Upravo ovako glasi pitanje kao u naslovu,dali neko zna koliko rebara al radijatora ide po m2 prostorije
Kolicina radijatorskih rebara po m2
Od 1 do 7. Zavisno koliko para imaš i kakav te majstor posavetuje. Samo majstoru kaži koliko para misliš da potrošiš i kupiće materijal za sve pare. Još će i faliti.
Zaboravio sam da kazem.Grejanje vec imam,kotao je labin 35000kalorija,na cvrsto gorivo,radijatori aluminiumski'' lipovica ekonomik 690''.Grejem oko 130m2 a imam u planu jos 70 od sledece godine.Interesuje me zbog toga sto su mi razlicite velicine radijatora u zavisnosti od sobe do sobe(16m2)u jednoj 15,u drugoj 20,trecoj 18 itd.....inace na kuci je uradjena izolacija 5cm stiropor fasasdni zidovi,5cm staklena vuna tavanska ploca.
Kad je tako, onda bi najlogičnije bilo da ispratiš ono kako je urađeno u starom delu kuće: pronađi kolika je toplotna moć tih radijatora koje već imaš i izračunaj koliko je to W/m2, pa se time vodi kod sastavljanja baterija u novom delu kuće sa novim radijatorima.
Kad je tako, onda bi najlogičnije bilo da ispratiš ono kako je urađeno u starom delu kuće: pronađi kolika je toplotna moć tih radijatora koje već imaš i izračunaj koliko je to W/m2, pa se time vodi kod sastavljanja baterija u novom delu kuće sa novim radijatorima.
Ovo je odličan savet za brzu i kvalitetnu grešku!
Soba od 20m2 u prizemlju (gde se greje sprat) se razlkuje od iste takve sobe na spratu (gde je iznad krovni prostor) za odavanje toplote kroz plafonskih 20m2!!!
Logika kaže da soba od 20m2 sa jednim spoljnim zidom je potpunao ista kao i soba od 20m2 sa 3 spoljna zida?!?! Da ne uzimamo u obzir različite staklene površine spoljnih prozora i ulaznih vrata!?!?!?
Drda, logika nema apsolutno nikakve veze sa proračunavanjem toplotnih gubitaka!
Au brate... pa što si mene načepio, ako znaš kako treba što ne kažeš čoveku, pusti mene.
Ja ne vidim bolje rešenje za njega od toga da se vodi već urađenim, kao što sam već napisao. Karikiraću: ako se kod dimenzionisanja baterija u starom delu kuće išlo sa 100W/m2, ne bi bilo logično u novom ići sa 200W/m2 (ili obrnuto), zar ne? Radi se samo o osnovnim smernicama, pitanje je bilo uopšteno, pa je takav i odgovor. Za neku dublju analizu treba mnogo detalja, ali pitanje je koliko to zanima Borcanin85-a? Npr. meni je odmah zasmetao predimenzionisan kotao, a on to nije ni spomenuo.
Nemam ja ništa protiv tebe lično Drda,
samo pokušavam da kažem koliko brzi i nestručni komentari mogu da naškode kvalitetu foruma koji se bavi određenim tehničkim detaljima!
Samo pokušavam da ukažem na ogromnu mogućnost greške u stvarima koje se oslanjaju na mnogo fizike i malo matematike u odnosu na kukičanje i pravljenje nakita ( NE vređam osobe koje se tim bave) i dajem paralelu između tehnike i umetnosti!
Kod kukičanja vi imate varijantu "lepo - nije lepo" i to zavisi od ukusa a u tehnici, pored "lepo - nije lepo" izvedena instalacija, imate i radi - ne radi a to ne zavisi od ukusa već od zakona fizike!!!
Savet za pokretača teme a i sve ljude kojima ova tema, zbog samog naslova, bude zanimljiva:
kada se odlučujete za ovakvu varijantu SSM rada instalacije, ma koliko bili dobri u bušenju, sečenju i varenju, idite pre početka do nekog ovlašćenog lica da vam napravi projekat instalacije!
