jos se lomim izmedju grejanja na gas ili na nesto drugo?
imam kucu sto kvadrata , uradjena izolacija, postavljeni radijatori (tucani), sve razvedeno do malog kupatila i prikljuceno.
Kuca nema dimljak , pa ako budem hteo na cvtsto moram da gradim dimljak i da kupujem kotao na cvrsto gorivo.
Za gas mi treba prikljucak i kotao.
Tako da neznam za sta da se odlucim.
Dali je stvarno velika razlika izmedju gasa i drva,uglja..
Pomozite mi da odlucim sta da ugradim, i dali neko zna kolika je razlika
grejanje na gas
Grejanje na gas je skupo.Na cenu prikljucka uracunaj jos bar 800 eura za dobar kotao...i spremi se za "vruce" racune...nepostojanje dimnjaka nije problem ako se koristi gasni kotao...
Jeftinije je grejanje na cvrsta goriva...A razlika u ceni...uslovno naravno...moze da bude i preko 100 eura mesecno...
Zavisi od grada gde zivis,u Pozegi je recimo prikljucak za gas 280 evra,Italjani rade gasifikaciju.Ako ti je kuca dobro izolovana,onda nece biti toliko velika razlika,s obzirom da kad postigne zadatu temperaturu gasni kotao ne trosi nista za razliku od kotla na cvrsto gorivo koji uvek trosi dok je u pogonu.treba uzeti u obzir ustedu na struji za zagrevanje sanitarne vode posto je gasni kotao i protocni bojler,o komforu da ine govorimo.
Zivim u N.S!!
Kuca je prvo malterisana pa sam onda uradi demit fasadu!
Ako razlika nije vise od 2-3 hiljade dinara oda bi se opredelio za gas.
Zivim u N.S!!
Kuca je prvo malterisana pa sam onda uradi demit fasadu!
Ako razlika nije vise od 2-3 hiljade dinara oda bi se opredelio za gas.
Mislim da je za NS 1300evra priključak za gas i cena 38din/m3. Problem je kvalitet koji je KATASTROFA. Na istoj kući ove zime je potrošnja veća za 30% nego prethodne. Za novu sezonu ja kupio drva. Dok se ne urazume ja ne koristim. Kad bi mogao da prodam priključak nekom...
Zimus 55 dana se grejao na drva i ugalj, potrošio 2m3 drva i 1t uglja i uštedeo 1000m3 gasa. Odnos 15000 : 38000 dosta govori.
Filozofija cena je ista kao i za gorivo: u Makedoniji sipam dizel za 0.8eura, a kod nas je 1.1evro. Kroz cenu se peglaju drugi računi (više niko ne spominje prošlogodišnje poslovanje NISa, dal je 1.5mil plus ili 7 mil minus kako rusi kažu).
I ja sam u NS i ove godine na gas ne računam.
Varijanta grejanja na gas pruza komfor u vidu brzeg zagrevanja kuce,lakseg koriscenja,dakle nema nabavke ogreva,cepanja drva unosenja istih ili uglja,svakodnevnog ciscenja i potpaljivanja peci,lozenja,prljanja.....samo postavis termostat na zadatu temperaturu i uzivas....idealno,ali........
Da li smo bas tolika gospoda da istolerisemo ogromnu razliku u ceni ogreva zarad udobnosti,to ce svako od nas ponaosob da odluci za sebe.
Ja imam centralno grejanje na cvrsto gorivo,kao i na gas i sta mislite na cega sam se grejao ove zime???
Ukupan trosak za nabavku drveta i testerenje istog izasao me je 85000 dinara,dok bi za grejanje na gas platio oko 140000 dinara,pa procenite i sami.
Los kvalitet gasa,neizvesna isporuka i visoka cena osnovni su faktori sve veceg odustajanja od koriscenja istog.
Naime ako je kuca dobro izolovana a gubici smanjeni na minimum,isplativost svakog vida grejanja je velika.
Da slazem se da je gas preskupo resenje. Nije razlika 2 -3 000 vec je mnogo veca. Istina i komfor je veci. Ako mozes da priustus luksuz (a gas je trenutno to) samo izvoli.
