Kuća je stavljena pod krov krajem osamdesetih, početkom devedesetih i tu se stalo. Jesu li ovo neki betonski blokovi? Koliko je to kvalitetno?
Od čega je zidana ova kuća?
Hvala! Je li to nešto kao Ytong? Može li se ta nedovoljna debljina kompenzovati npr. jačom izolacijom?
Da to je materijal koji se sada pridaje pod komercijalnim nazivim ''Itong''. Ne može izolacija da nadomesti malu debljunu zida. Ovde je problem konstruktivne prirode (znači nevalja noseća konstrukcija) a ne mala termička izolovanost. Treba pregledati i proveriti sve zidove.
Evo samo još jedno pitanje tj. dva - koliko je to loše, ima li svrhe kupiti i dovršavati kuću?
Ne! Ova kuća ne pretstavlja dobru bazu za dalja ulaganja!
Po slici bi se dalo zaključiti da je zidani gasbetonom od 10-12 cm ,jel moguće da je neko toliko nenormalan ???
Ne znam ali može se proveriti. Mada vidim da je na Itongovom sajtu blok za spoljni zid bar 25cm, ovaj sigurno nije toliki.
Šteta. Kuća pripada muževljevoj tetki koja živi u gradu, mi imamo prazan plac odmah pored. Tako se došlo do ideje da se eventualno otkupi i tetkin plac pa da polako dovršavamo kuću, da ne zidamo od nule.
Nisu svi zidovi na ovoj kući iste debljine. S obzirom da imate pristup premerite pa proverite. Neki zidovi su deblji (vidi se prema prema slogu na mestu suticanja). Verovatno su neki zidovi 19cm. Ali ima i nekih nosećih zidova za koje se vidi sa slika da su 12-tak centimetra. negde ima negde nema vertikalnih serklaža. Pitanje u kakvom je stanju krov...
Slika izgleda vara, muž je merio i svi su blokovi isti, 25cm.
Slikajte čeono kako izgleda zid levo od ulaznih stepenica na prvoj slici i na otvoru za vrata na drugoj slici. Neverovatno da su 25cm!
Nije problem, ali može najranije prekosutra. Malo sam istraživala po forumu i zanima me još par stvari. Koliko se ovaj siporeks od pre trideset godina po osobinama može uporediti sa sadašnjm Itongom, i koliki je problem to što je trideset godina bio izložen vremenskim (ne)prilikama? Naravno, svesna sam da za precizniju procenu moramo angažovati nekog da pogleda kuću, ali bilo kakva informacija je dobrodošla.
Ništa posebno ne smeta zidovima što su bili "izloženi"vremenskim (ne)prilikama, bitno je da je kuća bila pokrivena i da je ispod zidova bila hidroizolacija. Svaki građevinski materrijal kada je u suvom traje. Zidovi nisu propali oni su samo "apa-drapa" ozidani, fale serklaži, upitna je debljina zidova.
Temeljni zidovi su bili izloženiji jer su non stop u vodi, kuća nema oluke, nahvatale se alge, decenijama temeljni zidovi smrzavaju a beton je loš, sav u segregaciji,...
Prvo je otvor za vrata a drugo zid levo od ulaznih stepenica.
Neverovatno koliko varaju fotografije iz prvog posta! Sada smo utvrdili da su svi zidovi koji su od siporeksa debljine 25cm. Nedostatak je što nema vertikalnih serklaža na pojedinim mestima suticanja i sučeljavanja zidova (mada kuća je prizemna i VS nisu obavezni), a i neki zidovi su predugački i bez upravnom "veznog" zida.
Prvi slog je od opeke ostalo od blokova od gas betona tadašnji komercijalni naziv '' siporeks''. Zidano je pregradnim blokom, zidovi su nešto mnogo tanki. Nije ovo dobro napravljeno...
Tavanica je LMT.