Pozdrav svima i evo mene opet. Bilo je baš gusto u Obrenovcu ali hvala Bogu izvukosmo živu glavu, a kuća osta do pola u vodi. Vidim po sajtovima razna uputstva za sanaciju stanbenih objekata posle povlačenja vode. Jasno mi je da sledi izbacivanje mulja, bacanje svog nameštaja, tepiha, laminata... pranje i dezinfekcija prostorija. E sad, predstoji isušivanje zidova, podova...Kažu da je prirodnom ventilacijom potrebno par meseci da se vlaga izvuče, a pominju se posebni 'isušivači' prostorija. Može li malo detaljnije o tome?
Sanacija kuće posle poplave
Фала драгом Богу да си се ти Бешла јавио ... Од мене имаш бар 120 позива ...
Санација после полава је већ нека друга тема . Писаћемо о томе .
Beshla,
ziva glava I vrijedne ruke sve poprave.
Uredjaje za isusivanje sam vidjao u distributivnim bunarima I rezervoarima vodovoda. Koliko sam shvatio to je toplotna pumpa (klima u kojoj su I vanjska I unutrasnja jedinica zajedno) Uredjaj izduvava topao zrak I poboljsava isparavanje, a vazduh koji uvlaci prelazi preko izmjenjivaca koji se hladi I na njemu se kondenzuje vlaga. Kondenzovana voda se odvodi van, ako je stabilna ili skuplja u posudu ako je mobilna. Ove koje sam ja vidjao su relativno male I kod njih je rjsenje takvo da isti ventilator duva zrak prvo preko hladnog izmjenjivaca, tu se kondenzuje vlaga, a nakon toga, zrak prelazi preko toplog izmjenjivaca, grije se I izlazi u prostor koji se susi.
Jedan ovakav uredjaj velicine kucista racunara odrzava potpuno suh prostor od 50-tak kvadrata u kom su pumpe, oprema za hlorisanje, ogroamne cjevi za distribuciju vode.... Rade prilicno efikasno. Koliko ce susenje poplavljene kuce trajati neznam, ali valjda ce se javiti neko sa iskustvom u radu sa ovim.
Sretan rad I dobro dosao opet !
Фала драгом Богу да си се ти Бешла јавио ... Од мене имаш бар 120 позива ...
Санација после полава је већ нека друга тема . Писаћемо о томе .
Hvala Tenzor. Jbg, u onoj gužvi zaboravim telefon u kući. Kad se sad setim nekih tema kad sam renovirao kuću... da li ću da gletujem ovako ili onako, da li pvc ili drvo... sreća da smo se odlučili za badže a ne krovne prozore pa smo lakše iskakali u čamce Eto ljudi još jedno praktično iskustvo, pravite u potkrovlju badže, lakše je za evakuaciju
Ето кровне баџе су докзали своју супериорност у сваком смислу . Само треба негде да уградиш куке на крову да се чамац може привезати ... Морам мало да се нашалим ...
Од сушења кућа неће бити ништа јер је вода која је натопила зидове пуна фекалија , остатака лешева и ко зна још чега , тако да следи обијање , вероватно чупање столарије , подова .... Онда тек сушење .... Ништа се не брини има кућа да ти буде ко нова ....
И не заборави кад први пут будес дошао у кућу обарај или вади главне осигураче , затвори довод воде . И уколико је потребно БЛИНДИРАЈ све канализационе отворе .
Eto...trcimo , jurimo, mislimo, snalayimo se maltene se ubijamo da nesto uredimo i onda naidje nesto ovako ili bolest ili neki drugi nesrecan kraj i sta onda...cemu sve to...ali ipak covek ne bi bio covek ako bi mislio o losim stvarima. I dalje mislim da treba raditi kvalitetno, uz jednu dopunu posle ovoga - barem birati neka sigurna mesta. I nas u Kraljevu je lupala priroda ali i od toga mozes malo ili nimalo da pobegnes ... doduse od vode pobegnes na brdo a od zemljotresa nekom posebnom gradnjom....mada ima i ono da su posle bitke svi generali pametni - sta da radimo - tu smo gde smo i moramo da se borimo ...ko zna zasto je sve to ipak i dobro!
