U postojeci sistem grejanja sa električnim kotlom od 18kW nameravam da ubacim akumulator toplote kapaciteta 1000l, kako bih koristio blagodeti jeftine tarife, tj zagrevao bih celokupnu količinu toplote u toku noci koristeci sva tri grejaca, a danju bi voda samo cirkulisala.
Uz proracune koje sam sproveo dolazi se do zakljucka da ne bi bilo potrebno ukljucivati grejace u toku skuplje tarife duze od par sati dnevno i to u toku najhladnijih dana. Naravno u tom slucaju bi se ukljucivao samo 1 grejac u toku tog vremena uz premoscavanje akumulatora toplote sve do dolaska jeftinije tarife.
Ideja je da se u toku jeftinije tarife ugreje voda na 80 - 85 stepeni i da u toku skuplje tarife njena temperatura ne padne ispod 45 stepeni.
Konkretna pitanja za forumase glase:
1. Na koji nacin hidraulicki povezati akumulator toplote (bez solarnog izmenjivaca) kako bi sve funkcionisalo pravilno?
2. Da li je potrebna jos jedna cirkulaciona pumpa za pomoc u krugu akumulacije toplote ili se moze sve resiti osnovnom pumpom?
3, Da li je potreban neki tip mesnog ventila /trokraki - cetvorokraki/?
Neke od cinjenica sa dosadasnjim iskustvima:
1. Do sada je kotao radio u rezimu 6kW (i celih 7,2 kada je visi napon)
2. Samo kada je temperatura vazduha ispod -4 potrebno je na kratko /ukupno 2-3 h dnevno/ ukljuciti jos 1 grejac kako bi se odrzala potrebna temperatura vode u sistemu.
3. Za komforno grejanje je potrebna temperatura vode u sistemu 60 stepeni i u najhladnijim danima,
4. Na svim radijetorima su termostatski ventili
5. Cirkulaciona pumpa ima u kontrolnom krugu sobni temostat.
Molim sve koji mogu da pomognu da se jave sa svojim iskustvima i savetima.
Pročitaj malo detaljnije forum pa ćeš dosta saznati.
Investicija nije ni mala ni jeftina. 1000l je malo za ceo dan. 1m3 vode temperature 60 stepeni ima 70kw energije. Ako ti treba temperatura od 60 stepeni za sistem, a ti greješ na 90 stepeni, onda imaš samo 30 stepeni korisne energije tj. 35kw. Za moj slučaj je to malo. Zato sam napravio akomulator od 2500l.
Kolike imaš gubitke?