Potreban mi je savet oko materijala za izgradnju i izolaciju ukupanog objekta. Planiram kupovinu placa na obroncima Fruške Gore u voćarsko-vinogradarskom delu, gde je dozvoljena gradnja samo tzv. vinogradarskih kuća površine do 30 m2, uz mogućnost izgradnje suterena. Za mene i suprugu je dovoljno tih 60 m2 u dve etaže. Gornju etažu bi gradili Ytongom, mada ni ovo nije definitivna odluka, ako donja etaža uslovljava materijal za izgradnju gornje etaže. Ne znam da li je suteren (koji bi bio ukupan sa tri strane) moguće uraditi sa Ytongom? Šta od materijala preporučujuete? Šta preporučujete za hidroi termoizolaciju? Otvoren sam za sve predloge, jer gradnju planiram tek na proleće iduće godine.
Hvala unapred svima na savetima i preporukama.
Preporuka za gradnju ukupanog objekta
Video sam da Ytong nije uobičajen za gradnju podruma i suterena, mada ne znam zašto ne bi bio ako se ispoštuje statika i izolacija.
Na žalost varijanta šireg otkopa ne dolazi u obzir jer se to više ne smatra suterenom, a dozvoljena je gradnja 30m2 prizemno iili suteren + 30m2 prizemno. Što se hidroizolacije tiče, znam da ću morati da obratim pažnju na svaki detalj i da je drenažna cev oko kompletnog temelja neophodna.
Izvini na neznanju, ali šta je BH4 blok?
Proizvod karlovačke ciglane.Bar je bio pre više od 20 godina kad sam ja gradio.U tom slučaju ako ne može širi otkop onda za suteren bih predložio betonske blokove.Mislim da ih još uvek rade u Novim putevima na Klisi.To je materijal koji će sasvim odgovarati nameni.
Znači tvoj predlog su betonski blokovi uz horizontalne i vertiklane armirane serklaže prema statičkom proračunu? Na to ide termo izolacija koja bi se zaštitila punom ciglom, a preko cigle ide hidroizolacij? A neki predlog za hidroizolaciju?
Betonski blokovi su predlog za suteren, za deo koji će biti ukopan u zemlju.Za deo u zemlji i nije potrebna termoizolacija, mada neće smetati ako je ima.Što se tiče hidroizolacionih sredstava predložio bih nešto od programa Dramin uz njihovu stručnu konsultaciju.Na primer FLEX AQUASTOP uz predhodnu upotrebu prajmera PRAJMER GP.Bilo bi dobro preko te hidroizolacije ozidati red cigala, naravno uz temelj po propisu postaviti drenažu i tek onda suterenski deo zatrpati zemljom.Treba obratiti pažnju na garantne uslove.
Evo još jedna vrsta materijala sa ilustracijom kako se primenjuje.
У сваком случају било коју хидроизолацију треба механички заштити , а дренажа је готово обавезна ...
Što se mene tiče, drenaža se podrazumeva. Kakvo je vaše mišljenje, da li je dovoljna zaštita čepasta folija + geotekstil? U Zvukoljubovom predlogu za Index Aramdillo postoje dve varijante zaštite: 1. polistiren pločama i 2. nepletenim poliesterom, tako da bi čepasta folija + geotekstil predstavljala varijantu 2.
Pitanje za Tenzora. Video sam na forumu da se bavite gradnjom (imate firmu za izvođenje građevinskih radova). Možete li mi otprilike reći kolika je cena ovako ukopanih objekata (otkop, izrada temeljnog venca, izlivanje temeljne ploče, zidanje + prva ploča, hidroizolacija i termoizolacija temelja i zidova) za oko 50m2. Znam da je nezahvalno davati procene jer mnogo zavisi vrste materijala koji se koriste, ali treba mi samo orijentaciona cena sa materijalima koje bi vi predložili. Hvala vam unapred.
Цене су отприлике за оријентацију .
Ископ " скипом " 30-40 е по р/ч
Израда темеља 25 е по м/д
Израда нулте плоче 6е /м2
Зидање 6-10 е по м2
Израда хидроизолације 2-6 е м2
Прва плоча 10 -12 по м2
Е сад што се тиче материјала ту ни отприлике не могу да кажем ништа јер то све одређује пројекат ...
Оквирне цене
М3 готовог бетона је од 60-80 е
М3 итонг-а 60- 80 е
.....
A šta bi bila vaša preporuka za zidanje ukopanog dela objekta? Koliko sam video iz vaših dosadašnjih komentara, niste protivnik "novih" materijala poput Ytonga.
I gemeralno pitanje, zašto Ytongom ne bi mogao da se zida i podzemni deo objekta?
