Treba da gradim kuci. Armatura za temelje je vec uradjena (zengije 40x25cm, po tri sipke u gornjoj i donjoj zoni), stajala je godinu dana i zardjala.
Kako najlakse skinuti rdju?
Drugo pitanje: sta je najjeftinije staviti ispod sljunka koji ce se koristiti za izradu betona. Ja predlozio najlon, ali izvodjac bi sljunak direkno izrucio na zemlju jer mu smeta najlon, a ja ne bih da upropastim beton sa primesama zemlje i trave. Sta ciniti?
Hvala!
Zardjala armatura i cist agregat
Hvala Astrea. Nadjoh na nekom sajtu da je covek kupio pistolj koji se kaci na komresor za ovako nesto. Koliko treba vreemana da se ovako nesto uradi za oko 80m uradjne armature po tri sipke u gornjoj i donjoj zoni i zengijama i koliko materijala peska (cena)?
Pesak možeš i fino prosejani dunavac, zavisi od kompresora koliko brzo ide, ako ima dobar protok malte ne kao kad farbaš, samo to je jako, jako prašnjavo a ta prašina je smrt za pluća zato obavezno dobru masku-respirator na lice, najbolje ako imaš neku vojnu, nije zezancija.
Surova istina je da 0% izvođača u Srbiji skida rđu sa armature. U razvijenijim zemljama se ugrađuje armatura sjajna kao kašika, a kod nas nikada nisam video da se ugrađuje armatura koja nije nigde zarđala. Takođe je činjenica da je ugraditi zarđalu armaturu "najmanje zlo" od bilo cega sto mozes da napravis. Evo na jednom indrustijskom objektu na kome sam bio da vidiš šta se ugradilo >>(http://postimg.org/image/i3goztm13/)<<, a to je standardna procedura svugde kod nas. Kod nas kada bi tražio da se armatura očisti gledali bi te kao na ludaka. I uvek je tako bilo, i do sada se pokazalo da rđa ne predstavlja toliki problem.
Hvala vam, posebno Rott-u. Imam ideju da se rdja odstrani busalicom sa odgovarajucom metalnom kruznom cetkom. A ako i ne prodje bas najbolje, ne moram da brinem. Malo me brine da se rdja ne oslobodi (kada se pine ostaje na prstima) i udje u beton i pokvari ga, posebno u delu gde je zastitni sloj jako tanak, na primer na serklazima je svega 2.5 cm (25x25 beton a zenije 20x20cm).
Hvala svima jos jedanput!
Можда би једноставније било премазати арматуру антиростом.На тај начин се корозија стабилизује и може се бетонирати.Ако није нека високозахтевна конструкција може и без свега тога.
Ovo zvuci odlicno - jedino sto se plasim da hemijska sredstva ne nastve reakciju u preostalom metalu i/ili betonu. Nigde na netu ne nadjoh da se to koristi za armaturu. Cak sta vise, procitah da je covek tako cistio novcice i da su osteceni. Hvala u svakom slucaju.
U vezi Antirosta...
Dosta smo ga koristili za ciscenje unutrasnijih povrsina metalnih rezervoara za pitku vodu (neophodno je bilo posle toga neneti specijalnu epoksidnu dvokomponentu boju-za pitku vodu).
Sta se desavalo-posle nanosenja antirosta (on ustvari je kiselinski preparat koji cisti tako sto rastvara gvozdene okside i vrsi nivno pretvaranje u prasinu-fosfate) iako cela unutrasnja povrsina rezervoara je bila izradjena od istorodnog materijala celicni lim C.0361 debljina 6mm neki delovi povrsine nakon c.c.a. 2-3 h bi dobili neku svetlu sivu nakaj plavu boju, a neki mali delovi povrsine cisto tamnu crnu boju. Ustanovili smo da bas te tamne fleke se mesta najvise ostecene korozijom, prestrugavali smo ih celicnom cetkom, a onda opet antirost jos jednom... Pa cistili rastvorom za odmascivanje... Tek onda farbanje...
Ali da ne duzim mnogo...
1. U tvom slucaju premazi armaturu antirostom (prethodno ako je moguce najostecenije delove prestruzi grubo sa celicnom cetkom) jer ako je veliki sloj korozije on itekako upija antirost, a efekat je umanjen.
2. Ostavi da otstoji min 2h
3. Sigurno ce da se formira nadvoresni belo-sivi praskasti sloj (nega nikako ne skidaj jer bas taj sloj stiti metal od ponovne rdje)
4. Nalij beton u cirklaze
Još jedan savet, u potpunosti se slazem sa jednim od prethodnih komentara da ukoliko korozija nije velika, a tebi je "strah" onda premazi nekim antikorozivnim premazom-osnovna zastita za metal pa tek onda zalij betonom.
Ukoliko se ne kruni rđa pod prstma nema opasnosti. To što je armatura korodirala malo ne smeta sve dok se ne kruni. Pređi malo čeličnom četkom da skineš te delove gde je jaka rđa ako ih ima. Ako nema, slobodno koristi. Uslikaj najgore delove pa postavi ovde da vidimo.
Havla Ivane. Upravo to je i uradjeno u medjuvremenu: rdja se krunila i istu smo ocetkali metalnm cetkama.
Rđava armatura ...
Mora se razlikovati dve vrste rđavosti (hajde da objasnim na kolima auto je rđav ako se ponegde pojavljuje crvenilo, ali isto tako rđav je i kada nema pragova i poda )
Ukoliko se prilikom četkanja odvaja samo prašina i prečnik armature nije taknut za više od 10% (fi 10 1mm ) i ne više od 3mm onda slobodno ugrađuj bez ikakve obrade (bez četkanja antirostova i sl pošto beton nije farba, tj njemu čak i više odgovara da je površina neravna )
a ovo što pominju da se uvek ugrađuje rđava armatura , to je LAŽ a kao primer ću navesti silose u Zasavici (kod Sremske Mitrovice) gde ni jedan gram rđe nije ugrađen.
Šljunak za beton slobodno istresajte na zemlju (šta mislite da na stovarištima i deponijama imaju betonirane podove ? ), samo pripazite kada pravite beton da ne ubacujete busenje trave
Bia izvini šzto te prozivam ali izgleda da nisi u građevinskoj struci tako da ...
Strane primese kao što su farba, prašina i sl nisu poželjne u betonu zato što smanjuju kohezivna svojstva, a ukoliko koga zanima zaštita čelika neka razbije neki komad starog armiranog betona i neka pogleda rđavost istog (čelik posle pedeset godina u betonu i dalje je sjajan (pod uslovom da se nisu pojavile pukotine između betona i čelika , a one uglavnom nastaju zbog prljave armature , ne rđave )) A farbanje pa da kažem ovako jednom je jedan šef gradilišta tražio da prefarbamo armaturu sa zaštitnom farbom, međutim kada je nadzorni organ to video morali smo angažovati brusilice sa četkama da skidamo istu
Hvala Robertgreen
upravo tako nesto je i uradjeno. Armatura je samo ociscena cetkama (nisam hteo da rizikujem hemijom), dodatno ojacana novom i ugradjena. Sto se tice sljunka isti je istovaren na najlon, cisto da se malo smalji mesanje sa travom i slicno.
Skidanje rdje najlakse je peskarenjem.
Kada sam radio neke slicne stvari u iskopane kanale sam polagao sa sve tri strane stiropor od 1 ili 2 cm.
Nazalost nisam pravio kucu da bih to mogao da stavim i u temelje.
Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari