m, sirina te povrsine je jos u razmatranju, zavisi koliko cevi budem stavio. Sta mislite o tome?
Grejanje bazena
sta je jeftinije, pvc cevi ili to okiten crevo?
Pa okiten crevo ti je u koturu i crne je boje. A jeftinija je pvc cev, ali moras da uzmes i fiting i pegla....Ovo je u koturu i napravis lep puz i to je to.
Komsija je napavio kao sto sam mu rekao i solidno radi. Samo sto on ima bazen oko 5m x 1m i koristio je pumpu koju je dobio uz bazan. Manju je protok zbog precnika i duzine cevi...ali se zagreje lepo. Evo i na YT imas neka resenja pa ti sad vidi
http://www.youtube.com/watch?v=Q-LJNsvpVKI
Zdravo, e da krenem polako. Napravljen je jedan grejač sa dimenzijama 120 X 120 cm i 50 m okiten creva. Kutija dimenzije 120 X 120 i visine 5 cm i poklopac je od leksana. Pumpa koja je terala vodu kroz grejač je išla i do 70 stepeni, pumpa koja tera vodu je radila tako što 15 minuta greje vodu, 12 minuta izbacuje vodu. Takođe sam i uvideo stvari koje ću u novom projektu da ispravim, npr osb ploca se blago iskrivila jer je grejač bio naslonjen na sredinu i postavljen ukoso pa se i leksan odvojio od kutije jer površina na koju nalega više nije ravna, crevo se malo da kažem "smaklo " pa na oko to nije to iako sam creva pritiso metalnim flahovima sa odstojnicima. Takodje pošto je godina bila takva kakva jeste stavio sam termostat koji je kad je temperatura spoljna preko 25 c da ukljuci pumpu, medjutim dešavalo se da je spoljna temperatura bila 25c ali je bilo oblacno tako da nije bilo svrhe da pumpa radi, pa sam ja dodao sad i senzor dan noć i pomoćnim relejom izveo da radi kontra kako mi odgovara za pumpu i namestio na naj osetljivije i sad čim se pojavi neki oblačak pumpa staje. Pa sam sad rešio da napravim isti samo sa većom dimenzijom i većom količinom vode koja se greje. sad je to osb ploča 250X120 i 100 m okiten creva sa stranicama od metala tj metalna cev 80 X 20 mm koja je izvarena kao pravougaonik koji tačno leže na osb ploču I ležaće vodoravno. Sada će termostat biti u samom grejaču sa uslovom da kad je preko 30 c u grejaču da može da uključi pumpu stim da je predhodno ispunjen uslov da je sunčano (senzor dan noć). sve to ofarbano u crno. Misli da će biti sad ok, samo me muči jedno pitanje, dali kao gornju površinu da stavim leksan i koju debljinu (dali silikonom da zatvorim one rupice sastrane), pleksiglas koji nenormalno skup ili staklo od 5mm koje je za ovu površinu težak?
ovo su slike starog grejača, pumpe koja tera vodu, visinska razlika pumpa grejač je oko 3 m dok je bazen ispod pumpe odprilike 1,5 m, releji koji upravljaju pumpom.
ps količina vode u 100 m okitena 3/4 je Количина течности 0.03 м3 или 28 л ( http://www.zhitov.ru/sr/ )
evo sad sam se raspitao, težina stakla za ovu površinu je oko 30 kg i cena je 3264 a cena pleksiglasa je fantastičnih 18.432 dinara.
Ja sam pravio onaj solarni panel od limenki i termo-staklo od 2x6mm debljine i površine OSB ploče tj oko 2.7m2 je bilo 100e , a sad sam razmišljao da stavim plexiglas od 2mm jer smatram da je dovoljno i višestruko lakše za manipulisati i zvao sam Bomax , tabla je površine OSB poče , tačno se poklapa a cena po m2 je bila oko 1700 din , ne znam odakle ti to 18432 din ? To neki deratori...
ustvari evo našao sam cenovnik :
http://www.bomax.rs/index.php?q=pmma-plo%C4%8De.html
izgleda da su poskupeli , jedino ne znam staklo koliko je poskupelo
Dobar dan! Ima li logike utopiti - okačiti običan aluminijumsku radijator od etažnog grejanja u vodu u bazenu? Ceo sistem (el. kotao, pumpa i ostalo) za grejanje kuće je tik uz bazen, imam višak jedan radijator od desetak rebara, razmišljao sam da ga okačim odozgo pored zida u uglu bazena, radijator bi bio bez svog ventila već bi priključio 2 cevi (dovodnu i odvodnu). Razmišljao sam da ga uključim nekoliko noći kada je jeftinija struja, po nekoj logici trebalo bi bazen 5x4x1,6....znači 30-tak kubika vode da podigne temperaturu za 3-4 stepeni što je sasvim dovoljno da bi bazen proradio juna meseca. Možda će biti smešno RADIJATOR U BAZENU, ali nadam se korisno i ne preskupo, jer kada bi podigo tu planiranu temperaturu, sledećih dana do jula možda bi se uključio još par puta da se ne rashladi voda. INTERESUJE ME VAŠE MIŠLJENJE. Unapred se zahvaljujem!
Dobar dan! Ima li logike utopiti - ...
Мислим да и нема баш превише. Има бар две лоше ствари у томе, прво проблематично је струјање воде око радијатора.
Друго је можда и значајније - заштита алуминијума од базенске воде јер хлор и нека његова једињења која су ту присутна нимало нису добра за алуминијум као ни за многе друге метале (па се зато измењивачи топлоте за базене углавном праве од нерђајућег челика и титанијумских легура).
Е сад још мало математике за грејање воде. Да се загреје 1000 литара за 1 степен (рецимо са 28 на 29 целзијуса) треба око 4200 кЈ енергије (или око 1,2 kWh) што би код тебе
за 30 кубика и 4 степена било око 500 MJ или око 140 kWh. Ако још утврдиш колики ти је пад температуре за 24 сата можеш лако да процениш колико ти енергије треба за одржавање температуре. Брзина хлађења зависи од више фактора (изолација базена, температура воде,температура ваздуха, брзина ветра, испаравање ...) али за неки груб прорачун довољно је директно измерити пад температуре за 24 сата.
A i bitna stvar, mogućnost povređivanja. Oštre ivice, deca ko deca, ne bih ja to postavljao.
Mozes napraviti i od okiten cevi u koturu. Na OSB plocu postavis tanak al lim. Spiralu od 50-100m okiten creva od 3/4", jedna pumpa za navodnjavanje, koja uzima vodu iz bazena, hura preko okiten cevi nazad u bazen i to je to. Imas negde moj post kako sam rekao da mozes napraviti i kolektor od panelnog radijatora...ali tad ti treba i izmenjivac toplote i jos dosta stvari.
Ne znam kakav je bazen u pitanju, ali ako je pravi bazen (ne oni na naduvavanje ili montazni) najbolje resenje je pravi solarni sistem za zagrevanje bazena. Tada dobijes pravi efekat sa produzenjem sezone kupanja + solarni sistem zagrevanja sanitarne vode.