Нико није рекао да не може да зида Итонг-ом .... Друго тај материјал уопште није нов .
Генерално код укопаних делова објеката релативно најбоље су показали бетонски елементи нпр блокови , али висококвалитатетан бетон је добро решење али је цена оно што многе " отера " од бетона као решења ...
И наравно хидроизолација мора бити врхунски урађена , као и дренажа ....
Znam da Ytong nije nov (zato sam i satvio nov pod navodnike). Moji roditelji su još 1982. sazidali vikendicu od Siporex-a, tako da se još uvek sećam kako je živeti u kući od porobetona. Takođe znam da niko nije rekao da ne može da se zida Ytongom, ali niko nije rekao ni da može. Zato bih voleo da čujem argumente za i protiv Ytonga u ukupanim objektima.
Slažem se da bi najbolje rešenje bilo izlivanje betonskih zidova. Obzirom da ste upoznati sa cenama, znate li koliko bi koštalo rešenje sa AB zidovima od betona sa aditivima za vodonepropusnost?
Готово да нема ниједног разлога за зидање подрума итонгом из простог разлога јер је то материјал који своју пуну намену и перфомансе неће постићи ...
С друге стране цена је још један аргумент против .
За 30 м2 објекта треба негде око 12 м3 за три АБ зида дебљине 25 цм , ту би се користио ВДП бетон са ценом цца 80 е по м3 .
Е сад треба додати трошкове за материјал и израду оплате , арматуру , хидроизолатерске радове и наравно дренажу . Уколико би се радило са дрвеном оплатом требало би око 3 м3 дрвене грађе што је цца 700 е .
Oplata može i da se iznajmi pa se i na taj način može malo uštedeti - ne mora se sve kupovati.
Valkire, malo cu da skrenem sa teme, ali i mene interesuje jedan plac u okolini Fruske Gore. Nalazi se u zelenom pojasu po GUP-u, da li je tu uopste dozvoljena gradnja vinogradarskih kuca?
Da li imas negde gde mogu procitati vise o toj materiji? Da li za vinogradarske kuce treba ikakva dozvola?
Sva ta pitanja se mogu postviti i dobiti odgvor u opštini na čijoj je teritoriji plac gde se želi graditi.Za to je zadužen sekretarijat za gradjevinske poslove u dotičnoj opštini.
Zvukoljub, hvala na savetu, ali imam jako losa iskustva sa administracijom u NS, pa bih da ih izbegnem, makar dok je sve jos u domenu planova.
Zato bih voleo da cujem od nekog ko zna vise o tome.
Hvala
Placevi koje sam ja gledao su na teritoriji opštine Sremski Karlovci, ali mislim da isto vredi i za druge opštine koje su na teritoriji Fruške Gore.
Evo ti link na PPO Sremski Karlovci, kao i mapu. I ja sam tu našao više detalja. Na 72. strani su uslovi za vinogradarske kućice.
http://www.sremski-karlovci.org.rs/www/files/Administrator/PPO_SREMSKI_K...
http://www.sremski-karlovci.org.rs/www/files/Administrator/PPO-ihfrastr-....
Pozdrav
Valkire, hvala puno na linkovima, mnogo si pomogao!
Pozdrav svim učesnicima i posetiocima foruma.
Prateći ovaj sjajan forum, primetili smo da ima dosta tema i pitanja o YTONG materijalima.
Iz tog razloga, prepoznali smo potrebu da odgovorimo na Vaša pitanja. Želimo da Vam pomognemo da rešite nedoumice, da na najlakši i najbrži način dobijete savete i preporuke stučnjaka u vezi sa pravilnom gradnjom.
Na sledećem linku možete da nam postavite pitanje, mi ćemo Vam rado odgovoriti!
http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/pitajte-stru%C4%8Dnjaka/pita...
Ytong nije materijal za suteren, a umesto hidroizolacije i mogućih rizika da negde popusti i procuri, ja bih otkopao više napravio potporne zidove i napravio stazu oko budućeg objekta.Ovo kažem iz iskustva, jer imam vikendicu na sličnom terenu pa znam za probleme koji se ne pojave odmah, ali se pojave.Razloga može biti mali milion i sve je bilo suvo i u redu, ali evo posle 20 i kusur godina pojavljuje se problem sa ocednom vodom, pa onda to treba sanirati itd.itd.Inače ja sam gradio sa karlovačkim BH4 blokovima, postavio sa spoljne strane presovani tervol 5 cm i ozidao ciglom na kant tako da sam dobio perfektnu termoizolaciju.Ceo objekat je betonsko rešetkasta konstrukcija koja stoji bez ikakvih problema, pukotina, sleganja i drugih pratećih pojava.
Без алата нема заната, a без знања ни најбољи алат неће помоћи..