Voleo bih kolegi koji je odusevljen koriscenjem gasnog kotla kao protocnog bojlera da porucim da bezi od tog nacinja zagrevanja vode kako zna i ume. Od toga nema skupljeg pa cak je i gas daleko jeftiniji. Potrosnja gasa u tom slucaju visestruko raste a posto znate cenu izvolite pomnoziti. Cisto da pojasnim tehnologiju rada gasnog kotla kao protocnog za one koji ne znaju:
kada senzor registruje potrebu za sanitarnom vodom on aktivira gorionik ili prebacuje sa rezima grejanja na rezim pripreme vode. Ovaj drugi slucaj je malo bolji jer vec imate topao primarni izmenjivac pa ne morate da cekate na to za razliku od prvog slucaja. U svakom slucaju u zavisnosti od udaljenosti kotla treba Vam minimalno 30 do 40 sekundi da osetite toplu vodu a to znaci da Vam je gorionik skoro dzabe radio taj period. A da ne pricam o varijatni kada je kotao daleko i 15 metara od toceceg mesta. Jos kada uzmete u obzir koliko Vam puta dnevno treba topla voda na par sekundi momentalno i sve to se multiplicira a potrosnja...
Ima još jedna stvar na koju treba obratiti pažnju.Da li ukućani koriste grejanje ceo dan ili deo dana.Prosto kada po ceo dan nisi kući već samo uveče sigurno je gas podjednako isplativ kao i čvrsto gorivo jer u vreme kada nisi kući možeš podesiti temostat da održava neku minimalnu temperaturu a u predviđeno vreme dolaska da se zagreje kuća.Dok kod grejanja na čvrsto gorivo moraš da imaš dežurnog u kući da održava vatru ili ako je kotao ugašen dok ponovo založiš ima da se mrzneš na večeri ili ručku.Jedina prednost kod gasa je što možeš maksimalno da iskoristiš njegovu potrošnju.
Ovo za smanjenje temperature je individualna stvar. Meni ne odgovara.
Probao sam na grejanju na gas da uveče isključim grejanje i ujutru da ga upalim. Sve radi lepo, ali je meni bar sat vremena prohladno.
Sada ostavljam uključen kotao, a noću samo smanjim temperaturu za 3-4 stepena. Sve preko toga je neprijatno jer se zidovi previše ohlade, a subjektivnog osećaja ugodnosti nema dok zidovi zrače hladno tj dok se ne zagreju.
Pošto energija samo menja oblik, a količina je jedina mera, gašenje grejanja kada nisam u kući i nada da će kada dodjem na brzinu zagrejati nije istinita. Na termometru će biti dobra temperatura, ali će OSEĆAJ biti da je prohladno. Nikada neću zaboraviti kada sam kao momak sa društvom otišao na vikendicu za doček Nove godine: Odmah smo založili i termometar je pokazivao 28 stepeni, ali nam je bilo hladno i svi smo sedeli u centru sobe, što dalje od zidova. Tek na kraju drugog dana smo smanjili na 22 i bilo nam je mnooogo ugodnije. Zidovi su vrlo veliki akomulator toplote (ali i hladnoće).
Nema šta kad omatoriš i na 36 C je hladno
Nema šta kad omatoriš i na 36 C je hladno
Kad omatoriš može samo da pomogne jedna od 36. :nes
Ja se grejem na gas, kuca je potpuno izolovana stiroporom 5cm sa fasadom, stolarija je aluminijumska, pod je kombinovan (negde parket, negde laminat sa stiroporom 2cm), ploca na tavanu je oblozena stirodurom od 2 cm. Godisnje potrosim (2008) oko 60.000 RSD sto ne smatram luksuzom kad uporedim moje roditelje koji imaju centralno i plate skoro toliko. Oni su u Beceju, ja sam u Backom Jarku. Temperatura se nije spustala ispod 23 stepena, a dostizala je i 26 stepeni (beba u kuci).
Smatram da ovo nije luksuz jer svakog meseca u godini uplacujem po 5.000 RSD pa mi taj trosak ne izgleda veliki. Usput da kazem da se gasom greje i tehnicka voda.
Malo sam istrazivao da li se i ovaj troska moze smanjiti, i naravno moze. Ako bi se grejao na sojinu slamu, i ako bi pored redovne peci na bio masu imao i cisternu od 3.000 lit. koja treba biti izolovana sa minimum 10 cm vune. Lozenje bi se obavljalo jednom u 2 dana, a potrosnja slame ne bi trebala da predje 1000 bala za sezonu od 6 meseci.