Kada imate projekat, možete vrlo lako da izvedete radove ali ako dođe do greške imate koga da pozovete u tehničku kontrolu! Projektant je dužan da prihvati zahtev za tehničku kontrolu instalacije, u zamenu za novac - naravno!
"Ti si ovo crtao i lupio pečat, sad dođi da vidiš zašto neće da radi!"
Ako vas bude sramota tad slažite da je instalaciju radio Janko, Marko i Pera ali imate stručno lice koje će vam reći šta ne funkcioniše!!!!!!!!!!
Znam da će sad mnogi da mi pošalju komentar "ALI TO KOŠTA", naravno da košta ali manje nego vaši živci, provedeno vreme po raznim savetovanjima sa raznim poznatim i čuvenim majstorima, dokuckavanje po forumima gde ni neznate da li vas savetuju ili "zavlače", kao i novac za sve prepravke posle kad to sve ne radi.
Za to malo novca (projekat) možete uštedeti mnogo!
Bavim se ovim poslom preko 25 godina, i licencirani sam projektant i izvođač radova centralnog grejanja i drugih cevnih instalacija, i nagledao sam se različitih gluposti u tom poslu, zato i pokušavam da vas savetujem.
Zlobnici će opet reći da "navijam vodu na svoju vodenicu" ali ja to ne vidim baš kao tako! Nikad nisam ostavio reklamu na ovom sajtu (niti ću) jer sam zadovoljan svojim poslom i svojim karijerom i bez vas ovde.
Samo me jako boli ljudska glupost i tvrdoglavost bez osnova! (Drda ne mislim na tebe, govorim uopšteno!)
Shvatite ovaj post kako hoćete.
Guliver, sve je u redu. Ja se trudim da priču spustim na nivo shvatljiv široj publici i da je, koliko to znam, prilagodim ovom zajebanom ekonomskom trenutku. Lepo sam ovo rekao, a?
ako ćeš da radiš sam i ako znaš osnovne principe toplovodnog grejanja, (ovo je SSM forum zato verovatno i pitaš neke stvari o kojima neznaš), pokušaću da ti pomognem. Stanujem u severozapadnom delu Vojvodine i kuće u mom okruženju su uglavnom slično napravljene ,sa sličnom debljinom zidova i načinom izolacije kako zidova tako i plafonske površine. Majstori koji se bave ovim poslom uglavnom nisu inžinjeri termodinamike koji mogu da proračunaju matematički prenos topline kroz zidove. U svakoj specijalizovanoj prodavnici ili na Internetu ćeš da nađeš osnove prenosa topline za svaku vrstu građevinskog materijala od koga je zid napravljen. Ovo sve do sad sam rekao zbog toga što se majstori oko mene vode jednom osnovnom idejom koja živi u praksi. 160 do 180 W / m2 zadovoljava sasvim sigurno. Saznaj kolika je disipacija lipovicinih radijatora od 690 mm visine, premeri kvadraturu prostorije pa pomnoži sa recimo 180 i dobićeš potrebnu snagu za tu prostoriju. Dobijenu vrednost podeli sa snagom jednog rebra i dobićeš broj rebara koji su ti potrebni. Greška nemože da bude katastrofalna kao što to reče Guliver, jedino ako ti neko nerazbije prozor... Neznam čime si se grejao ali i tu postoji jedna prosta logika. Ljudi kupuju termo peći koje nisu dimenzionisane po kvadraturi (kruga) nego po projektu proizvođača. TA peć od 2.5 do 3 kW zadovoljava spavaću sobu od 20 m2. U dnevnoj sobi i kupatilu bi po prirodi stvari trebala da bude viša temperatura pa možeš da koristiš i koeficijent 200 W / m2. Pozdrav
@FrižiDeran
U potpunosti se slažem s tobom i zaista si sve lepo i strpljivo objasnio. Samo, to se odnosi na instaliranje novog sistema, a on treba da produži već postojeći. Zato mislim da bi kod toga morao da se osvrne na njega, jer predpostavljam da mu je u interesu opcija što jednostavnije izvedbe.
Pitanje je uopšteno. Trebalo bi pre toga reći kako ćeš da izoluješ kuću, koji kotao planiraš...
samo veselo!