:tup :tup Pozdrav.
Imam na planini vikendicu 115m2 sa etaznim grejanjem,Alfa rustik kamin
8 radijatora oko 60-65 rebara. Zeleo bih da ugradim el. kotao kao dopunsko gejanje koje bi se aktiviralo daljinskom komandom putem sms-a,gprs-a.
Za kotao sam se manje vise odlucio zbog cene 18000-21000din., samo imam dilemu izmedju vek12value ili vek18value proizvodjac Ekopan Nis. Ima tu jos jedan problem, pored kamina nema mesta za el kotao, pa me zanima da li isti moze da se prikljuci na instalaciju u drugoj prostoriji npr. pored radijatora u nekoj od spavacih soba?
A sada najveci problem, elektronika za daljinsko komandovanje!
Ja sam malo trazio na netu, cene su u rasponu od 150e pa do 500-1000 e, manje vise sve je slicno sem cene a verovatno i kvaliteta. Zanima me koji uredjaj se preporucuje i sta tu sve treba ugraditi i kako?
Molim za stucnjake za pravi savet.
Kombinovanje etaznog i el. grejanje
Prvo proveri kolka ti je instalisana snaga eelektricnog prikljucka , da vidis dali je uopste izvodljivo elektro grejanje . A posle ce vec biti lakse za pomoc
Postoji laka mogucnost postavljanja napojnog kabla 5x4
Mozes ti postavis i kabal 4 X60 ,ako ti je max instalisan snaga prikljucka npr 6 kW a kotao npr 18 kW Zato ti kazem proveri to prvo pa tek onda da resavamo ostalo
To da li mozes da se prikacis pored radijatora u sobi zavisi od preseka cevi na tom mestu.
Mozes ti postavis i kabal 4 X60 ,ako ti je max instalisan snaga prikljucka npr 6 kW a kotao npr 18 kW Zato ti kazem proveri to prvo pa tek onda da resavamo ostalo
Da malo "pojasnim", pitao sam majstora koji je uvodio struju i on kaze da do razvodne kutije sa bandere dolazi samonoseci kabal kako kaze 16 ili 20 kvadrata i da nema problema?
Nije u pitanju samo presek kabla, nego na koliko kilovata je izdata energetska saglasnost i koliku struju može da podnese električno brojilo, sem toga veoma je važno, za tu snagu grejača, da li imaš monofazno ili trofazno napajanje objekta, tj. vikendice.
Nije u pitanju samo presek kabla, nego na koliko kilovata je izdata energetska saglasnost i koliku struju može da podnese električno brojilo, sem toga veoma je važno, za tu snagu grejača, da li imaš monofazno ili trofazno napajanje objekta, tj. vikendice.
Struja je trofazna. Pitao sam el. distribiciju: en. saglasnost 18kw,limitatori 25A, el.brojilo 45A (kazu da da moze kotao 12-18kw, a moze da se i pojaca?)
Po meni ostaje još jedan mnogo veći problem od automatike i ovih preduslova, koji su isunjeni kako vidim, a to je rad kotla bez nadzora na osnovu daljinskih komadi.Čini mi se da je preriskantan posao.To su uredjai koji se, ipak, ne mogu puštati u rad bez nadzora.
Po meni ostaje još jedan mnogo veći problem od automatike i ovih preduslova, koji su isunjeni kako vidim, a to je rad kotla bez nadzora na osnovu daljinskih komadi.Čini mi se da je preriskantan posao.To su uredjai koji se, ipak, ne mogu puštati u rad bez nadzora.
Dali mozete malo jasnije? Zasto ne mogu? Koliko ja znam to je provereno u praksi, pa i sam nadzor je u sklopu automatike(razna ocitavanja).
Pa nije da se u tehnici nesto ne moze, ali se slazem sa zvukoljub-om da onako kako je zamisljeno (naivno) nece bas biti bez problema.
Automatika postoji, ali u njoj su sadrzani i merac protoka (da li je to planirano), jer elektro kotao ne sme da radi na suvo, zatim zastita od zamrzavanja instalacije, automatsko dopunjavanje vodom, automatsko odzracivanje, automatski protiv pozarni sistem sa prskalicama i automatskom dojavom policiji u slucaju pozara.
itd, sve je to moguce napraviti ali da li se isplati i ko ce sce to redovno odrzavati ?