1.000 bala x 20 RSD = 20.000 RSD
pec 80 Kw 165.000 RSD (dovoljna za 200m2)
cisterna 3.000 lit (otpad) do 10.000 RSD
instalacije + izolacija 5.000 RSD
sve ukupno 182.000 RSD, a ako pretpostavimo da posedujete pec i instalaciju po kuci (radijatore) cela investicija bi izasla oko 200 eur i otplatila bi se za 2 grejne sezone.
Ako neko smatra da treba nesto da se doda po pitanju tehnickih stvari, troskova i slicno neka to slobodno uradi. Zato smo i tu.
P.S ovde je jedino problem mesto za lagerovanje slame, i gde postaviti cisternu ali se i to da srediti.
Vrlo bih voleo da vidim tu cisternu od 3000 l za te pare. Odmah kupujem na neviđeno jednu. Takva cisterna ne može da izdrži 70 stepeni, a ni pritisak od minimum 1.5bar.
Naime patim se već nekoliko meseci da pronađem tako nešto, ali ostaje samo da se naruči. A nova košta 1500evra (6mm lim). :nes
OK, korigujemo cenu cisterne i same investicije, ali opet kako vam se cini ideja???
Kako funkcionisu gradske toplane, jel na slican princip ili idu sistemom protocnog bojlera??? :?
Ja sam počeo investiciju u to (imaš pod "potrebna pomoć" priču o tome na forumu i raspravu Darkelje i mene o tome).
Nisam imao vremena da pogledam energiju sojine slame, ali većina nas to ne može nabaviti ni skladištiti, a pogotovo što trebaju veća vrata peći.
Sada sam u pregovorima za rezervar i ovih dana će mi se javiti sa ponudom.
Kad se stavi na papir sve što je trošak, onda se to isplati tek za 5-6 godina pri čemu je najveća stavka rezervoar. Treba da izdrži 100 stepeni i pritisak od bar 1.5bara. A onda svi zašilje olovku... :tup
Ima tu još puno detalja i troškova: recimo ekspanziona posuda od najmanje 150l (za 2000l vode) koja opet košta preko 150evra, bar trokraki ventil za mešanje i motor (da to radi automatski - opet bar 100 evra), pa elektronika koja to kontroliše - to je još 100 evra i svašta još.
Svakako da ti se :roll .
Slusam price, a vidim i sam. Zime kod nas su sve krace i sve toplije. Npr. secam se da je prosle zime bilo mozda sve ukupno 20-ak dana ispod nule. Ako bi se ovaj trend nastavio, zbog zagadjenja i stvaranja efekta staklene baste, pitam se koliko je mudro ulagati u neke isplativije sisteme grejanja koji bi se otplatio za neki duzi vremenski period :?
@tihi2: ne bi bilo lose da okacis neke slike povodom ove teme da vidimo kako to izgleda i u praksi. ne samo da palamudimo teoriju :hh
Ja to još nisam uradio, ali bi do kraja nedelje trebalo da mi se javi čovek za rezervoar. Mnogi su pristali na zahteve, dali pristojnu cenu, ali kad sam napismeno tražio da garantuju 2 godine da će raditi - odmah odustaju uz razne izgovore.
Danas mi stiže majstor za grejanje za definitivan dogovor i ako mi ovaj za rezervoar bude garantovao napismeno da će rezervoar to raditi bez problema - ja krećem.
Većina pristane na sve, ali kad tražiš pismenu garanciju... e to je već nešto od čega beže. Ima nekoliko sa ponudom od prohroma, imam ponudu od 6mm lima, ali pokušavam naći jeftiniju varijantu.
Slazem se da je gas luksuz.
Ali mi odrasli u kuci svi radimo! Od 7-15H A klinke mi idu u skolu samo prvu smenu od 7.30-11.00 ili do 12.00h.
jedna treci druga prvi razred, ko njima da zalozi vatru tih tri cetri sata kad nismo kuci?
Nemam drugog izbora , moram na gas , nastelujem i nista da ne diraju?
To i jeste problem: umesto da bude najbolje i najjeftinije rešenje gas je izbor samo ako nemaš izbora. Apsurd.
