Planiram da u skorije vreme pocnem sa radovima na uvodjenju centralnog grejanja u kuci. To jest da kupim neophodan materijal a da majstor radi montazu. Dolazio je majstor koji mi je onako odokativno rekao koliko rebara aluminijumskih radijatora mi treba, kao i koja snaga kotla bi odgovarala. Sve te vrednosti sam uzeo sa nekom rezervom. Onda sam malo po internetu trazio kako se odredjuje potrebna snaga za grejanje. Na jednoj strani je bila ona jednostavna formula duzina*sirina*visina prostorije * 60. Sa druge strane je malo komplikovaniji proracun toplotnih gubitaka usled transmisije, usled ventilacije, pa mu tu dodje i dodatna snaga za ponovno zagrevanje, itd... Malo sam se pomucio ali sam uradio proracun ovom drugom metodom. Ispalo je da je majstor za grejanu povrsinu od 150 kvadrata omasio samo 6 rebara. Kada se saberu snage svih grejnih tela (na sonovu proracuna) dobijem ukupnu snagu od 30.6KW. Majstor mi je preporucio kotao Viadrus sa 6 rebara ili Sime solida sa 7 rebara. I kod jednog i kod drugog snaga kotla kada se lozi na ugalj je 34,9KW. Medjutim kada se lozi na drva (a taj slucaj ce biti kod mene) snaga im bude 30KW. Zanima me da li je u redu da stavim jedan od ta dva kotla iako je prakticno njihova snaga (kada se lozi na drva) manja za 0,6KW u odnosu na ukupnu snagu svih grejnih tela? Ili da kupim kotao koji ima jedno rebro vise a to mu dodje onda otprilike 5KW viska snage? Negde sam procitao da je za sam kotao bolje da bude maksimalno opterecen. Navodno, ukoliko je predimenzionisan doci ce do pojave znojenja kotla. Uostalom imao bi i vecu potrosnju drva sa ovim jacim kotlom.
Molim iskusnije clanove foruma da podele svoja misljenja i da mi daju savet, kako bi mogao da presecem ovu stvar oko kotla.
Unapred hvala.
Uvek je bolje da kotao bude malo slabiji nego jaci nego sto treba.To posebno vazi za celicne kotlove koji lako podnoce preopterecenje i do 30 posto preko deklarisane snage.