Daljinsko ukljucivanje preko SMSa je jednostavno i jeftino, i kao sto je receno kosta par stotina evra maksimum.
u Conrad-u ima vise modela, cisto ako ideja sta se moze ocekivati. (Conrad robna kuca- katalog, pogledati delimicno ili ceo katalog na netu).
Ako se vec ide na daljinsko upravljanje ja bih pre bio za varijantu da se postavi bezicni 3G router, uradi CAT5 kablovska instalacija kako treba, postavi server i postavi IP nadzorna kamara.
A onda se daljinski putem VPN konekcije lako softverski sa bilo kojeg mesta/gde ima pristupa web interfejsu pa i iz auta vrsiti kako komandovanje radom grejnog sistema tako i postoji povratna audio vizuelna informacija o statusu.
SMS je prilicno primitivna varijanta upotrebe modernih bezicnih mreza a opet zahteva gotovo iste resurse / investicije u prenosni sistem.
POstavlja se i jedno pitanje, a zasto bi uopste bilo potrebno daljinski aktivirati grejanje posto se radi o elektro kotlu koji prakticno odmah radi po ukljucivanju, i ima trenutni termicki efekat ?
Posto je vikendica u pitanju, ne bi trebalo da je potrebno vise od 15-30 minuta da se zagreje objekat, ako je iole gradjevinski prema danasnjim standardima konstruisan.
Posto je vikendica u pitanju, ne bi trebalo da je potrebno vise od 15-30 minuta da se zagreje objekat, ako je iole gradjevinski prema danasnjim standardima konstruisan.
Evo zasto. Vikendica je na planini 1000 m.n.v. (sada je tamo -20 ) pa kada dodjes za vikend u 11h nocu vidi sta ces. Uradjena je termo izolacija, demit fasada, delimicna fasada od poluoblica itd itd.
Etazno grejanje je sasvim u redu, ali tek posle 10 tak sati kada se zagreju zidovi. I nema mogucnosi da neko zagreje prostor pre dolaska.
N.p u sistemu je antifrizi a na radijatorima su automatski ozracivaci,postoji automatika za slucaj nestanka struje,zatim termoprkidac rada el. pumpe (produzava rad akumilatora).
Poenta je da zelim sekundarno grejanje koje bi iz gore navedenih razloga radilo u rezimu automatike veoma kratko vreme. I jos nesto, ja nisam nista "naivno" zamislio, samo trazim a i prihvatam savet;
OK, "naivno" je bilo pod utiskom prvih poruka gde se krenulo od kraja, jos se nema energetski prikljucak niti adekvanta struja u objektu a resava se puna automatizacija.
Znam za tu situaciju, iz opisa je ocito da je izolacija po slojevima i rasporedu pogresno postavljena za objekat kakav je vikendica.
Iz iskustva, na minus 20 uz pravilno postavljanje sloja izolacije i sa unutrasn je strane zida nije potrebno vise od 15 do 40 minuta da se zagreje sa 10C na 20C unutra.
No kao sto kazu gotovom poslu mane nema.
Posto je u sistemu antifriz onda treba upotrebiti i dodatni plocasti izmenjivac toplote (antifriz nije pogodan za direktno zagrevanje u elektro kotlu).
Dalje, mozda da se porazmisli i o slabijem elektro kotlu koji ce sa manje snage ali vremenski duze vrsiti zagrevanje.
Kolicina toplote je ista, kolicina el.e energije je prakticno ista (zanemarivo manja), nije potrebna posebna dozvola distribucije, i smanjuju se rizici.
Recimo da 2-4kW bi bilo sasvim dovoljno da odrzava unutra temperaturu reda 12tak C ili nesto vise a onda po dolasku se brzo dogreje na zeljenu.
Dakle, tehnicki je izvedivo ali nije jednostavno.
Obicno je preporuka pri projektovanju grejanja da se za vikendice izolacija osim sa spoljne strane postavlja i sa unutrasnje strane zidova upravo zbog efekta termicke inercije zidova.
AKo je jos moguce, dodatnih 2-5cm izolacije sa unutrasnje strane bi imalo mnogo veci efekat nego dodatni sistem sa elektro kotlom i finansijski a narocito u smislu komfora.