Još gore je za one koji se greju na gradsku toplanu: ja bi plaćao 2.5 puta više u tom slučaju, nego sada za gas. A svugde u belom svetu je daljinsko grejanje najjeftinije.
Zaista je gas neisplativ, iako bi trebalo da bude obrnuto.
Ljudi, kako je krenulo lozicemo mi i kisele macice samo da se ugrejemo Nece nam biti tesko da, kao nekad, ustanemo 2 sata ranije nego sto ustajemo pa da lepo nalozimo kako bi nam deci bilo mlako kad ustanu. Ili to, ili da nadjemo jos jedan posao pa da taxiramo kad zavrsimo sa redovnim posloma kako bi platili grejanje.
Imam kotao od 32 kw,ali vrlo cesto mi se javlja kondezacija i stvara mi probleme.Ko je tu zaj...o stvar,dali majstor ili to tako mora.Molio bih neki strucni komentar,ako je moguce.
Koliko ukupno imas metara radijatora i da li su svi u pogonu,kakav ti je dimnjak?
Koja je konstrukcija kotla (koji tip) i koji proizvodjac?
Molio bih sve kolege na forumu za pomoc oko grejanja.Imam kucu od 160 kvadrata,prizemlje i sprat.Kada sve uzmem u obzir za uvodjenje grejanja mi treba oko 5.000 evra sa prikljuckom za gas.Racun mi ne bi bio ispod 30.000din. mesecno.S obzirom da nisam uveo ni instalaciju za kucu razmisljam o kotlu na struju koji bi mi u pocetku umanjio celokupnu sumu.Ako imate iskustva sa strujom odgovorite poredjenja radi kolika bi mi bila potrosnja.Prosto ne znam sta da radim odgovorite savetima,inace kuca je izolovana.
Bez racunanja odma da ti kazem da bi ti racuni za struju bili ogromni
Bolje ne razmisljaj o kotlu na struju,najbolje ti je na cvrsto gorivo ako moze.
Molio bih sve kolege na forumu za pomoc oko grejanja.Imam kucu od 160 kvadrata,prizemlje i sprat.Kada sve uzmem u obzir za uvodjenje grejanja mi treba oko 5.000 evra sa prikljuckom za gas.Racun mi ne bi bio ispod 30.000din. mesecno.S obzirom da nisam uveo ni instalaciju za kucu razmisljam o kotlu na struju koji bi mi u pocetku umanjio celokupnu sumu.Ako imate iskustva sa strujom odgovorite poredjenja radi kolika bi mi bila potrosnja.Prosto ne znam sta da radim odgovorite savetima,inace kuca je izolovana.
Koliko iznosi u brojakama to da je kuca izolovan.
kolika je povrsina spoljen ovojnice kuce i koliki je prosecni U, ili preovladjujuci.
Potrosnja struje, gasa, ili bilo cega je prakticno ista i ona je uslovljena kucom koja je potrosac.
Struja bi bila upotrebljiv energent ukoliko kuca ne trosi vise od reda 1.000kwh energije mesecno, tj ekvivalent 100m3 gasa ili 100 litara loz ulja okvirno.
vrlo okvirno to je minimum 10-12 cm stiropora/vune uz kvalitetno ugradjivanje stolarije i neku vrstu kontrolisane ventilacije.
Ako koristis toplotnu pumpu onda se struja namece sama od sebe kao optimalno resenje po ceni ukupno u odnosu na gas npr.
Tada moze da bude i nesto losiji objakat u smislu toplotnih gubitaka jer barem polovinu energije dobijasn od prirode na poklon besplatno.
Posalji podatak o proracunatim toptlotnim gubicima kuce, ocekvianim internim dobicima i geografskij pozicijia (termickoj zoni).
30.000 dinara bi bila ocekivana cifra za godisnju potrosnju gasa za tu velicinu kuce koja je izolovana, da nije neka greska ?
Pa razlika u ceni je poprilicna .
E sad ako nemas kucni prikljucak na gas onda i to treba uracunati a to je negde oko 1000 e minimum .
Inace je grejanje na cvrsto gorivo daleko najjeftinije
https://www.facebook.com/tenzor1/
https://tenzorisanje.wordpress.com/
https://www.youtube.com/channel/UCHEOtDmyQYSMVXVjjyVsWkw