Pokrenuo bih temu o kućama koje se prave (skoro sasvim) bez betona i bloka, gde upotreba materijala kao što su lamelirano drvo i čelični ramovi dozvoljava da se naprave prostrane “open-plan” prostorije, u takvoj kući se zatim po volji može i ne mora praviti raspored pregrada i prostorija, jer unutrašnji noseći zidovi nisu potrebni – pomenuta konstrukcija od lameliranog drveta i/ili čeličnih šina je dovoljna da drži krov i spoljne konture građevine.
Prednost takve gradnje je još i to što se brže i preciznije gradi; većina elemenata gradnje je unapred napravljena (prefabrikovana) od specijalizovane firme koja to i montira na terenu. I vreme gradnje i troškovi precizniji su od uobičajenog načina zidanja.
Prednost je i to što su u odnosu na beton i obično drvo, materijali laki a čvrsti i elastični, pa se sa manje gabaritnim gredama od lameliranog drveta ili čelika mogu napraviti prostrane prostorije bez masivnih unutrašnjih potpornih zidova i stubova.
Zidovi su bilo koje rešenje "sendvič" tipa i debljinu zida praktično određuje samo debljina izolacionog sloja.
Nije to ništa novo, svi ste to videli, ako ne uživo onda bar na slikama, a u našoj sredini se tim principom najčešće grade industrijske hale i skladišta, stočne farme, sportske i restoranske sale, ugostiteljske letnje i zimske bašte i splavovi … ali ne i stambeni objekti.
Ali ja bih da tema bude o stambenom rešenju, i to sa akcentom na ekonomičnosti: osim što je povoljniji na gore opisane načine (brzina, tačnost vremena i troškova...) da li je taj tip gradnje i jeftiniji od kod nas uobičajenog "beton i blok" načina gradnje ?
Recimo da se napravi "kostur" od lameliranih greda, ili od rešetkastih drvenih konstrukcija , ili od čeličnih greda, ili neka kombinacija, kao što se može videti na slikama koje sam priložio.
Taj kostur stoji na nekom tipu lakog/plitkog temelja, ili potpornih tačaka za stubove.
Pa se taj kostur pokrije spoljnim materijalom kao što je lim, profilisan lim, tegola, neki tip termoizolovanog sendvič-panela...bilo šta što vrši funkciju.
U tom trenutku građevina može da bude zatvorena (vrata i prozori, ili neka privremena rešenja), i da se u njoj "kampuje" , i nastave radovi unutrašnje konstrukcije i uređenja:
izolacija, instalacije, pregrade, gips-karton, enterijer...
Sve to može da izgleda na primer kao popularna mansardna potkrovlja, samo pri zemlji.
Ako bi neko hteo da u našoj zemlji, sa firmama koje na našem tržištu nude odgovarajuće materijale i usluge, napravi stambenu kuću "bez betona i bloka" , da li bi to u odnosu na uobičajenu gradnju "sa betonom i blokom" bilo skuplje, jeftinije, isto ?
Znam da na ovom forumu ima ljudi iskusnih u poslu, koji bi mogli da procene mogućnosti ovakve gradnje angažovanjem firmi i pojedinaca koji pružaju potrebne materijale i usluge. Možete li da pretpostavite koja bi kombinacija materijala i usluga ostvarila ovakvo rešenje koje bi bilo ekonomski opravdano ?
Ovaj opis u potpunosti odgovara montažnoj gradnji (o tome ima, čini mi se, poprilično teksta na ovom forumu).
E sad, lično, nemam ništa protiv montažnih kuća, ali moje mišljenje je da za naše klimatske uslove, to i nije baš dobar sistem gradnje (nešto se ne sećam da sam po Vojvodini viđao montažne kuće).
Što se cene tiče, znam da su lamelirane konstrukcije poprilično skupe i nisam siguran u finansijsku isplativost istih, ali nisu ni neophodne, može to da se reši i sa običnim drvetom uz neke kompromise. Čelik bi bio nešto jeftiniji.
Pre par godina sam bio na prezentaciji neke firme koja je pravila "montažne" kuće, kod kojih je noseća konstrukcija bila ili drvena ili čelična (zavisno od opterećenja), a zidovi su rađeni sa nekom vrstom perlit betona (prefabrikovane ploče debljine 5-10cm sa spoljne i unutrašnje strane, a kad se postave, prostor između njih je ispunjavan istim betonom). Teorijski, sistem je bio interesantan, ali opet, nisam posle video ni jedan objekat urađen ovako (iako su na prezentaciji spominjali interesantnu referenc listu). Cena je na početku razgovora bila niža nego kod klasične gradnje, ali kad sam poslao nacrte, ispalo je da je ipak oko 20% skuplja (ali kuća gotova za dve nedelje)
Ono što meni najviše smeta kod primene suve gradnje (gips-karton, OSB i sl.) su problemi sa zvučnom izolacijom (lično iskustvo) kao i termoizolacijom. Jednostavno, na zapadu (Americi, možda i Australiji) je mentalitet takav da je tamo ovakva gradnja uobičajena (bar kod, po njihovim standardima, siromašnijim slojevima, bogati ipak žive u objektima od "tvrdog" materijala), ali kod nas, ako nije od opeke i betona, nije kuća.
Inicijalno, ovakve kuće bi mogle biti jeftinije, ali dugoročno nisam siguran.