sve u svemu zeznuto
99- te bila kod nas poplava pa mi srušila kuću (nabijača) ali ti bilo lagano rušenje trajalo mesec dva polako
a ovde sve na brzaka otišlo i nadošlo
onomad reko kad krenuo da pravim novu da namestim ko noevu barku od drveta pa kad dođe ponovo voda mi samo zaplivamo
no šalu na stranu kako god gde i kako napravili priroda uradi nešto na šta se nismo spremili
sanacija ko sanacija odradi se ali ono famozno isušenje najgore
obiti malter izbušiti rupe po zidovima onako rupice da se pre isuši bem li ga glasno razmišljam
sad dal ima neka hemija za brže isušivanje ??
Ко нема демит фасаду сад може да слави .... Обијање споља и изнутра је обавезно , срећа иде лето . И само кречни малтер .
Pozdrav svima.
U delu Obrenovca gde sam ja bio nije bilo bujice i talasa. Voda je dosla prvo kroz kanalizacione sahte, pa onda preko povrsine. U naselju Rojkovac voda je bila visine od 1-1,5m, kako gde. U sledecem naselju Gaj 1 koje je u rupi, gde je moja kuca, voda je bila visine oko 2-2,5m. Jos uvek je voda oko moje kuce oko 1m i ne mogu da pridjem da vidim sta je ostalo unutra. Od kako je krenula poplava imali smo dosta vremena da se "pripremimo" iako NIKO nije obavestio gradjane sta se desava. Hoce li ili nece poplaviti ceo Obrenovac. Dosta stvari sam podigao na sprat, ali nove ormane i novu kuhinju sam ostavio dole (stiglo 2 dana pre poplave) i podigao ih na blokove, misleci na nece doci toliko vode. Ostao je i laminat, medjutim voda je sve preplavila, bio sam u zgradi u komsiluku i kad su nas odvozili camcima prozori se nisu videli od vode (preko 2m). Evo i dve slike da vidite kako izgleda, ako nije primereno onda ih skinite, pa cu okaciti kako kuca izgleda kad pridjem, to valjda nije problem.
Spolja nemam fasadu, iznutra je malterisano, gletovano i okreceno. Imam ravnajuci sloj, ispod njega 4cm stirodur+stiropor, ispod stirodura je kondor, sa strane termosilent folija (2x5mm).
Verujem da glet pomaze da se zidovi teze suse, sto nije dobro. A da li taj isti sloj gleta pomaze da mikroorganizmi, bakterije, alge, plesni... teze prodiru u dubinu zida? Isle su tri ruke gleta, ako mora da se obija malter, e do djavola. Negde sam citao da treba da se oguli glet, cime je najlakse da ogulim glet?
Voda je svakako prodrla i ispod ravnajuceg sloja, sta tu moze da se uradi? Ravnajuci ce da se osusi, ali sta sa vodom ispod ravnajuceg? Da li moram da lupam ravnajuci sloj? Ako ga lupam, da li stirodur i stiropor moze posle opet da se koristi ili ne?
Sta raditi tamo gde su zalepljene plocice (kupatilo, kuhinja)? Koristio sam vodootpornu fug masu.
Planiram da cetkom i vodom operem zidove i ravnajuci sloj. Pa onda necim da dezinfikujem, koje sredstvo predlazete za dezinfekciju?
Sta da radim sa spoljasnoscu kuce? Verovatno i to treba da se dezinfikuje.
Sta da radim sa dvoristem? Pre mesec dana sam posejao travu i bas je lepo pocela da raste.
Ukoliko mi nije problem da vremenski cekam da se prirorno osusi, da li u tom slucaju moram da skidam glet, razbijam ravnajuci i ostalo. Da li je dovoljno samo da operem zidove i ravnajuci i u radim dezinfekciju? Imam nesredjen sprat pa bih to sredio i ziveo gore, a dole kad bude.
I znam da ste rekli da ce biti novi post na tu temu, ali ne mogu da se susdrzim do tada. Ovo su pitanja koja me sada trenutno muce. Kasnije u toku sanacije ce verovatno biti jos pitanja.