Ako ta varijanta otpada kao neizvediva bilo bi zgodno imati jos podataka o samoj zgradi, koji su termicki gubici, koliko je pouzdano snabdevanje strujom, kakva je stabilnost i stalnost signala mobilne telefonije, eventualno predvidjeni budzet i slicno.
Ovako ne znam sta bih posavetovao a da ima smisla i pre svega da odgovara konkretnoj situaciji.
I jos jedna ideja za razmisljanje.
Mozda umesto dopunskog vodenog grejanja upotrebiti nekoliko komada vazdusnih elektro grejaca, koji onda mogu i da se zasebno ukljucuju po potrebi a brze zagrevaju nego (sporo) vodeno grejanje preko radijatora.
Vidjao sam u prodavnicama gotova fabricka resenja za zidnu montazu (izgleda slicno unutrasnjoj jedinici klima uredjaja) sa daljinskim upravljacem i tajmerom za reda 50tak evra od 2kW snage.
Imaju vec ugradjene razne zastite i ukljucuju se u obicnu standardnu uticnicu.
Posto vec ima daljinski verovatno je moguce doraditi da ima i udaljeni pristup.
Recimo za 120 kvadrata 3-4komada bi bilo sasvim dovoljno.
Ako nije dovoljno lako se kasnije doda jos koji komad i time poveca grejni kapacitet.
Naravno, nece biti jeftina potrosnja struje ali je bar pocetna investicija mala.
Sto se tice signala ok.stalno pun. Struja je za sada u redu jedino kada neko u selu upali bansek, pad napona (srecom ne rade zimi.) Kuca je "ususkana" i novo-skockana,nema kondeza, stolarija ok. Ali znate kao je kada se dugo ne greje. Ja zivim u Bgd. pa kada nema grejanja dva dana a duva kosava.......
Predvidjena investicija oko 1000e.
Sto se tice vazdusnih elektro grejaca i ja sam video neke u Metrou, kineski su pa.. ??
I jos jedno pitanje sta je plocasti izmenjivac toplote i zasto?
Sto ne znam ne znam, pa pitam da mi sutra "majstori ne bi pametovali i sl.
Sto se tice automatizacije grejanja putem telefonskog poziva ili putem SMS poruke moze da se uradi i na veoma pristupacan i lak nacin, ali ako sam kotao ima neke svoje mere zastite
Ovo se moze uraditi bilo putem malo boljih alarmnih sistema npr Paradox serije centrala, ili preko PLC-a koji je skuplje resenje, kod njega mogu da se dadaju i mere zastite koliko god da treba
Kod alarmnih sistema postoje programabilni izlazi koji na odredjeni dogadjaj mogu da se aktiviraju i samim tim startuju kotao, ili da jednostavnim pozivom sa telefona se isti aktivira u roku od nekoliko sekundi
Ova varijanta jeste povoljnija ali samo ako kotao sam ima mere zastite tj u slucaju neke neispravnosti u sistemu, a i ovi alarmni sistemi vise nisu samo alarmni sistemi vec su toliko razvijeni da mnogo stvari moze da se integrise preko njih i ostvari se efekat pametne kuce
Meni je npr unutar alarmnog sistema integrisan pozarni sistem sa dojavom, zatim sistem videonadzora, protivprovalni sistem i kontrola rasvete preko programabilnog izlaza i sve je jako komforno, jer jedan poziv zavrsi sve, a granice skoro da ne postoje, ali tehnika je uvek bia skupa
Pitanje je samo koliko si para spreman da ulozis i da se na osnovu toga uradi takva jedna implementacija
Preko PLC mozes pored automatizacije da omogucis i zastitu sistema raznoraznim senzorima koji bi u stvari bili zastita samog sistema, a i obavljali bi i zeljeni posao
Evo pogledaj malo na ovom sajtu
http://www.pametnakuca.rs/
Nadam se da moderatori nece ovo shvatiti kao reklamu, jer ja ni u kom pogledu nisam povezan sa ovom firmom
energija wrote:
Sto se tice vazdusnih elektro grejaca i ja sam video neke u Metrou, kineski su pa.. ??
I jos jedno pitanje sta je plocasti izmenjivac toplote i zasto?
Sto ne znam ne znam, pa pitam da mi sutra "majstori ne bi pametovali i sl.
Skoro komplet sve vezano za grejnu tehniku je danas kineskog porekla, jos nesto malo je preostalo u Italiji, Nemackoj, Ceskoj, POljskoj i slicno po Evropi ali i to je u procesu gasenja proizvodnje.
Ne smeta nista konesko poreklo robe ako je norma po kojoj je nesto napravljeno po EN (za evropsko trziste).
Antifriz nije pogodan da dodje u direktan dodir sa vrelom povrsinom grejaca.
Izmenjivac sluzi da kroz jedan grejni krug protice antifriz (radijatorski) a kroz drugi koji je mehanicki odvojen protice voda (kotlovski).
Plocasti se zove taj tip jer su ploce naizmenicno poslagane, izgleda kao kocka/ pravougaonik a zgodan jer za male dimenzije daje velike termicke efekte prenosa.
Obicno se koriste sa 20 ploca odnosno 30 ploca.
Manji je dovoljan za reda 20kW prenosa toplote, u ovom slucaju zadovoljava a i jeftiniji je.
Iz ostalih informacija bo moglo da se zakljuci da su preduslovi tu, ostaje odabir metoda upravljanja i povratne informacije.
Ja bih saslusao majstore, mozda i vise njih, pa procenio kome bih poklonio poverenje (i posao) a strucan majstor zna osnove kako nesto radi i moze da objasni zasto bas ovako a ne onako predlaze.
Ovo u Metrou su zidni vazdusni grejaci tj kaloriferi sa keramickim grejnim elementom.
Oni su bezbedniji od klasicnih zicanih.
Prednost je sto veoma brzo rade, efikasni su i nema rizika od zamrzavanja (ne treba antifriz, ne treba izmenjivac, ne trebaju senzori protoka i temperature, ne trebaju dodatne zastitne mere) a sve je vec ugradjeno fabricki kao komplet.
Prednost je i sto nema nikakve posebne montaze, izvadi se iz kutije, okaci na zid kao slika i vec je spreman za upotrebu.
Posto je tema elektro otporni grejac ima isto iskoriscenje kao i elektro kotao.
Da dodam jos jednu temu za razmisljanje, mozda vazduh- voda toplotna pumpa kao zamena za elektro kotao.
Ima oko 60% nizu potrosnju struje za isti termicki efekat, i jos vaznije ne zahteva pojacanu elektro instalaciju/ novu energetsku saglasnost.
Jeste investicija koja prelazi planirani budzet ali vec za par godina ukupni troskovi (instalacioni i operativni) bice manji nego elektro kotao, a onda ce svake godine biti usteda nekoliko stotina evra pa i do hiljadu evra (svake godine ustedece se jedan elektro kotao).
Malo je nezgodno sto je kuca napravljena po pravilima za objekat za stalno stanovanje (izolacija spolja) a ako ne moze dorada na pravila za vikendice (izolacija delimicno ili samo iznutra) mislim da ce svako resenje imati nekih mana, bilo finansijski bilo tehnicki zahtevno.
Za samo daljinsko komandovanje on-off preko mobilne mreze ima gotovih uredjaja, mislim da sam pomenuo Conrad katalog da ih drzi u ponudi.
http://www.elexim.com/rubbg.php?r=55&SESID=0uapkdhmcvjd88110s3tbmq9m0
npr, za daljinsko aktiviranje do 3 grejna uredjaja.
Cini mi da odgovara pocetnim zadatim uslovima.
Pogledaj na
Firma se bavi iskljucivo komandama preko SMSa i GPRSa.
Ako imas zastite lokalne za ne daj boze. Onda mozes da aktiviras relej daljinski bez razmisljanja, i da proveravas stanja nekih ulaza putem SMS a, da si siguran da radi sve kako treba.
Relej moze da se stavi bilo gde, samo moras unapred da podesis rezim rada samog grejanja.
Prvo proveri kolka ti je instalisana snaga eelektricnog prikljucka , da vidis dali je uopste izvodljivo elektro grejanje . A posle ce vec biti lakse za pomoc
https://www.facebook.com/tenzor1/
https://tenzorisanje.wordpress.com/
https://www.youtube.com/channel/UCHEOtDmyQYSMVXVjjyVsWkw