Pozdrav dragi ljudi, imam nekoliko nedoumica..
Da li je dobra varijanta pre nego sto stvarno udjem u problematiku svratih u jednu prodavnicu da vidim sta i kako i na moju konstataciju da zelim toplotnu pumpu kazu da nije dobra ideja zato sto nemam podno ili zidno grejanje.
Meni je se svidela neka monoblok varijanta 8kw...kuca je otprilike 100-110 m2, izolacija crni stiropor 20 cm, troslojno staklo punjenom argonom, ususkano to sve lepo, ali mi eto pokvarise ideju...ako sam dobro shvatio mogu da se instaliraju umesto radijatora neki fan coilovi sta vi narode mislite o tome, mozete li me malo posavetovati?!
Ja bih ili tp sto bi mi bila najpozeljnija opcija ili pelet(njega bih voleo da izbegnem zbog eto nestasice i stalnih fluktuacija u ceni).
Napomenuo bih da imam dve sjajne klime jednu 18-cu i 21 obe inverter i fino zagreju/ ohlade povrsinu po potrebi.
Svaki dobronameran savet i vise nego dobrodosao!
Forum je proradio pa da iskoristim priliku da možda pomognem iz ličnog iskustva iako ima na ovom mestu daleko pametnijh od mene na tu temu.
Imam sistem toplotne pumpe sa fan coilerima na staroj kući koja prethodno nije imala centralno grejanje. Meni je bila bitna fleksibilnost sistema i to da se oko njega ne bakćem po pitanju nabavke ogreva, pepela i sličnog .Ušteda struje mi nije bila motiv a troškovi po sezoni su u rangu onoga što se daje za čvrsto gorivo, odnosno nešto manji.
Pošto su toplotne pumpe trenutno hit i nažalost, još jedan od načina da se šire senzacije po tržištu i distributerima i proizvođačima podigne promet i zarada, ja ću podeliti moje mišljenje i par mojih zaključaka kao neko ko je priču planiranja, nabavke i jedne sezone eksploatacije, prošao.
- Kineske toplotne pumpe poznatijih proizvođača kao Sprsun i Meeting su daleko pametnija kupovina od nemačkih proizvođača koji se sa vrata nude u prodavnicama opreme za grejanje.
- Isti ti prodavci vole da prave senzacije i da plaše ljude da "ništa to neće raditi" i da to mora samo na "ovaj", po pravilu daleko skuplji način.
- Ušteda i povrat uloženog su jako upitne stvari kada se oprema kupuje i sistem planira. Ako se kreće od nule za kuću srednje ili malo veće veličine, investicija uglavnom kreće od petocifrenog iznosa u hiljadama eura pa još nekoliko hiljada preko. Govorimo uglavnom o puno godina ili znatno više od deset godina potpunog povrata investicije na ime godišnje štednje, meni lično su takvi planovi dugoročno nedovoljno ubedljvi.
- Stare radijatore, ako su kvalitetni i dobro dimenzionirani, uopšte ne treba menjati za fan coil i naravno da bi trebalo da dobro rade sa toplotnom pumpom.
- Štaviše, radijatori donekle mogu da se koriste i za hlađenje ako se u njih pusti hladna voda leti,ali naravno, samo do temperature vode koja neće izazvati stvaranje kondenzata na njima.
- Podno i zidno grejanje nisu neophodni, ali su zbog niže temperature tople vode u sistemu koja zahteva manje potrošene električne energije, poželjni ako je bitan detalj potreba da se uštedi što više novca. Sa druge strane, meni je malo neobična i neprijatna ideja zidnog i podnog hlađenja, tako da je za mene fan coil ipak prirodnije rešenje ako su potrebne obe funkcije: grejanja i hlađenja.
- Monoblok pumpe su pametnija kupovina jer se lakše instaliraju, praktično samostalno i prave veliku uštedu, nije potreban serviser za puštanje u rad. Mogućnost smrzavanja tečnosti za grejanje u pumpi koja nema struje i izložena je mrazu, jepreuveličana a i da nije, može da se reši.
- Na samostalnoj nabavci pumpe iz Kine, direktno preko proizvođača i agenta, može se jako puno uštedeti. Suština je da se ti generički uređaji koji se tamo proizvode samo šalju u Evropu, onda označavaju brend imenima i zatim poskupe za nekoliko hiljada eura prema svojoj fabričkoj ceni i tako prodaju ovde.
Ja sam se priklonio toplotnoj pumpi, uz prethodno gore navedeno, upravo zbog velikih fluktuacija na tržištu po pitanju dostupnosti i cena čvrstog goriva a da imam svoju šumu, verovatno bih se bazirao na svom energentu a toplotnu pumpu koristio kao dopunu.
Dakle, moj savet bi bio: ako već postoji sistem grejanja koji vrši posao dobro, napraviti proračun ulaganja u sistem toplotne pumpe i novih grejnih tela pa videti kakva je dinamika povrata tih sredstava i ima li to svrhe. Mišljenja ljudi u tome se vrlo razlikuju: neki su jako uporni da po svaku cenu menjaju staro za novo negirajući da je potrebno najmanje 10 ili čak 15 godina da se investicija vrati.
Na radijatore itekako može da se stavi monoblok toplotna pumpa i to je prvo što bih lično probao ako već imam takav sistem.
Ako se kreće od nule, najradije bih fan coil zbog fleksibilnosti, eventualno podno grejanje.
Neki kineski proizvođači, kao Sprsun, recimo, predlažu da se snaga toplotne pumpe dimenzionira prema kvadraturi koja se greje. Odnos je otprilike 10kW za 100m2, a u povoljnijim slučajevima sa odličnom izolacijom, može i manje.
Ukratko, ne treba se zaletati i eksperimentisati ako ste zadovoljni postojećim grejanjem, nemate problem sa nabavkom ogreva i ne smetaju vam godišnji troškovi.
Toplotna pumpa jeste jako dobar izum i kvalitetan proizvod, ali je situacija znatno nepovoljnija jer je grejnj materijal poskupeo.
Savet je, pametno sa svojim novcem i inteligentno rezonovati i ne voditi se slepo pritiscima potrošačkog društva, konkretno reklamama i "savetima" okoline.