Pozdrav.
Obrenovac, naselja Rojkovac i Gaj 1. Slikano 17.05.2014.
tenzor već spomenuo šta treba to i tebe čeka
kupatilo nije problem samo dobro oprati i dezinfikovati
sad ravnajući sloj ako bi podigao pre bi se isušilo
dvorište u principu nemožeš ništa bio u sličnoj situaciji travnjak bašta biće alge pa plesan ove godine
ništa iz bašte koristiti najbolje uzorati
a travnjak priroda će odraditi svoje
Evo kako izgleda unutrasnjost posle poplave. Voda se zadrzala oko 7 dana.
Ja privodim kraju ljuštenje starih slojeva gleta i boje do maltera. Sledi lupanje ravnajućeg sloja jer je ispod njega 5cm kamene vune.
Šta sa prekidačima i utičnicama? Sve sam poskidao i vidim da su svi šrafčići zarđali.
С обзиром да су зидови натопљени водом пуном фекалија и којечега , увек постоји ризик да ће малтер а и зидови дуго времена испуштати "миомирисе " о оном остало да не причам ... Сушење необијених зидова ће трајати годинама . И то је болна истина коју нико неће или не сме да каже јавно . Никако не наседај на производе који "исушују" зидове .
Сумо сумарум лупање кошуљице и малтера са зидова бар 10 цм изнад коте воде ти не гине пази само на слојеве хидроизолације . Све прекидаче и утикаче поскидај и баци . Постави два три да се послужиш , остале голе жице очисти шмирглом и изолуј .
Намештај , ламинате побацај . Вероватно ћеш морати да мењаш сву дрвену столарију ако је имаш .
Наравно све дезифинфикуј
Iz kuće sve pobacano, ostali samo goli zidovi. Polupao sam ravnajuće slojeve jer se ispod njih nalazila kamena vuna. Za sada smo sastrugali sve slojeve sa zidova do maltera i sve detaljno dezinfikovali...
Ispod košuljice i mineralne vune se nalazi kondor koji smo na nekim mestima oštetili. Znam da bi najispravnije bilo sada skinuti kondor i uraditi novu hidroizolaciju ali... Da li je preporučljivo premazati stari kondor Poliazbitolom?
Pa ako zelis da izvuces vlagu prirodnim putem, nacekaces se kvalitetno, kako cujem nije samo par meseci u pitanju, vec mogu biti i godine. Ali predpostavljam da to najvise zavisi od debljine i od cega je napravljena kuca. Dok ima nekih specijalnih dehidratora koji rade po sistemu kondenzacije i na taj nacin izvlace vlagu iz zidova, ali opet brzina prosusivanja ce zavisiti od kolicine vode u zidu, i brzine rada dehidratora.
http://coloseumenterijeri.com/sanacija-poplavljenih-kuca-i-stanova/
"Najintenzivnije isusivanje vlage se vrsi pomocu isusivaca vlage ili dehidratora, uredjaja koji se instaliraju u prostore koje je potrebno isusiti u zavisnosti od povrsine i kubature prostora, vrste materijala od koji je izgradjen objekat i td. Rdi se o uredjajima koji ventilacijom i kondezacijom sakupljaju vlagu iz vazduha prostorije a time i konstrukcije objekta. Obicno se koriste uredjaji za kucnu upotrebu kapaciteta od 50 litara za 24 sata pa navise. Ukoliko zelimo susenje ubrzati moze se ubaciti vise ovih uredjaja. Kapaciteti ovih uredjaja su prikazani u tabeli ispod."
Naručio sam isušivač kapaciteta 20 l /24h pa ću sušiti jednu po jednu prostoriju.
Beshla,
moj prijatelj koristi isusivac, plinske grijalice I ventilator. Isusivac je stavio u hodnik, skinuo vrata sa prostorija, u ostalim prostorijama su ventilatori koji cirkulisu zrak. Zidove koji sa jedne strane imaju plocice, pa se teze suse, je grijao plinskim grijalicama sa strane bez plocica. Kuca je stara gradnja sa punom ciglom debelih zidova. Prvih desetak dana je isusivac izvlacio 20-tak litara vode nakon toga je polako pocela opadati kolicina vode. Prije par dana izvlacio je 15-tak litara dnevno. Za mene iznenadjenje koliko vode zidovi upiju. Kod njega je voda bila 60-tak cm I kuci. Ovo bi se prirodnim putem tesko do jeseni osusilo, tako ako si u mogucnosti dehidrator obavezno.
Sretno!
Isušivač radi već nekih 6-7 dana u jednoj sobi. Prvih par dana je izvlačio 15-ak l vode, a sad do 5 l. Na jednom mestu sam sondirao zid i blok je skoro suv do polovine dubine. U drugom delu kuće gde je za sada prirodno sušenje (promaja), malter je još vlažan.
Može li se, na mjestima sa kojih je skinut stari malter, izmalterisati ponovo tako da se ne vidi prelaz novi-stari malter, ili barem da se ne vidi previše i ako može, kako to uraditi?
Moze , malterisanjem (spric , grunt , perdas ) i dobranim perdasenjem , posle toga gletovanje ...
Bilo je i ići će ponovo samo malterisanje (bez gletovanja). Zrnca pjeska čine neravnine na zidu i to otežava da se to uradi kvalitetno. U svakom slučaju hvala na odgovoru.
Evo mene ponovo na ovoj temi posle skoro dve godine od poplave. Hteo bih da iznesem iskustvo o boravku u kući koja je sanirana bez obijanja zidova i skidanja demit fasade. U celom prizemlju su skinute podne obloge i ravnajući slojevi do temeljne ploče. Ravnajući sloj je 'radio' jer je ispod njega bila mineralna vuna. Zidovi su oguljeni do maltera i onda sam postavio dva sušača koji su nekih 1,5 mesec neprekidno radili. Povremeno sam sondirao zidove - bušio rupe i pratio sušenje blokova. Posle tih mesec ipo rada sušača, kuća se sušila još par meseci do renoviranja. Za ove dve godine ni jednom nisam osetio neki neprijatan miris ili video buđ. To je bio problem u dosta kuća a kod mnogih se i danas oseća vlaga, naročito u lokalima koji su na brzinu sređivani. Posebno sam iznenađen jer smo posle prvobitnog renoviranja kada smo kupili kuću, često osećao neki čudan neprijatan miris. Čak ni toga više nema. Eto, koliko je bilo para, toliko i muzike, a ispalo je sve dobro.
Pola Obrenovca i dalje smrdi nažalost , a u Rvatima je najgore
Da nažalost, kod mnogih vlaga još izbija iz zidova i oseća se memla posebno u starijim kućama od debele obrenovačke cigle.
Zdravo, vertikala kanalizacije u kuhinji se zapusila i izlila u moj stan.Posto nismo bili u stanu, saznali smo tek kada je komsija ispod nas primetio fleku na svom zidu. Ne znam kolika se kolicina vode izlila i kada. Na zidu u mojoj kuhinji fleka je nekih 10 cm visine i iako je proslo vec 7 dana zid je i dalje mokar. Probala sam da susim sa kaloriferom i osusi se deo zida, ali se posle pola sata vlaga opet pojavi. Zna li neko koliko je vremena potrebno da se zid osusi? Plasim se jer nisam sigurna da li voda i dalje curi ili se zid i dalje vlazi jer upija vodu koja je vec u podu.
Ивицу влажне флеке обележите графитном оловком и контролишите да ли се влага повлачи или напредује и на тај начин ћете утврдити да ли је извор влажења отклоњен или не. Сушење може да потраје прилично дуго ако се суши природним путем, осим ако се не користе специјалне машине за извлачење влаге.
Hvala puno na brzom odgovoru. To sam uradila prvi dan i sledeci sam primetila da je fleka porasla od nekoliko milimetara do 0,5 cm na par mesta i to na mestima koja su najudaljenija od te kanalizacione cevi.Poslednji dana nisam primetla vece povecavanje. Praticu dalje situaciju.
Nije valjda da si nadrljao???? Ako imas uslova preseli se negde a pusti prirodi da odradi svoje...mislim da je to najbolje
Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari